şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: burda bahsettiğim cihaz, telefonu yan tarafa bırakıp geçtiğimiz cihaz değil de valizlerin içindeki yiyeceklerle beraber içinden geçtiği güçlü ve ekranlı cihazlardır.

  bu zamana kadar nasıl bahsedilmemiş hayret ettim doğrusu. atom enerjisi kurumu zamanında konuyla ilgili sözde açıklama yapmış ve x-ray'den geçen yiyeceklerin zarar görmediğini belirtmiş ama açıkçası bu tarz kurumların açıklamalarına güvenemiyoruz.

  örneğin memleketten gelirken yanımızda getirdiğimiz bir yiyeceğin valizle birlikte güçlü olan x-ray cihazından geçerken, valizin içindeki ipliği bile görebilen bir sistem nasıl olur da bu yiyeceğin kimyasına zarar vermez? açıkçası zarar vermiyor gibi gelmiyor bana. sonuçta güçlü bir radyasyon enerjisi ihtiva ediyor. sonra da bu yiyecekleri bir güzel mideye indiriyoruz.

  chernobyl patlamasının etkileri günümüzde bile tam anlamııyla yok olmamışken, radyasyonun bu çeşidinden korkmalı mıyız? bu konuda bilgisi olan buraya yazarsa herkes aydınlanmış olur.
 • chernobyl dizisini seyredip psikopata bağlamak da anca böyle oluyor herhalde. günde elli kez iş yerinde, avm de girer çıkarsınız bu x ray cihazından da zarar görebileceğiniz aklınıza gelmez, ama diziyi seyredince aklınıza sadece yiyecekler mi gelir. bunu yazmadan önce bir düşünün bakalım bugüne kadar kaç kere geçtiniz o aletin içinden. kimbilir hangi organınız sütlaca döndü. zararlı olmadığını değil aksine zararlı olduğunu savunan ve toptan kaldırılması gerektiğini düşünenlerdenim o ayrı.
 • siz her daim belli bir miktar x ışınına maruz kalmaktasınız zaten, önemli olan bu maruziyetin bellli sınırlar içinde kalması.

  bir kere x ray cihazından geçirdiğiniz yiyeceğin üstünde kalan ışınımın kat be kat fazlasını öğlen güneşinde gezerek edinirsiniz zaten.

  çok da şaapmayın.
 • yiyecek değil de yan yana dizili 6 tane kutu bira vardı. kadın dinamit lokumu sandı ki heralde ben ve arkadaşımı bir yere sabitleyip amirini çağırdı. neyse ki amiri gelince gülüp geçti.
  şu an için bir zararını hissetmedim ama 20 sene sonra tekrar konuşmak dileğiyle.
 • atom enerjisi kurumuna güvenemiyorsan bize hiç güvenme bence. üstteki arkadaşın dediği gibi güneşlenirken çok daha fazlasını alırsın. çokta şeyapmamak lazım.
 • yiyeceği yediğinizde ağzınıza metal tadı gelmiyorsa güvenlidir.

  bu arada metal dedektörü ile x ray cihazını karıştırmazsak daha sağlıklı bir tartışma ortamı sağlayabiliriz.

  son bir not olarak, ilk paragrafta yazılanı sağlık tavsiyesi olarak alan, aklını grafit ekmekle yemiştir.
 • biraz röntgen sağlığa faydalıdır bile.

  3.6 röntgen olsa ne çok iyi ne çok kötü derdik.
 • avm lerde x-ray diye içinden geçtiğiniz cihaz basit bir manyetik alan üretecinden ve manyetik alandaki değişimi tespit eden sistemden ibarettir. manyetik alan içerisinden iletken bir cisim geçerse manyetik alan değişime uğrar bu da bu değişime ters yönde manyetik alan oluşturacak bir akım oluşturur. cihazların x ray ile uzaktan yakından alakası yoktur.
 • x ray cihazları dışında radyasyona maruz kalmadığını zanneden yazar beyanı. hepsi o popi dizi yüzünden yoksa gram aklınızda olmazdı.
 • yiyeceği bırak hamilelerin ve bebek arabalarının bile zırt pırt o cihazdan geçmemesi gerektiğini söyleyen hocalarım var. avm’ye giren hamile kadınlar normal kapıdan üst aramasıyla geçmeyi talep edince izin veriliyormuş.