• bir çok insanın tatile çıkmadan önce etrafına söylediği söz.
  • özellikle işkolik bünyelerin nerdeyse övünerek sarf ettiği sözdür.
  • cümle içinde geçen bu x, kimsenin aslında sallamadığı bir x'tir. sonuçta dile kolaydır, kulağa daha bile kolaydır. cümle israfı falandır bu bir nevi.
  • x=1 olsa bile, sözkonusu şey tatil olunca yeterince uzun sayılabilecek bir zaman dilimini anlatan cümledir.
  • duyulduğunda, "x yıldır iş bulamadım" kadar hüzünlü olmayan söz.
  • üzücü bir beyanat..
    x sonsuza giderken, x in değeri arttıkça üzgün smileylerin sayısı da artacaktır.. yani misal
    ahmet=y
    f(x)= ~
    y=x. :( *
  • (bkz: x e 5 vermek)
  • şöyle bir durum var, acınacak durumlardan şikayet etmek hoşumuza gidiyor. karşıdakinden bir çözüm de beklediğimiz yok üstelik.
    bir hastalık lafı açın mesela, karşıdaki "o da bir şey mi, asıl benim şöyle bir rahatsızlığım oldu, şöyle bir kaza geçirdim" diye ballandıra ballandıra anlatır.
    tatil yapmama mevzusu da böyle. bir şikayettir ama aynı zamanda anlatılası, anlatılmaktan zevk alınası bir durum gibi dillerdedir hep. karşıdakinin yapacağı bir şey yoktur. ama her konusu açıldığında anlatılır. maddi durum elvermediği için yapılamayan tatillerden bahsetmiyorum ama. gidilebileceği halde gidilmeyen tatillerden ve iş temposunun yoğunluğundan bahseden insanlar var. devamlı çocuğundan şikayet eden evkadınları gibi. hem memnun hem şikayetçi görünümünde.
    bir nevi, yaranın kabuğunu kaldırmak gibi. abarttım mı? bence hayır.
  • (bkz: fakirim)
  • mersinde yaşadığım için sıklıkla söylediğim cümle. ben x yerine 15 diyorum misal. en son 2000 de bodruma gitmiştim. mersinde hafta sonları filan denize gidiyoruz ailecek. ya da yaylalara gidiyor 1-2 gün kalıp geliyoruz ama şöyle bir hafta tatil köyüdür ne bilim eğlenceli mekanlardır gidemiyoruz.

ama bu yıl şeytanın bacağını kırıyoruz, 5 aile ağustos'da marmaris'e gideceğiz. görelim bakalım bu x yılı 0'a indirgemek nasıl olacak.
hesabın var mı? giriş yap