şükela:  tümü | bugün
  • applein, mac os x uzerinde yazilim gelistirme idesi.

ucretsiz geliyor, c, c++ ve java yazabiliyorsunuz.
  • geliştiricilerin favori dili objective c denen bir meret ki bununla iphone app de yazılabiliyormuş. bi dünya dili de destekliyor desteklemesine de asıl olayı o değil. şu anda indiriyorum çok az bilgim var ancak videolardan gördüğüm kadarıyla appleın kullanıcı arayüzü tasarımında microsoftdan çok daha ilerde olduğunu net olarak söyleyebilirim. birşeyi icat eden adamın, o şeyi taklit edenden daha çok şey bildiğini iddia edebiliriz sanırım ya da bu örneğe cuk oturuyor.
  • insan suna bir update ozelligi koyar, 1gb file download ettirilir mi bir update icin be ? insaf.
  • objective cden anlamayıp java, php, c++ gibi dilleri konuşuyorsanız netbeans imdadınıza yetişecek, fazladan 850mb'ı boşuna indirtmeyecek, apple id gibi saçmalıklara girmeyeceksiniz.
  • içerisinde gelen instruments isimli bir programcık vardır ki, leak detection özelliği ile gönlümü almıştır. arkadaş tası tarağı toplayıp apple platformuna geçesim geldi gece gece.
  • paralı olmuş ide.
  • ios sdk ile birlikte 4+ gb'a cikmis ide. vay anasini biz c++ yazmak icin indiriyorduk?
  • benim bilgisizliğim cahilliğimdendir belki yalnız farkettiğim bir şey bu ortamda uygulama geliştirmek için kaynak bulmak cidden sıkıntı oluyor. o kadar sık versiyon değiştirilmiş ki bulduğunuz kaynaktaki kodlar genelde eski oluyor. e zaten istediğiniz şeyi bulmak işkenceden hallice.

şimdi bir de ios 5le birlikte muhtemelen gene bir değişiklik olacak xcode üzerinde. hadi buyur bakalım.
  • iphone sdk5 beta ve ios5 beta ile birlikte çıkartılan xcode 4.2 içinde arc (automatic reference counting) denen müthiş bir özellik bulunuyor. ios için bişeyler yazmaya çalışanlar bilir ki memory management zaman zaman çok can sıkıcı bir hal alabilir, efendim bu yeni arc ile artık retain/release yapma gerekliliği tamamen ortadan kalkıyor, dealloc overwrite etmek de geçmişde kalıyor, bence bir developer açısından ios5 ile gelen en iyi 1-2 özellikten biri bu.