şükela:  tümü | bugün soru sor
  • playstation gamepadine göre ele daha rahat oturan cihaz...
    pste gamepadi kavranız gerekirken, bunda resmen elinize "cuk" oturuyor... butonların yerleşimi de ps gamepade göre daha rahat olmuş sanki. uzun bir süre ps2 ve ps3 gamepadi kullandıktan sonra alışmakta zorluk çekilmiyor pek... yalnız wireless olanının altında kocaman bir pil yuvası var ve bu kullanımı etkilemesede çok saçma durmakta. sixaxisteki gibi usbden şarj olabilse süper olurmuş. kablolu versiyounda ise böyle bir sorun olmamakta ve hatta kablosuz yerine kablolu tercih edilebilir, zira kablosu gayet uzun...
  • üst yüzünde:
    • bir adet açma/kapama/sistem düğmesi,
    • iki adet basılabilir analog çubuk ("thumbstick"),
    • bir adet klasik dört yönlü düğme ("d-pad") ve
    • altı adet düğme ("back, start, a, b, x, y");

arka yüzünde ise:
    • iki adet düğme ("shoulder/bumper button") ve
    • iki adet analog tetik ("trigger")

bulunduran cihaz. ayrıca ön yüzünde kulaklık/mikrofon seti girişi ile kablosuz modelinde arka yüzünde bir bağlantı kurma butonu bulunuyor.
  • çoğu konsol oyunu bilgisayara xbox'tan port edildiği için önümüzdeki yıllarda türkiye'de de hakettiği popülerliğe kavuşacaktır. gta iv, prince of persia gibi oyunları, ps3 gamepad'iyle bilgisayarda oynamak için binbirtürlü ayar yapmaktan sıkılan kullanıcının bu ergonomik alete yöneleceğini düşünüyorum.

kendisiyle ilgili yaşadığım tek sorun, analog kollarının sixaxis veya dualshock kadar hassas olmayışı. ayrıca o tetik gibi lt, rt tuşlarına da hiç alışamadım ama anladığım kadarıyla yeni akım bu. yapacak bir şey yok bu konuda.
  • el ile kavranan bölümlerin içine yerleştirilmiş; soldaki düşük ve sağdaki yüksek frekanslı olmak üzere iki adet bağımsız titreşim motoruna sahiptir.
  • d pad , dandik ötesi tek bir parçadan oluşan aparat... onun dışında ergonomisi ele daha uygundur.
  • futbol oyunlarında playstation koluna alışan bünyelere lt ve rt tuşlarıyla sıkıntı veren xbox kolu.
  • kanımca konsol tarihinin en iyi gamepadidir. pc dede gönül rahatlığıyla kullanılabiir. kablolu versiyonunu pc direk görüyor iken kablosuz versiyonu için ek bir aparat gereklidir. benim gibi bu aleti pc de kullanmak isteyenlerin aşırı sabırlı insanlar olmaları gerekir. çünkü güzel ülkemizde sadece kablosuz versiyonu vardır. onun da ek aparatı yoktur. çok zorlanırsa gittigidiyor gibi sitelerden edinilebilir.

alete gelirsek; harika trigger ları sayesinde en çok aksiyon ve yarış oyunlarını oynaması zevkli geldi bana. yıllarca bütün gamepadlerde x tuşunu (ps gamepadi için) gaz olarak kullanırdık yarış oyunlarında. bunun ne kadar saçma bir olay olduğunu göstermiştir bu alet triggerlarıyla. ilk ele alındığında sol analog ile d-pad in yerleri değişik olduğundan garip gelebilir. ama o ps3 gamepadininkinden çok daha güzel olan analoglarına alıştıktan sonra "d-pad de neolaki" gibi bir tepki vermek gayet olasıdır. ele muhteşem bir şekilde oturmasından ve bütün oyunları desteklemesinden bahsetmeme gerek yok sanırım.
  • iyi güzel, ele daha rahat oturuyor ama hayatımı karartıyor bu alet. 2 yıl evvel, türkiye'ye dönmeden bir gün önce best buy'da gezerken para harcayasayım gelmişti de bununla sixaxis arasında kalmıştım. farklı olma güdüsüyle tuttum bu kolu aldım. alıştım, iyi güzel. ama evde bu aletin analog koluyla oynuyorum, elim alıştı. turnuvaya falan katıldığımda da sixaxis'in tuş takımına dönmek zorunda kalıyorum. dolayısıyla çatır çatır veriyorlar kafama. amına kodumun aleti bayağı da sağlam. bozulsa da sixaxis alsam.
  • fifa 11'in 360 derece kontrol, manuel pas ve şut özelliklerini kullanabilmek için bir tane almayı düşündüğüm gamepad. yalnız çok pahalı geldi. benim dandik gamepad'in analog kontrolü 8 yöne izin verdiği için kullanamıyorum. daha ucuz bir alternatifi yok mudur merak etmeye başladım.