şükela:  tümü | bugün
  • xamarin'in her platform için ayrı view tasarımı problemini çözmek için yarattığı ui katmanı. normal ui katmanlarından farklı olarak view'ların nasıl görüneceği bilgisini barındırmıyor. haliyle cihaza, platforma göre doğru görünüm neyse katman onu seçiyor, onu oluşturuyor.

http://www.hanselman.com/…verywhereandbenative.aspx
  • aacayipsin ayarinda sevgi ve nefret iliskisi barindiran xamarin api'si.
    tek solution altinda 3 platforma birden (android, ios, uwp) deploy etme fikri guzel olsa da, xamarin'in spagetti halini almis dependency hell'i her an patlayacakmis hissi veriyor.

mesela ben vs2017 ortaminda bombos bir proje actim xamarin.forms templati ile, lan du bi bismillah en bastan kabak gibi ortadan patladi. neymis efendim 260 karakter sinirini gecmisiz. twitter sanki pezevenk. lan 2017 olmus, millet marsa tek yon bilet almis, 260 karakterden daha uzun proje dosyasi olusturamiyoruz.

neyse hadi bunda boku windows platformuna attik, projemizi daha kisa bir yola attik. sirf bunun icin butun git dosyalarimi tasimak zorunda kaldim.

ardindan sitesindeki tutoriallari takip ederken, oda ne? lan 2 tane dependency ekledik diye bu sefer karpuz gibi patladi emenike. forumlarda millet megersem benim yasadigim sikinti ile ilgili aylardan beri agliyormus. kumpir xamarin calisanlari da olu taklidi yapiyolar haha microsoft satin alinca konsepti kapmis hemen kuntikler :)

neyse bunun cozumu ne? valla projeye test oldugu icin gonul rahatligi ile bugun nuget package'larini update ettim ve calisti. yani anlayacaginiz ya tutarsa mantigi var. bu demek oluyor ki benim uzerinde 6 aydan beri calisan projem bir anda gelen bir vs2017 update'i ile veya bir nuget package update ile zort diye cortlayabilir ya da cozum onun icinde olabilir ben dependency batakliginda bogulurken. kou korune platforma guvenemiyorum. daha once antreman yapmadan ilk defa sirk sahnesine cikacak akrobasi takimi gibi duruyor butun projeler. en kucuk bir falsoda yikilcak gibiler.

bitti mi? bitmedi. elim, ayagim, gozumun nuru resharper bu sefer, bu ne bicim solution amk, arap saci gibi deyip calismayi birakti resmen. greve girdi lan sevdicegim. ne interface'leri taniyor, ne de adam gibi refactoring yapiyor, bir de onun cache'ini silip altini baglamakla ugrasiyorum. hala da stabil degil yani.

anliyacaginiz daha hello world uygulama yaparken 2 saatimi heder ettim. eger yari yolda su kaynatip birakmazsam bir de dokumentasyonu bittigi zaman sapkami onume koyup konusurum.

uzun soluklu projelerde pek dusunemiyorum acikcasi. resmen her build sonraki back-up alip, lan sabah uyaninca ya patlarsa? fikri pek hosuma gitmedi. baska bir makineye gectiginizde mesela, projenizi ayaga kaldirmak icin epey debelenmek gerek.

sonuc olarak microsoft'un eventlerinde tanittigi gibi bu dunya pespembe degil malesef. hipneler pollyanna'nin yasadigi ciftligi gosterip, sizi dedenin ineklerinin kulubesine tezek toplamaya gonderiyorlar.
  • konu hakkında bilgisi olanların acil yeşillendirmesini beklediğim mevzu. yardıma ihtiyacım olan konular xamarin tümden.
  • eğitim bütçemizi bitirmek için ünlü bir eğitim kurumundan xamarin.forms eğitimi talep ettik. öncesinde, assembler ile bile kod geliştirmiş yazılımcılarla muhattap olacağını belirtip konuya hakim bir eğitmen gönderilmesini talep edip eğitim içeriğini öncesinden belirttik.

firma da kurumsal anlaşmalarımız ve talebimiz doğrultusunda bize kitaplarıyla övünen bir mvp eğitmen gönderdi. (tekrar ediyorum mvp)

maalesef 3 gün boyunca sorularımıza net cevaplar alamadığımız gibi hatalarla uğraşmaktan eğitmen herhangi bir uygulama da derleyemeyip gönlümüzdeki xamarin heyecanını da azalttı.

buradan 2 şey öğrenmiş oldum.
    1. microsoft'ta mvp olmak için çok birşey bilmeye gerek yok. biraz ortalıkta dolanmak gerekiyor.
    2. xamarin henüz olmamış.
  • şu zımbırtıdan anlayan güzel niyetli bir developer abimiz yeşillendirirse çok sevineceğim.
  • stacksözlüğe hoşgeldiniz.