şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efendim bu bir ilaç olup doğru yazılışı "x-m" dir.

  sonuna eklendiği gibi purgatif olup; kabızlık için, ameliyat veya rontgen öncesi bağırsakların boşaltılması için kullanılan bir tür müshildir.(laksatifi de bulunmaktadır) pek de başarılı olup doğru bir zamanlamayla kullanılması insan evladının toplumsal itibarı için fevkalade mühimdir.

  "ilacın isminden devasını çözmek gerekir" düsturunu kendilerine şiar edinmiş ilaç firmasınca adı "x-m" olarak konmuştur. sıçtırıcı, ötürücü, boşaltıcı, içi dışa çıkartan, su gibi, cır cır...vb. isimler koymayı adab-ı muaşerete münasip görmemiş olacaklar ki muzipce iktisadi terimlerden faidelenmişlerdir. şöyle ki;

  x; export'un kısaltması olarak iktisadi formüllerde kendine yer edinmiş bir sembol olup ihracat manasına gelir.

  m ise; import'un kısaltmasından türetme bir sembol olup manası ithalat tır.

  milli gelir ve hasıla hesaplamalarında formülizasyon bazı sembollerle sağlanır. misalen:

  y=c+i+g+(x-m)

  y:milli gelir
  c:sermaye (capital)
  i:yatirim (investment)
  g:kamu (goverment)
  x:ihracat (export)
  m:ithalat (import)

  yukarıda da görüldüğü üzere (x-m) net dış ticareti yani net ihracatı basite indirgersek ülke ekomonisi dışına çıkan değerleri ifade eden bir sembol dizinidir.

  matrak firma yetkililerimiz, ilacın doğrudan endikasyonu olan; çıkışı, kaybı, vucüttan vukubulacak ayrılmayı, dışkıyı (x-m) sembolleriyle ifade etmişlerdir.

  ihracat döviz mukabili yapılan bir ticaret olup ülke ekonomisi için döviz; hava gibi, su gibi ihtiyaç, neşe ve mutluluk kaynağıdır. x-m 'i kullandıktan sonra elde edilen huzur ve mutluluk ekonomi literatüründe ancak döviz girişiyle kıyaslanabilecek bir mutluluktur.

  harf oyunlu cin entry tadında bir ilaç ismi üretmiş firma yetkililerine selam eder, saygılarımı sunarım.

  (bkz: ilac adi uretme algoritmasi)
  (bkz: ilac adlarinda etken madde ve firma adi sentezi)
  (bkz: garip ilac isimleri)
  (bkz: ilaclarin isimlendirilmesi)
  (bkz: komik ilac isimleri)
  (bkz: milli gelir)
  (bkz: dis ticaret acigi)
 • çeşitli tip kabızlıklıklarda ve radyolojik inceleme öncesi bağırsakları boşaltmak için kullanılan ilaç.tadı kola meyan karışımı birşey....bakalım sonuçlarını görelim..
 • endikasyonuna göre de kullanım şeklini şöyle alıntılayalım;

  çeşitli tipdeki kabızlıklarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinden sonra birer veya ikişer ölçek kullanılması yeterli olur. 6-12 yaş arası çocuklarda erişkin dozunun yarısı verilir. 2-6 yaş arası akşam yatmadan önce yarım veya bir ölçek verilir.

  ameliyat öncesi hazırlamada ameliyattan 14 – 16 saat önce hastanın durumuna göre 150 mg., 300 mg. veya 500 mg. x-m solüsyon hastaya verilir. genelde şişedeki ilacın yarısı içildikten sonra , üstüne bir bardak su içilir. sonra ikinci yarısı içilip, üstüne aynı miktarda su içilir.

  radyolojik ve gastro enterolojik incelemelerde incelemeden önce barsakların boşaltılması için tetkikden 14 ila 16 saat önce ilacın hepsi içirilmelidir. ilaç içildikten sonra hiçbir şey yenilmemelidir.
 • "tıpta devrim"e örnek ver deseler bu ilacı gösteririm. daha önceki kolonoskopi deneyimimden önce öyle bir şey içmiştim ki bir insan evladına bu yapılmaz. git inşaatın birine. doldur bir bardak kireç suyu. iç. öyle bir şeydi. bunun tadı da rengi de gazı kaçmış kola gibi. hele suyla karıştırınca, koy dolaba serin serin iç.
 • tadı fena olmayan içecek, eşek şakası niyetine içirilebilir. gazı kaçmış kola tadı var
 • yarinki rontgen oncesinde koca bir sisesini icmem soylenen zimbirti... omru hayatimda boyle ishal oldugumu hatirlamiyorum... insani resmen gotunden isetiyor...
 • kalın bağırsakları temizleme etkisini alındıktan 5 saat sonra göstermeye başlıyor. beşinci saat gelene kadar "bu ne biçim ilaç lan? yalanmış bu..." demeyiniz, zira beşinci saatte ilaç affetmiyor. kütür kütür başlayan süreç saatler sonra piuyyyyy puffffffff'lara kadar gidiyor.
 • ruhun bedenden ayrildigina inanir misiniz bilmem ancak, bagirsak-kicinizi bedeninizden ayiran ilac budur!
 • tadı sulandırılmış öksürük şurubu gibi olan ilaç. içerken değil sonrasında mide bulandırabiliyor ama kusturacak kadar değil. ivp öncesi 250+150 ml tükettim, bana yetti.
 • birazdan içeçeğim ilaçtır böbreklerin bakılabilmesi için önce akşam bu ilaçla bağırsakları temizleyip yarın sabah da eşşek kadar iğneyi koluna soktularmı ivp ye hazırsın demektir.