• yaklaşık bir hafta boyunca playstation 4, playstation 4 pro ve xbox one x hakkında araştırma yaptıktan sonra xbox one x satın aldım. bu kararı almamda etkili olan birkaç maddeyi belirtmekte fayda var.

öncelikle çok gamer bir tip değilim. o yüzden exclusive oyun takıntım yok. bana eğlenceli vakit geçirtsin yeter, daha fazlası olursa hayran bırakır alet kendini o kadar.

son günlerde playstation store indirimlerinin kalkması sonrası gelen yoğun tepkilerden anladığım kadarıyla ps türkiye müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi hakkında az çok fikir sahibi oldum. birkaç küçük mutluluk için (exclusive oyun gibi) büyük sorunlara katlanmam gereken bir düzene girmek istemedim.

konsol fiyatları arasında da çok büyük farklar oluşmuş. xbox one x, playstation 4 pro’dan daha iyi bir teknolojiye sahip olmasına rağmen 2700 tl civarı fiyatlara 2 oyun ile birlikte bulunabilmekte, ancak playstation 4 pro’yu oyunsuz 3500 tl’den aşağı bulamıyorsunuz.

konsolu satın aldıktan sonra, aylık 30 tl gibi bir fiyata xbox’ta gamepass ile cihazı şenlendiriyoruz, böylece 100’den fazla oyun oynanabilmekte, ancak ps store’da bu özellik o kadar ön planda ve göze çarpıcı değil. ayrıca ea access ile yıllık abonelik xbox’ta 65 tl, ps’da 169 tl. oyun fiyatları ps store’da oldukça pahalı. ilginç bir şekilde playstation aldıktan sonra her şeye para dökmeye devam etmeniz gerekiyor ya da ödemeyip çok kısıtlı imkanlarınız varmış gibi bir psikolojiye girebilirsiniz. ben de bu durumda bir konsol parası da oyunlara ödemek istemedim.

xbox daha sessiz ve stabil çalışan bir alet iken playstation 4 pro’da fan sesinin çok çıktığı belirtilmiş, ayrıca gerçek 4k görüntünün xbox’ta görüldüğünü okumuştum kullanıcı yorumlarında.

xbox one x sonrası çıkacak modellerde geriye dönük uyumluluk garantisi verilmesi de bir adım daha öne çıkardı xbox’ı.

playstation’da kafama takılan tek şey çevremdeki herkeste ps olması idi, ancak olanlar da kendi arasında multiplayer oynamadığı için uyumluluk olmaması benim için o kadar da önemli değildi.

xbox gamepad’i çok daha kullanışlı ve ele oturan yapısıyla beni kendine hayran bıraktı. bunu da belirtmek isterim.

ileride exclusive oyun oynamak istersem yeterli para olduğunda kendimi ps ile şımartabilirim ama xbox’ın sunduğu şeyler şu an için daha önde. şu anki şartlar ve şirketlerin hizmet kalitesi arasındaki fark, konsolların özellikleri ve sundukları arasındaki farktan daha fazla olduğu için, önde olanın xbox olduğunu düşündüm ve seçimim bu yönde oldu.

ek: (bkz: #102924954) bu entryde yazanları dikkatlice adım adım yapınca da xbox gamepass ultimate üyeliği aylık 15 tl’ye gelmiş oldu. artık 100’den fazla oyuna da erişimim mevcut. hem de illegal falan da değil. ea access üyeliği de aldım 65tl de o tuttu. toplam oyun masrafı bir yıl için 251 tl, erişebildiğim oyun sayısı da 170-200 arası. şu an indirdiklerim arasında witcher 3, quantum break, titanfall 2, pes 2020, fifa 19, nba2k20, gta 5, forza 4, forza 7, battlefield serileri, mortal kombat x, need for speed var. gayet yetti de arttı bile.

tanım: eğlenceli vakit geçirmek için alınan eğlence kutusu.

edit: imla
  • yeni nesilin kapıda olduğu dönemde satın alsam mı beklesem mi diye yana döne düşünüp en sonunda sahip olduğum konsol. sahip olduğum ilk xbox ve bundan önceki konsolum playstation 3'tü, oyun oynamayı bırakalı çokça uzun zaman olmuştu. bu alet içimdeki çocuğu gün yüzüne çıkardı. kapatınca da bebekler gibi örtüyorum üstünü.

yaklaşık iki haftalık kullanım yorumuma göre; playstation pro ile xbox one x arasında kalmışken, gerek donanımsal güç farkı gerek de piyasa fiyatları açısından xbox cephesi çok daha hesaplı geldi. playstation 4 pro'dan hem teknik anlamda hem de ekrana yansıttığı güç farkından dolayı şans vermek istedim.

yıllık xbox live gold ile game pass'i aktifleştirdim, onun dışında tek kuruş harcamadan 3 tb'lik harddiskin desteğiyle halihazırda kütüphanemde 72 oyun bulunuyor. playstation cephesinde buna benzer durum var mı bilemiyorum, varsa aydınlatın lütfen.

xbox kolunda ek olarak satın alınabilen şarj aparatı veya pil ile çalıştırma özelliği her ne kadar bazı kullanıcılarda memnuniyetsizlik yaşatsa da, değiştirilebilir güç kaynağı olması bana göre avantajlı geliyor. ergonomik olarak saatlerce oynamama rağmen elimde herhangi rahatsızlık olmadı.

microsoft misyonu ve vizyonuna sadık kaldıkça playstation düşünmüyorum.

edit: ps tarafı xbox game pass gibi geniş bir oyun kütüphanesi sunmuyormuş. bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.
  • eleştirilere bakıyorum, komedi gibi.

önce şunu izleyip bi salavat getirin. adamlar öyle konsol yapmış ki bazı geriye dönük uyumlu oyunlar kendiliğinden remaster olmuş!

bundan kısa süre önce ps4 pro'nun donanım üstünlüğünü yere göre sığdıramıyordunuz? 4k (aslında tam olarak değil) çalıştırıyor diye neredeyse adına şiirler yazılıp heykeller dikilecekti. xbox one x bunu gerçek 4k hem de 60fps hdr verince "o kadar da önemli değil" oluverdi.

adamlar bu sefer yapmış işte. biz normalde neyden şikayet ediyorduk?:

-donanımı güçsüzdü şimdi donanımı güçlü. hatta aynı güçte donanım olan bir bilgisayar toplasanız bile 1000$-1200$ civarında ediyor, adam o konsolu 500$'a satıyor. (hayır aynı donanımı 500$'a toplayamazsınız. sadece uhd bluray player en ucuz 200$ hem de amerika'da. gpu gücü nvidia 1070'e denk o da en ucuz 2400 tl türkiye'de. işlemci, ram, cpu, güç kaynağı, kasa, wireless kartı derken en az 4.000-4.500 tl tutar.)
    -çok yer kaplıyordu. şimdi en küçük konsol.
    -power brick cihazın dışında eşşek kadar bir adaptördü. xbox one s'den beri power brick cihazın içinde
    -60 fps 1080p sunamıyordu.4k, hdr ve 60 fps sunuyor.
    -oynanış kaydı harci diske yapılamıyordu, şimdi 1080p yapılabiliyor. 4k oyun videosu kaydedebiliyor.
    -içine hdd takılmıyor ama dışarıdan takılan herhangi bir usb 3.0 hdd'yi destekliyor.

bunun yanında:
    -yukarıdaki linkte görebileceğiniz gibi dinamik çözünürlüğe sahip xbox 360 oyunları kendiliğinden remaster oldu. mirror's edge de bunlardan biri!
    -geri dönük uyumluluk: ilk xbox'dan itibaren satın aldığınız oyunlar son konsolda da kullanılabiliyor. hepsi şu an listede değil ama her ay ekleniyor yenileri. bu özellik xbox değil ps de olsaydı, onuruna şarkılar söylenip hikayeler yazılır, ps'nin heykelleri dikilirdi. ama xbox oldundan dudak bükülüyor.
    -xbox games with gold ayda 4 tane oyun veriyor bedava, üçü tırt olsa biri iyi oyun oluyor kesin.
    -gelmiş geçmiş en güzel tasarım. çikolata kutusu gibi, küçük ama içi dolu. soğutma sistemi kaliteli ve sessiz.

neymiş, ps daha iyi konsol yapacakmış, e yapsın o zaman, kim yapamaz dedi ki? çok saçma. birilerinin gelecekte daha iyisini yapması şimdi çıkan konsol için eksi puan mı oluyor? yapsın da xbox one x fiyatı düşsün, çok isterim bunu ben.

merak ediyorum, exclusive olayını da çözerlerse ne diyeceksiniz? şu anda yeterli sayıda exclusive'leri de olsaydı ps 3-0 mağluptu.

bende hem ps4 hem de xbox one var, ikisini de oynuyorum, fanboyluk ihtiyacım da yok. uncharted oynamak için xbox'a düşman olmam gerekmiyor. çünkü daha güçlü cihazlar rekabet demek bu da fiyatları düşürüyor. xbox olmasa ps konsol ve oyunları aynı fiyattan mı satılırdı sanıyorsunuz?

ps5'in çıkışını da dört gözle bekliyorum. çıksın ki rekabet kızışıp fiyatlar düşsün yoksa adam gibi bir indirim gelmeden dayanamayıp alacağım xbox one x'i.
  • ps4 pro'mla istemeden vedalaşmıştım yeni evime geçerken dört gözle bekliyordum ps5 gelse de alsam diye ama baktım karantina covid19 derken hem zaman geçmiyecek hem de ne zaman çıkacağı belli değil bu ps5 illetinin alıyım yine bir ps4 pro dedim.

güzelce araştırdım fiyatları analizler yaptım dibini tutturamadım. dediğim tarihler 15 20 mart civarları bu arada. anlamsız pahalı geldi. o zaman farkettim ki bir kolonya iki maske üç konsollar değerli bu karantina piyasasında.

tam vazgeçmiştim ki 3700 tl verip ps4 pro almaktan karşıma xbox one x kampanyası çıktı gece 23.30 da son yarım saat diye 2599 tl star wars oyunu ile beraber. hiç aklımda yokken game pass'i de düşündüm 23.50 de verdim siparişi vatan bilgisayar'dan. zaten ne zaman çok düşünmeden istediğimi yapsam karlı çıkıyorum. ps4 proyu da çıktığı ilk gün 1800 tlye almıştım. sonra tabii ki hiç bir zaman o fiyata düşmedi.

şimdi buraya gelip yazılanları okuyunca şok oldum. kendim de kontrol ettim. hiç bir yerde stok olmadığı gibi olan tek yer mediamarkt da 3300 tlye sadece aleti satmaya başlamış. bizim milletin eline kimse düşmesin ne diyelim.

bu arada yıllar boyunca ps4 pro kullandıktan sonra sessiz çalışan anında açılan ve görüntü ve performans kalitesi böyle bir konsolu görünce de rahatlıkla sony bizi ayakta sevmiş diyebilirim.

neyse ben star wars'a döneyim işten sıkıldım.
  • ‘’neredeyse sıfırcıların’’ dolustugu baslik. millet yiyor mu gerçekten bu neredeyse sıfırcıları? benim de iki yillik xbox’ım var ama ‘’sıfır gibi’’. anlayabilecek var mi sıfır gibi olmadigini çünkü her gün kullaniyorum ama kendisine balyozla vurmadigim için sifir gibi.
  • 2 aydır kullandığım için hakkında artık birşeyler söyleyebilirim ben de. öncelikle cihaz gerçekten donanım olarak çok güçlü olduğunu hissettiriyor. teknoloji gurusu olmanıza gerek yok bunu anlamak için. cihazın kendisi, oyun kumandaları vs. herşeyi kaliteli. ama bu cihazın olayı başka. gold, gamepass ve ea pass üyelikleri ile beraber hemen hemen 2 tane üst seviye oyun fiyatına 160 civarı oyuna erişiminiz oluyor. ben bütün üyelikleri aktif 1 aylık bir cihaz aldım. maksimum 100 lira harcamışımdır oyunlara. şu an kurulu 29 oyunum var. bu ay forza horizon 2 verdiler gold üyelerine ve gerçekten forza serisi anlatıldığı kadar iyi. ps4 pro ve one x arasında yaptıgım seçim ile alakalı tereddütlerim vardı. fakat 2 aylık tecrübem sonucunda yaptıgım seçimden son derece memnunum. 30 saat god of war oynayacağım diye diğer oyunlara binlerce lira saçmaktan kurtuldum one x alarak. god of war ya da last of us’ı çok istersem 1 haftalığına arkadaşımın playstation’ını alarak ya da bir kafeden kiralayarak da oynayabilirim.

tanım: evladiyelik cihaz.

not: bu arada hdr özelliği olan 4k çözünürlüklü bir televizyonda şimdilik içerik sınırlı olsa da netflix çok keyifli oluyormuş. neden daha önce söylemediniz?
  • playstationcılar, londra'ya mail atadursun,

14 ekim'e kadar xbox türkiye çağrı merkezi'nden;

xbox game pass 29 tl/ay
    xbox live gold 179 tl/yıl

olarak, dilediğin sürede uzatılabiliyor, ben 2 yıllık xbox live aldım, çünkü 15 ekimde 439 tl/yıl olacak.

çağrı merkezi numarası: 02123755232, numarayı microsoft türkiye çağrı merkezinden teyit edebilirsiniz.

edit: https://eksiup.com/ec147d4ac364

edit2: kafası basmayan çağrı merkezi çalışanları var heralde, game pass 1 yıllık yok diyip kapatıyorlarmış. 12 adet 1 aylık game pass alacağım diyin.
  • an itibariyle 2500 tl'ye forza horizon 4 + forza motorsport 7+ xbox live gold 3 aylık üyelik ile mediamarkt üzerinden almış bulunmaktayım. fiyatı gayet uygun.

link
  • on siparis fiyati 2899 tl olan microsoftun yeni oyun konsolu. turkiye pazarinda deyim yerindeyse karin tokluguna varligini surduren xbox, bu fiyatla ulkemizde koleksiyoncular ve hardcore oyuncular disindaki buyuk kitleye hitap etmeyecek gibi duruyor. ulkemizde elektronik esyalara getirilen taksit sinirlari, oyun konsollarinin luks olarak gorunmesi, vatandaslarin gelir duzeyi ve playstationin turkiye pazarindaki hatiri sayilir derecedeki ustunlugune bakarsak satis rakamlari microsoft tarafindan buyuk husranla takip edilecektir.
  • pazartesi günü satın aldım, iki gündür de kullanıyorum. game pass sayesinde de şimdiye kadar 8-10 tane oyun indirdim. sonuç olarak iyi ki ps4 yerine bunu almışım.
hesabın var mı? giriş yap