• (bkz: x i$ini)
 • telsiz (bkz: radio) ve benzeri iletisim turlerinde x harfini kodlamak icin kullanilan sozcuk.
  (bkz: fonetik alfabe)
 • stalker'in muhte$em grafiklerinin arkasindaki 3d motoru.
 • oyle motor yapmi$lar ki agacin yanindaki damdan du$en adam agaca takilmiyor dallari oynatmiyor yapraklari du$urmuyor. ama onun di$inda guzel, unreal tournament 2004 sandim bir an engine'i hatta. (bkz: stalker oblivion lost)
 • uluslararası kodlama sisteminde x harfi karşılığı .
  ecks ray hecelerinden ecks vurgulanarak telafuz edilir .

  tek başına söylendiğinde yada sancağı tek başına kullanıldığında ;
  teşebbüslerinizi durdurunuz ve işaretlerimi bekleyiniz ! manasındadır .

  mors , ışıldak yada siren sesi ile kodu : uzun kısa kısa uzun dur ( -..- )
  denizde bu harfi temsilde ; beyaz zemin üzerinde mavi artı (yada haç) dan oluşan sancak kullanılır .
 • elektromanyetik spektrumda frekans ve enerji bakımından ultraviyole ışınların üzerinde gama ışınlarının berisinde olan yüksek enerjili, iyonizan (atomdan elektron koparabilen) ışın (ya da radyasyon) türüdür. bazen bulan kişinin adına hürmeten röntgen (wilhelm conrad röntgen) ışınları diye de adlandırılır. buradaki x harfi ise tahmin ettiğiniz üzre bilinmeyen anlamına gelir.
 • (bkz: x-ray spex)
 • wilhelm conrad röntgen tarafından 1885 yılında bulunan ve aynı yılın 28 kasım günü resmi olarak duyurduğu, 10 ile 0,01 nm dalgaboyuna sahip elektromanyetik dalgalardır. röentgen tarafından tam olarak ne oldukları bilinmediği için "x" ışınları adı verilmiştir. resmi duyurunun ardından birkaç ay sonra (ocak 1886) abd'de tıbbi uygulamaları başlamıştır. yüksek frekanslı oldukları için bazı insan dokularından geçebilirler, eğer dalga boyu istendiği gibi ayarlanırsa bir kısmı kemik dokusunda sönümlenecek, diğer fotonlar daha yumuşak dokulardan geçerek arkadaki gümüş nitrat filmi karartacaktır. kemik dokularının beyaz renkte görünmesinin sebebi budur. yüksek dozlarda maruz kalınması, fotoelektrik etkisi ile bazı elektronlar ve dolayısıyla bağlar kırıldığı için, çeşitli moleküllere zarar vererek kanser riski yaratır.

  bir dönem bu ışınlar ayakkabıcılar tarafından da kullanılmıştır. http://tinyurl.com/3x4asdh adresinde göreceğiniz cihaz, ayakkabı satıcıları tarafından ayağın ayakkabıya oturup oturmadığı anlaşılması için geliştirilmiştir. elbette bir süre sonra vakalar oluşmaya başlayınca cihaz derhal kullanımdan kaldırılmıştır.

  röntgen ışınları, bugün insan ömrünün uzamasını sağlayan, tanı amaçlı kullanılan önemli bir araçtır.

  kaynaklar:
  http://tr.wikipedia.org/…iki/wilhelm_conrad_röntgen
  http://tr.wikipedia.org/wiki/x-ray
 • x bir yerleşim bölgesi ve sıfırdan büyük bir tamsayı olmak üzere; x şehrindeki tramvay/metro hizmeti veren kuruluşun adını oluşturabileceğiniz genele yakın bir formül.

  bursa -> bursaray
  g.antep -> gaziray
  marmara -> marmaray
  ege -> egeray

  ... gibi
 • transparan veya dar kıyafetle çekilmiş fotoğrafların photoshop marifetiyle röntgeninin çekilmesi.
hesabın var mı? giriş yap