şükela:  tümü | bugün
  • ne muhteşem şey bu matematik, mesela bakınız:

yaptığınız işlemde 3 / kök3 gibi bir sayı çıktı. paydadaki kökten kurtulmak için ortaokul matematiği kullanarak payı ve paydayı paydanın eşleniği ile çarpıyoruz karşımıza ne çıkıyor kök 3 ??!

ayne şey diğer bütün pozitif tam sayılar için de geçerli galiba. içler dışlar yaparak görebilirsiniz.
  • farkındayım inanılır gibi değil ama
    x = kökx × kökx

bence bunun için de başlık açılmalı.

edit: kök yazılmasını "karekök" diye düzelten arkadaşların, işlem yaparken karekökün başına 2 yazıp yazmadıklarını da ayrıca merak etmekteyim.
  • • gizemli bir durum yok ortada kendisiyle çarpımı x veren sayı kök x olarak tanımlanır. kök x’i tekrar kendisiyle çarpıp x’i buluyor olmak ilginç değildir.

• kök kavramı pozitif reel sayılar için tanımlanır. zira negatif bir sayıyı bir sayıyı kendisiyle çarparak elde etmek mümkün değil. çünkü negatif de olsa pozitif de olsa bir sayının kendisi ile çarpımı pozitiftir.

• komplex sayılarda ise kök tanımlamak biraz farklı. çünkü bir komplex sayı için kendisiyle çarpımı bu sayıyı veren çoğunlukla birden fazla sayı yani birden fazla kök vardır. bunları doğru şekilde ayarlamanın yolu riemann yüzeyleri denen hedelerden geçer.

• bu durumda birden fazla sayı olduğu için iki şey yapabiliriz. birincisi bunlardan bir tanesini seçip ona kök demek. ikincisi kompleks düzlemi genişletmek. yani ne kadar kök adayı varsa o kadar kompleks düzlem alıp bu düzlemleri birbirine uygun bir yolla kesip yapıştırmak. bu sonuncusu 19. yüzyıl matematiğinin en önemli fikirlerinden birisi belki en önemlisidir. insanoğlunun euclidean uzayda düşünme/hayal etme gerekliliği yanlışından kurtarmıştır. fikir gelmiş geçmiş en büyük dahilerden olan bernhard riemann‘a aittir.

edit. tlgt‘nin belirttiği üzere tek dereceli kök kavramı negatif sayılar için tanımlanır.
  • 4/kök4 şeklinde düşünülürse ne saçmalıyorum diye geri çekilecek önermedir.

edit: ben başlığı yanlışlamıyorum, başlıkta müthiş bir icatmış gibi önermeyi sunmanın ne kadar anlamsız olduğundan bahsettim.
  • abi matematik diye bir şey buldum süper.
  • x'i x/2'ye bölünce de 2 oluyor mesela. ne kadar ilginç değil mi? hatta bunu bütün sayılarla yapabiliyorsunuz.

ahh matematik sen yok musun sen. seni yaramaz.
  • (bkz: karekök)
  • karekökü yeni keşfeden liseli gardaşımız.

edit: yaşın hakkında yalan mı söyledin len sen
  • 2x2 de 4, 2+2 de 4.
    2'nin 4 üzerinde dağılma özelliğini buldum!