şükela:  tümü | bugün soru sor
  • güvenlik maksadıyla kullanılan ve yapay radyasyon üretilerek içerisinden geçen nesnelerin yapısını gösteren bir araç.

çoğunlukla yüksek güvenlik seviyesine sahip yerlerde kullanılır* *. içinden insan geçmesi sakıncalıdır. ciddi tehlikeler içermese dahi neticede üretilen yapay radyasyon bir insanın senede maruz kaldığı radyasyonun 100 katına yakındır.
    çalışma sistemi resimde görüldüğü gibidir.
    içinden geçen nesneleri de şu şekilde görüntülemekte ve renklendirmektedir.

bu güvenlik cihazını kullanan operatörün ciddi manada çok dikkatli olması ver her 2 saatte bir dinlendirilmesi en önemli şarttır.
    çünkü bu cihaz her ne kadar kurşun kaplı bir alanda radyasyon üretse de uzun süreli kullanımlarda(10saatten fazla) kişiyi olumsuz etkileyebileceği üreticiler tarafından söylenmektedir.
    ayrıca sürekli bir ekrana bakıp bişileri ayırt etmeye çalışmak ciddi manada dikkat dağıtıp göz yorduğundan da operatörün 2 saatte bir değiştirilmesi tavsiye edilir.

bu cihazlara yiyecek maddelerinin konmaması da en önemli detaylardan biridir.
  • (bkz: x-ray)
  • (bkz: xrd)
  • (bkz: xrf)
  • esasında günümüz toplumlarında, üzerinde kin, gurur, kibir, haset, fesat, fitne, ırz ve namusa el ve göz uzatmak, yetimi itip kakmak, ibadet adı altında salt namaz tiyatrosu yapmak vb. gibi şeyler varsa bizm bu x ray hemen sinyal versin dediğim durum.
  • içerisinin nasıl olduğunu bilmiyorum ama mutlaka, bandın içeride biraz daha dolandığı cihazlardır. lanet olası alete çantayı koyuyorum, belli ki o kapalı kısım 1,5 metre. bandın hızına bakıyorum, diyorum ki gelir 5 saniyeye. o alet nasıl oluyor da o çantayı 10 saniyede beriyor anlamıyorum, içerisi de küçük, nerede dolanıyor bu çanta. heralde aletler radyasyon sızdırıyor da onun etkisiyle zaman kavramımda bozulmalar yaşanıyor. (bkz: kaçın la radyasyon)
  • avm'ye üstündeki metal eşyaları çıkarmadan girebilen insanları triplere soktuğunu gördüğüm cihazdır.
  • güvenlik için kullanılanlar zararlı değildir.

içinden geçen kişiye ya da gıdaya herhangi bir zarar vermez. tıbbi görüntülemede kullanılan xray cihazlarının yaydığı radyasyondan çok farklıdır.

fda sayfasından: the radiation dose typically received by objects scanned by a cabinet x-ray system is 1 millirad or less. the average dose rate from background radiation is 360 millirad per year. the minimum dose used in food irradiation for food preservation or destruction of parasites or pathogens is 30,000 rad.

http://www.fda.gov/…s/securitysystems/ucm116421.htm

diyor ki xray den geçen bir yiyecek 1 milirad radyasyona maruz kalır. doğadaki bir nesne bir yılda durduğu yerde 360 milirada maruz kalır. işlenmiş gıdalara mikroplardan arındırılması için 30 bin rad yani xray kaynaklı radyasyonun 30 milyon katı radyasyon tatbik edilir. yani 30 milyon milirada maruz kalmış elmanı xraye sokarsan 30 milyon 1 miliradlık elman olur.
  • organik maddeleri turuncu, organik olmayanları yeşil, metalleri mavi renk gösteren cihaz. örneğin:

x-ray cihazı görüntüsü