şükela:  tümü | bugün
  • --- ön alma ---
    baby boomer: 1944 ila 1964 yılları arasında doğmuş kuşağa verilen ad. boomer olarak adlandırılan kuşak ise daha yaşlı olan kuşaktır.

x kuşağı: 1965 - 1979 yılları arasında doğmuş ve günümüzde 41 ila 55 yaşında olan kesim.

y kuşağı: namıdiğer milenyaller, 1980 ila 1994 arası doğumlular. bu kuşak da an itibariyle 26-40 yaş aralığındalar.

z kuşağı: 1995 ila 2015 yılları arasında doğmuş en yeni kuşaktır. günümüzde 5 ila 25 yaş aralığındalar.

dolayısıyla x kuşağına "ok boomer" demek diyen kişinin cahil olduğunu gösterir. lakin bilmemek ayıp değildir.
    --- ön alma ---

bir x kuşağı birey olarak z kuşağına en önemli tavsiyem, siyaset konusunda apolitik tavır almamanız.

siyaset denen olgu yaşamın her anında olan bir şey. her birey bir politik duruş sahibi olmak zorunda. bu yapılmadığında şu an içinde bulunduğumuz duruma düşmek kaçınılmaz. özellikle akape gibi takiyyeci ve ardından otoriter rejim unsurları, karşılarında yeterince sağlam bir politik duruş gerçekleştirilemediği için bir anlamda meydanı boş buldular ve tüm toplumun üzerine çöktüler ve ülkeyi parti devleti, polis devletine dönüştürdüler. ama ben yine de inancımı yitirmiyorum ve bu beladan 2023 yılına kadar kurtulacağımıza kesin gözüyle bakıyorum. ama keşke bu yaşananlar da hiç olmasaydı.

sevgili gençler, değerli z kuşağı; ne yaparsanız yapın ama apolitik olmayın. ülke gerçeklerinin ve gereksinimlerinin her daim farkında olarak yaşayın ve politik bir duruşunuz olsun. sizler geleceksiniz; bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. anne ve babalarınız olan x kuşağı bizlerin düştüğü hatayı tekrarlamayın; uyanık olun.
  • -------ön edit-------
    başlığı acan yazar tam bir "yaşça küçüklerin deneyim ve bilgisini görmezden gelen, her şeyi çok bildiğini sanan -x- örneği" "ok boomer" ne demek bilmeden, kuşakları yazmış tek tek, sonra da başka yazara cahil demiş. biz öğretelim, "ok boomer" kendisine bir şey öneren yaşça büyük insanın önerisini anlamsız bulan yaşça genç kişinin karşısındakine söyleyip, konuyu kapattığı, son zamanların sokak diline yerleşmiş yeni kalıplardandır. türkçe'ye kısaca "tamam eski kafalı" olarak çevrilebilir. sevgili ‘x’ dediğiniz gibi, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. sevgili “x” ayrıca cahil dediğiniz insanlar neredeyse doğdukları andan itibaren internet ile içli dışlı, yani bu ne demek? sizin 40 yılda meydan larousse karıştıra karıştıra ulaştığınız bilgiye 10 dakikada ulaşabiliyor olmaları demek... yani neymiş, öğrenebilmek için her şeyi biliyorum dememek gerekmiş. bakın yeni bir kelime öğrendiniz bugün...
    -------ön edit-------

sevgili x'ler, y veya z farketmez... bizim de size tavsiyemiz kimseye tavsiye vermemeniz yönünde olacaktır. hele siyasete falan hiç girmeyin...

ülke yangın yerine dönerken kılınızı kıpırdatmadınız, gezi zamanı içinize kaçtınız... teknolojiye, değişime karşı ilgisiz kaldınız, tek derdiniz iyi okuldan mezun olup, evlenip, çoluk çocuğa karışıp, ev kredisini ödeyebileceğiniz kadar kazanabileceğiniz işlerinizin olmasıydı. kendiniz için çalışmaktan başka hiç bir hassasiyetiniz olmadı... ne çevreye, ne insanlara ne hayvanlara karşı bir duyarınız olmadı... elbette istisnalarınız vardır, ama kaideyi bozamıyor maalesef.

biz sizin de bir parçası olduğunuz ayrımcı, kutuplaştıran, belli zümrelere hizmet eden siyasetinizle hiç ama hiç ilgilenmiyoruz. küresel ısınma, insan ve hayvan hakları ihlali, herkes için daha sürdürülebilir, kaynakların eşit paylaşıldığı bir dünya ile ilgileniyoruz. y ve z'ler olarak önce bizden önceki kuşaklardan bize miras kalan kaba pisliği temizleyeceğiz, bizden sonraki kuşaklar da incelikle bu hayallerimizi hayata geçirecek...

o sebeple her zaman yaptığınızı yapmaya devam edin, yani susmaya devam edin.
  • z kusaginin "ok boomer" diyecegi tavsiyelerdir. siz kimsiniz ki tavsiye veriyorsunuz yahu? verdikleri tavsiyeler de "biz sunu sunu yaptik siz yapmayin" tavsiyeleri...

dikkate alinmamasi gereken tavsiyelerdir.
  • x kusagiyim, genelleme yaparak kelin ilaci olsa basina surermis diyorum.

zlerin farkindaligi, hayat beklentisi, merak ettikleri, sahip olmak istedikleri, gitmek istedikleri cografyalar xlerinkinden cok baska. daha ote. ozgurluk anlayislari cok daha genis.

xler, cogumuz duzenin carklari icinde ana babamizin belki bir tik ustunde belki de o kadar bile olamadan yasam mucadelesi veriyoruz. kimimiz kalkti gitti, ulke terketti, siktirolup gitmek basliklarini hatirlayin lutfen. zlerin gitme sansi bizden de dusuk.

ben tavsiye falan vermem, sadece sectikleri yola saygi gostermeyi tercih ederim. 95-97 sonrasi dogmus ve bana gore olmadik riskler alip hayatini guzellestirmis cok z kusagi gordum. ana temalari da "kaybedecek neyim var, salla yap gec".