şükela:  tümü | bugün
 • denklemlerde kullanilan en populer bilinmeyen..
 • bilinmeyenlerin en bilineni...
 • hayatımızın en güzel ve verimli yıllarını, değerinin bulunması uğruna heba ettiğimiz bir bilinmeyen.
 • vasat bir film. bir hayat kadını, gecelik bir iş için yolda gördüğü kıza teklifte bulunur, şahit oldukları cinayet, ikilinin hayatını kökten değiştirecektir konulu filmin öne çıkan herhangi bir özelliği yok. zayıf, yapay karakterleri ve basit hikaye kurgusuyla ancak ve ancak görmezden gelmeyi hak ediyor.
 • (bkz: #1354)
  kızım 2. sınıfta. bugün matematik ödevini yaparken hangi sayının 5 fazlası 32'dir diye bir soruyu çözerken yazma ihtiyacı duydu.
  "şuraya önce bilinmeyenin b'sini yazayım önce.."

  bizim için şimdilik b'nin karşılığı..
 • 2022 çıkışlı korku filmi.

  sanırım filmin klasik bir ti west filmi olduğu gözden kaçmış. bana bu durum umut sarıkaya'nın picasso ile ilgili meşhur karikatürünü hatırlattı nedense. ortada korku janrını yalayıp yutmuş ve 70'ler ve 80'lere takıntılı bir yönetmen var ve istese çok daha iyisini yapabileceğini ve günümüz korku formlarına uygun dokuda işler çıkaracağını seyirciye hissettiriyor ama türün klişelerine tamamen sadık kalarak aslında artık klişe olmayanı gösteriyor.

  burada parantez açmak istediğim nokta yukarıda bahsettiğim "iyi nedir?", "bu iyi olan dönemsel bir tutum mudur?" ve "filmin olası teması senaryodan mi yola çıkar yoksa filmin içinde spontane olanı mı nakleder?" yani kısaca amaç filmden yola çıkarak mi sosyolojiye ulaşmak yoksa sosyolojiden yola çıkarak filmi mi yapmak? bu konuda örnek olarak 80'ler türk sinemasının mesaj kaygılı filmlerini ve çerezlik filmleri arasındaki temel farkı gösterebiliriz. şüphesiz film sosyolojisi çalışan bilir ki aslolan o çerezlik filmdeki günlük yaşam pratiklerini gözlemlemektir ve asıl cevher oradadır ve onu parca parca özümsemektir. mesela başrolünde ıtır esen ve necla nazır'ın olduğu liseli kızlar filmini açın ve orada on saniyelik hizmetci sahnesine bakın, o on saniyede ev sahibi evdeyken plakta çalan üst sınıf göstergesi klasik müziğin ev sahibi evden çıkınca hizmetçi tarafından kapatılıp, hizmetçinin dönemin modası arabesk müziğini açıp efkârlıca bir sigara yaktığını göreceksiniz. işte o sömürüye dayalı kötü yola düşmeli basit filmde bile o sinemasal abartının altında o dönemin toplumsal yapısına ait sınıf farkını gözlemleyebileceksiniz.
  neyse çok uzattım toparlayayım. varmak istediğim nokta ti west bu filmi çekerken nerelerin klişe olduğunun ve nerelerin klasik korku filmi seyircisi tarafından elestirilecegini bal gibi bilmekteydi aynı laibach grubunun nazizm temasını kurguda parodilerken isini aşırı profesyonel yapıp işi kuzey kore'de konser veren ilk yabancı grup olmaya götürmesi gibi. dileyen grup ile ilgili slavoj zizek'in notlarına bakabilir ve aynı durumu ti west ve sinemasına uyarlayabilir.
 • japon hard rock grubu x-japan'in orijinal adı.
 • matematikte kullanilan bir klise bilinmeyen yerine kullanilir. degisken donusumlerinde pek kiymeti yoktur ve u tercih edilir.
  (bkz: xxx)
 • sembol olarak kiss.
 • gitar tablarında ölü notayı (dead note) simgeler. gitarda uygulanmasına gelince ise tıpkı palm mute tekniğinde olduğu gibi sesler boğulmaya uğratılır. burdaki tek fark tellere yapılan baskının penayı kullandığımız sağ el ile değil de klavye üzerinde nota basan sol el parmaklarımızla uygulanmasıdır.

  daha fazla bilgi edinmek isteyenler tarihi osmanlı mecmuasının 3. cüzzünün 1912. sayfasına bakabilirler efendim.

hesabın var mı? giriş yap