şükela:  tümü | bugün
 • monolith soft tarafından nintendo switch için geliştirilmiş olan jrpg. az önce bitirdim ve oyun damağımda yıllardır tatmadığım o final fantasy lezzetini bırakabildi.
  zaman sıkıntısı ve daha sırada oynayacağım super mario odyssey ve ni no kuni 2 revenant kingdom oyunları olduğu için pek yan görevlere bulaşamadım. daha doğrusu oyunun ilk yarısında yan görevleri takip etsem de ikinci yarısında ana görev üzerine yoğunlaşıp hiç yan görev yap(a)madım.

  oyun alrest adında bir dünyada geçiyor. sırtlarında medeniyetleri taşıyan titanların yüzdüğü bir bulut denizi dünyası alrest. rex adında genç bir* salvager argentum trade guild lideri bana* tarafından bir gemideki kurtarma görevine yardım etmesi için işe alınır.
  (bkz: ve olaylar gelişir)

  oyunun dövüş sistemi real-time gibi görünse de gizli active turn based* diyebileceğimiz bir şekilde işliyor. dövüşe girildiğinde karakterler auto attack yapmaya başlıyorlar. her saldırıdan sonra blade art barları doluyor ve bar tam dolduğunda yeteneği kullanabiliyorsunuz. her kullanılan blade art da special barının* dolmasını sağlıyor ve bu bar dolduğunda da special yapabiliyorsunuz. special yeteneklerin farklı seviyeleri, blade combolar ile ultimate attack yapmak falan derken oyunun combat sisteminin bir hayli derinlikli olduğunu söyleyebilirim.

  hikaye biraz yavaş başlasa da bir noktadan sonra açılıyor. hatta öyle açılıyor ve o kadar güzel bağlanıyor ki etkilenmeden edemiyorsunuz. oyunun hikayesi, hikayenin işlenişi, karakterler ve hatta dünyanın kendisi klasik final fantasy oyunlarına aşk mektubu gibi. hatta dövüş sistemi de ucundan kıyısından final fantasy 12'yi andırıyor.

  olumsuz olarak söyleyebileceğim tek şey handheld modda nintendo switch'in sıçması. docked olarak oynandığında grafikler gayet güzel. tam bir anime havasında. performans da gayet tatmin edici. ancak, ne zaman ki switch'i elinize alıyorsunuz her şey bozuluyor. oyun handheld modda dinamik çözünürlük kullanıyor ve çözünürlük 368p'ye kadar düşüyor. 6,2" ekranda dahi gözü inanılmaz rahatsız edecek kadar pikselleşiyor. resmen çamura dönüşüyor oyun. the legend of zelda breath of the wild'da böyle bir sıkıntı yaşamadım. hatta o oyunu docked olarak oynamadım desem yeridir*. aceleye mi gelmiş ya da aletin gücü gerçekten bu skaladaki bir oyun için yetersiz mi, açıkçası tam bilemiyorum.

  handheld modunda göz kanatmasını bir kenara bırakırsak oyun gayet iyi. switch'i olanlar düşünmeden alabilir. switch'i olmayıp da jrpg sevenler ise switch alabilir. ne de olsa octopath traveler da yolda.
 • hayatımda ilk defa bi oyunun içinde yaşıyormuş hissiyatını veren özellikle müzikleri ve senaryosuyla müthiş oyun.

  hakkında şöyle bi yazı vardır.

  hiç oynamadan sinematiklerini izleyerek her şeyi kapabilirsiniz, şiddetle tavsiye ederim.
 • açık bir şekilde jrpg türüne uzak bir oyun sever olarak, kana kana oynadığım oyundur efendim. hayatımın mecha oyunu olacağını düşündüğüm xenoblade chronicles cross'u kaçırmış olmam hasebiyle tanıştığım,oynarken; japon rpg'lerine haksızlık mı ediyorum lan acaba diye düşündüren bir yapım olmuştur.

  oyun ağır açılıyor, saatler saatler sonra dahi yeni yeni mekanikler öğretiyor şeklinde eleştiriler aldığını görüyorum. fakat savaş sistemi o kadar dolu dolu ve komplike bir hal alıyor ki, son halini aldığında tüm bu çetrefilli sistemle kolaylıkla baş edebiliyor olmak insana büyük bir keyif veriyor.

  özellikle en tırt yan görevlerin dahi oyun deneyimine bu kadar direkt etki ettiği, yan görevlere vakit ayırmaya bu kadar güzel teşvik sağlanan oyun sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
  yan görevler bitirildikçe, çeşitli mekanikler öğreniliyor, bazı ender malzemeler elde ediliyor, kamyon yüküyle deneyim puanı kazanılıyor, ancak tüm bunların yanı sıra görevin verildiği şehirlerin gelişmişlik seviyeleri yükselmeye başlıyor. şehirlerin sorunları çözüldükçe gelişmişlik seviyeleri yükseliyor, ekonomisi gelişiyor, npc'lerin sattığı über materyaller erişime açılıyor ve bir npc'den alabileceğiniz her çeşit üründen birer adet aldığınızda karakterinize ek özellikler kazandırılıyor. her şey ama her şey tatmin edici birer ödül mekanizmasına bağlanmış durumda.

  öyle dümdüz grind'a mahkum etmiyor yani oyun sizi. içinde keşif de, av da, mob kesme de, yan görevler de, ana görevler de, boss fight'lar da güzel bir oranla harmanlanmış, eğlenceli bir gelişim sergiliyor karakterleriniz.

  şimdilik şiddetle tavsiye ediyorum, oyun sonu tekrar editlenecektir.
 • 8.5/10'luk bir oyunken, golden torna genişlemesi ile 10/10'luğa terfi etmiş, içinde bulunduğumuz jenerasyonun tartışmasız en iyi jrpg'lerinden.

hesabın var mı? giriş yap