şükela:  tümü | bugün
 • dalga boyları, mor ötesi ışımanın ve gamma ışınlarının arasında olan, bir elektromanyetik ışıma tipidir.
 • x ışınlarının dalga boyu betimlenen aralıktadır, dalga boyları göreli olarak görünür ışıa göre çok küçüktü bu yüzden yüksek miktarda enerji taşırlar, isimlerini rontgen denilen bi herif vermişti ayrıca isim verilmesinde x ışınlarına maruz kalıp da tanınmıcak hale gelen cesetlerin de faydası olmuştur
 • willhelm conrad tarafindan bulunmustur.
 • hababam sınıfı birinci bölümde şöyle tanımlanmaktadır:
  -x ışını nedir?
  -efem rontgen insanın içini gösteren bir alettir......e bi de rontgencilik vardır tabii....
  -şşş olm
  -rontgen...e bol miktarda rontgenci bulunmaktadır
  -bilemediniz süreniz doldu
  -napalım sağlık olsun
 • çok kısa dalga uzunluğuna (10 -9 ile 10 -7 arası) sahip elektromanyetik radyasyon. x ışınlarının dalga boyu gama ışınlarının dalga boyundan uzun ama görülebilir ışınların dalga boyundan kısadır. x ışınları farklı kalınlıklardaki katı cisimleri geçebilir. güneşten gelen x ışınları gazlar tarafından emildiğinde iyonizasyona neden olur.
 • (bkz: x ray)
 • havası boşaltılmış bir cam tüp içersinde, filamandan geçen elektronların uygulanan yüksek potansiyel dolayısıyla karşısında dönen tungstenden yapılmış bir diske çarptırılmasıyla oluşabilir. elde edebilmek için yüksek potansiyel fark oluşturabilecek bir jeneratöre, havası boşaltılmış anod-katot mekanizmasına ve soğutmayı sağlayacak yağ ve su devir daim sistemine ihtiyacınız vardır. soğutma kısmı oldukça önemlidir, potansiyelden kinetiğe dönüşen enerjinin sadece %1'i x-ışını oluştururken geri kalanı etrafa ısı yayar. bu şekilde üretilen x-ışınlarının enerjisi kv mertebesinde seyreder.
  mv mertebesine çıkılmak istendiğinde, bir linac cihazı işimizi görecektir. bu cihazlara radyoterapi merkezlerinde rastlamak mümkündür. burda elektronlar manyatik alan oluşturan magnetron ve klystron sistemleriyle hızlandırılarak tungstene çarptırılır. oluşan x-ışınları 25 mv a kadar çıkabilir.
  kv mertebesinde olanları radyografik görüntülemeye ve yüzeyel tümörlerin tedavisine, mv mertebesinde olanları ise derinlere yerleşmiş tümörleri tahrip etmeye yarar.
  dış yörüngedeki bir elektronun içteki k,l,m yörüngelerinden birine düşmesiyle açığa çıkan enerji x-ışınına dönüşebilir, bunlara karakteristik x-ışınları denir. bunlar yörüngeler arası enerjiler kesikli olduğundan sürekli değillerdir. bir de bremsstrahlung denilen oluşumdan meydana gelenleri vardır. onlar da elektronun çekirdeğe çok yakın geçmesi sonucu etkilenerek doğal yörüngesinden sapmasıyla oluşur. bunlar daha bir beğenilir, çünkü daha yüksek enerjide olurlar ve süreklidirler.
 • cisimlerin icerisinden gecebilme ozelligine sahip bir i$indir x i$ini. i$ik hizinda ve dogrusal bir dogrultuda yayilir. normal i$ik gibi mercekler veya yansiticilar ile dogrultusu degi$tirilemez. sadece kristal yapili yuzey ve malzemelerden kirilmasi soz konusudur. uretiminde kullanilan kaynak gerilimine gore bir etki olu$turur. haliyle yuksek gerilimden yuksek yogunluklu x i$ini elde edilir.

  x i$inlarinin esas hadisesi cisimlerden elektron sokme guzellikleridir. haliyle carptigi cismin yorungelerinde bulunan elektronlara temas ederek o cismi iyonize eder. ayni etkiyi canli hucreler uzerinde de gosterdigi icin dikkatlice kullanilmadiginda sagliga zararlidir. ayrica rontgen cihazinda ve kanserli hucrelerle mucadele etmek icin de kullanilirlar.
 • mikroelektronikte kullanilan silikon, gaas gibi kristallerin icindeki kirilma indisi 1'den kucuk olan elektromanyetik dalga.
  ama group velocitysi c'den kucuktur elbette.
 • adını matematikte bilinmeyenleri ifade etmek için kullandığımız x den alan, bay röntgen'in eşinin kendi işlerine burnunu sokması sonucunda bulduğu ışındır.
  ayrıca bayan röntgen ile ilgili bir hikaye de şöyledir;
  bayan röntgen yine röntgen'in işlerine soktuğu bir gün sağ elini röntgen ışınına tutmuştur ve bu sırada film plaka'nın üstüne beyaz izler bırakmıştır.
  -ama hala sağ elimi yoksa başka yeri mi röntgende çıkmıştır şüphelerim var-