şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: hayatın anlamı)

  iki x kromozomu bir araya gelince samanlık seyran olur...

  x ve y kromozomları biraraya gelince sap olur saman olur...
 • belçikalı bilim adamlarına göre uzun yaşamanın sırrını barındıran kromozom. kadınların iki, erkeklerinse bir tane kopyasına sahip olduğu x kromozomu, kalıtımın belirli kısımlarının uzunluğunu belirliyor. kromozomların ucunda yer alan telomer denilen bu kısımların yaşlanma sürecinde kilit rol oynadığı tahmin ediliyor. buna göre, telomerlerin uzunluğu, ömrün uzunluğuyla doğru orantılı.
 • (bkz: y kromozomu)
 • sayisi zeka ile ters orantili olan kromozom (bkz: kleinfelter)
 • 44 otozom + xx gonozomları kadın olur
  44 otozom + xy gonozomları erkek olur

  ve bizim okulun saftirik hanımefendi ba$kanı tuvalet kapılarında basit $ekilde bay ve bayan yazılmasını istememi$ yeni bir fikirle ortaya cıkmı$tır... kapılarda xx ve xy yazması... bu bizi bayagı $oke etti fakat oylamadan gecemeyen bu fkirin gereksizligi ayrı bir tartı$ma konusudur... boyle bir olay xx ve xyyi bilmeyen insanların kenarda ko$ede bir yere tuvaletlerini yapması ile sonuclanabilir
 • üzerinde resesif "konu bağlamında luzumsuz aytınrılar vererek diyaloğu gereksiz uzatma, iletişim verimliliğini düşürme" genini bulunduran kromozom.

  çekinik olduğu için ancak xx kombinasyonlarında fenotipe yansıyan bu gen, binilen takside taksiciye "bostancı lütfen. orda beyefendi inecek biz nakkaştepe'ye devam edeceğiz. bizim oğlan'ın düğünü var da damatlık bakıyoruz. amcamın kızı gubarak tekstil de çalışıyor, işte o gelin size bir kaç yer gezdireyim dedi, onu görmeye gidiyoruz şimdi. onu alıp bizim mualla hanım'ın yeğeni murat'ın yanına, akaretlere gideceğiz. görseniz çok şeker cocuktur. küçükken agu agu der başparmağını emerdi. şimdi kocaman adam oldu. tekstil müendisliği okudu itu'de." demesine yol açar.

  öldürmez süründürür.
 • memelilerin disilerinde iki adet bulunur. genlerin dozu kacmasin diye disilerde bir adet x kromozomu kapatilir, paketlenir bir kenara atilir (bkz: barr body). bu paketleme isi rasgele olur, yani ananizdan mi babanizdan mi gelen x kromozomu paketlenir bilemezsiniz (biri ananizdan biri babanizdan geliyor ya; evet sevisiyorlar). bu yuzden kaliko kediler vardir ve bu kediler hep disidir.

  sineklerde de memeliler gibi disilerde iki, erkeklerde tek x kromozomu vardir, lakin bu hayvanatlarda disiler x kromozomlarina dokunmazlar iken erkekler disilerin seviyesine erisebilmek icin tek x kromozomlarini iki kat fazladan calistirirlar. hayat cok ilginctir.
 • bütün insanlarda birisi mutlaka bulunurken, kadınlarda "46, xx"; erkeklerde "46, xy" normal karyotip olarak bilinen kromozomdur.
hesabın var mı? giriş yap