şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gercek eglence.

  (bkz: wwe smackdown)
  (bkz: wwe raw)
  (bkz: ecw)
 • özellikle "raw" brand'ini izlemesi çok zevkli oluyor. bunların eskiden rakibi wcw idi, şimdi tna'dır.
 • karşılaşmaları s nek tvde geceleri bottom line ile yayınlanmaktadır, gecelerime süper eğlence katmıştır.

  http://www.wwe.com/
 • son birkaç aydır pazartesi akşamları haftalık özetlerini ve klasik maçlarını clash time adı altında eurosport'da izleyebileceğimiz kurum..

  ilginçtir,clash time başladıktan bir kaç hafta sonra fox smackdown yayınına başlamış,ve yayını clash time ile ayni gün ayni saate koymuştur(aynı şeyi wwf'in seyircilerini çalmak için 90larda eric bischoff wcw'da yapmıştır). bunun üzerine bilinçli mi bilmiyorum ama clash time bir kaç hafta ilerisinin özetlerini vererek fox'u gafil avlamıştır,artık fox'daki smackdown da ne oluyorsa bir kaç hafta öncesinden eurosportta görebiliyoruz

  bununla beraber,kurumun işleyişi hakkında bilgi vermek gerekirse..

  bilindiği gibi amerikan güreşinde maçların sonuçları önceden belirlenir ve ortada angle denilen bir senaryo vardır,bu "angle"lara göre wwe güreşçilere "onların yeteneklerine" (esasında burada çoğu zaman çok daha farklı sebepler vardır,şirket sahipleriyle iyi geçinmek,patronun kızını hamile bırakmak vesaire gibi..ama dışarıya sunulan sebep budur) göre onlara bazı karakterler (ki bunlara gimmick denir) verir

  çoğu güreş şovu gibi wwe'de yılın üçyüz atmışbeş günü genellikle amerika eyaletleri içerisinde olmak üzere dünyayı gezer,bu sebeple çoğu güreşçi şovlarını tek bir arenada çeken * * şirketleri tercih etmiştir,doksanlarda wwf'in güreşçilerinin çoğunu wcw'ya kaptırmasının en büyük sebeplerinden biri de budur

  wcw ve wwf arasındaki ilişki ise biraz ilginç..
  seksenlerin sonlarında ted turner profesyonel güreş işine girmek istiyor,ve eric bischoffa wcw'nun sorumluluğunu veriyor,bischoff dediğimiz şahıs ise bir sürü alengirle (bunun detayını wwe'nin çıkardığı monday night wars adlı belgeselde görebilirsiniz) ve pis işle doksanların ikinci yarısında wwf ile pazartesi gecesi reytinglerinde başabaş olmayı başarıyor,hatta 80 küsür hafta arkada bırakmayı bile başarıyor

  nwonun sıkıcılaşması,yönetimin güreşçilerle arasındaki sorunlar,stone cold steve austin,wwf'in attitude dönemi adı verilen zaman diliminde coşup muhteşem anglelar ortaya çıkarması ile 2000lere girilirken wcw düşüşe geçiyor

  2001de ise komple iflas eden wcw'yu wwf satın alıyor,bununla beraber..

  wcw'nun parlak dönemlerinde şovu önde götürmüş kişilerin yüzde sekseni ya wwf'den ya da ecw'dan "çalınmıştır". wcw'nun kendi yarattığı yıldız sayısı ise yeterli değildir,şirketin en büyük çöküş nedenlerinden biri de budur,insanlar seksenlerden beri aynı kişileri görmekten baymış ve wwf'in daha "keskin" yeni yıldızlarla doldurduğu attitude dönemine akmıştır..bu sebeple türkiye gibi amerikan güreşinin teğet geçtiği ülkelerde en kolay erişilebileceğimiz pro-güreş örneği wcw olduğu için insanlar wwe'ye önyargı ile bakmaktadır..

  lakin bununla beraber 2003/2004den beri wwe'nin çok büyük bir düşüşte olduğunu düşünmekteyim ben, gerçek anlamda en son herhangi bir angle'ı takip ettiğim zaman sanıyorum 2007'ydi.. bu sebeple fox tvnin zaaaten yetersiz spikerliği üstüne bir de wwe'nin kalitesiz sığ bir oluşuma dönüşmesi sebebiyle wwe şovlarından pek keyif alamıyorum..

  dip not: vladimir kozlov dandik

  edith piaf: 2010 yılı itibariyle fox ve eurosport arasındaki olay pek görünmemektedir, fox hem raw hem de smackdown yayınlarını cumaya almıştır.
 • s nek tv kapandıktan sonra artık fox tv pazartesi akşamları veriyor, tekrardan izlebildiğimiz için fox tv'ye teşekkür etmek gerekiyor, fakat seslendirmeyi birebir yapacaklarını altyazılı verseler tadından yenmeyecek.
 • pazartesi geceleri raw, salı geceleri nxt, perşembe geceleri superstars, cuma geceleri smackdown şovlarını hazırlayan güreş federasyonu/şirketi.

  türkiye'de yaptığı yayınlar ise şöyledir : eurosport'ta vintage collection ve this week, fox tv'de raw ve smackdown. ayrıca 18 nisan 2010'da wrestlemania revenge tour kapsamında istanbul'a gelecekler. biletler biletix'de.
 • habertürk magazin 5 aralık 2009 cumartesi günkü gazetesinde türkiyeye geleceğini duyurup beni heyecanlatan kurum..18 nisan 2010 pazar günü gelceklermiş tek gecelik gösteri olacakmış.biletler yarın biletixte..
 • yayınları ülkelere göre çok değişkenlik gösteren bir organizasyon olsa da italya, ingiltere gibi ülkelerde toplu olarak takip edilebilmektedir ... özellikle raw, smackdown ve magazin programlarının farklı şirketlerde olduğu ülkelerde hangi haftadayız diye düşünmeye başlıyorsunuz...
  smackdown'un banttan raw'ın canlı olması da bence yayınları farklılaştıran bir durum... amerika, italya ve ingiltere'de raw canlı olarak izlenebilmekte iken, smackdown brand'ı salı günü çekilip cuma gecesi tüm dünya kanallarına gelmektedir... (bu programı avrupalılar daha erken izleyebilmektedir...)
 • wwe, en doğru anlamıyla kas, renk, atımlı müzik ve pirotekniğin bir karışımı olan büyük gösteridir.

  güçlü ve karizmatik sporcuların mücadelelerinin, komik skeçlerin, güzel kadınların ve popüler wwe divaları’nın yer aldığı bir “dünya güreş eğlencesi (wwe)” olarak da nitelendirilir.

  her yıl dünya kupası’nın eşdeğeri olan wrestlemania’ya 20’den fazla ülkeden fanlar katılmaktadır.

  2007’de gerçekleşen wrestlemania 23, bir günde en yüksek sayıda-80.103 fanı çekerek wwe tarihinin en yüksek katılım rekorunu kırmıştır.

  tüm bu başarı şirketin yenilikçi ve hırslı sahibi üçüncü kuşak menajer vincent mcmahon’un liderliğinde elde edilmiştir.

  1985’te wrestlemania’yı ilk yaratan ve daha sonra ücretli televizyon yayınının başlangıcı olarak kullanan mcmahon’du. yoğun talepten dolayı wwe paralı televizyon yayını alanında lider oldu.

  bugün her biri kendi tema ve geleneğine sahip olan the royal rumble, survivor series ve summerslam, wwe’nin önde gelen serileridir.

  kaya lakaplı dwayne johnson’un oyunculuk yeteneğini vurgulayan the scorpion king ve diğer iki johnson filmi olan the rundown ve walking tall’un ortak yapımından sonra wwe filmleri organizasyonun süper starlarına eşlik eden sinema ve tv projelerine odaklanacak şekilde biçimlendirilmiştir. wwe filmlerinin piyasaya ilk çıkışı 2006’da başrolünü şirketin adrenalin tetikleyici süper starlarından biri olan kane’in oynadığı korku filmi “see no evil”dır. ardından wwe şampiyonu john cena’ya eşlik eden, the marine ve stone cold steve austin’in başrolünü oynadığı aksiyon filmi “the condemned” bunu takip etti. 2009’da mr. kennedy’nin eşlik ettiği “behind enemy lines columbia” ve john cena’nın eşlik ettiği 12 rounds dvd’leri sektörde yerini aldı.

  şirketin en iyi bilinen şovu raw ilk defa 1993’te ve canlı olarak yayınlandı. dwayne johnson’ın daha tanıdık sloganlarından biri smackdown, 1999’da özel şov olarak başladı ve yakın zamanda haftalık içerik haline geldi.

  wwe’nin üçüncü markası ecw, the extreme championship wrestling tanıtımından esinlenilmiştir ve birçok kararlı ve alternatif unsuru meydana getirmiştir. daha sonra wwe’nin listedeki yaklaşık 160 süperstarı sırayla tek bir unsurda birleştirilmiştir. bu listede triple h, john cena, batista; rey mysterio ve the undertaker da yer almaktadır.

  fox tv