şükela:  tümü | bugün
 • amerikalı bilim insanları, afrika pençeli kurbağalarından aldıkları kök hücrelerle dünyanın ilk "canlı makinesini" geliştirdi. bilim insanları, kendi kendine hareket eden, bir milimetreden daha küçük robotlar üretti.

  dünyada daha önce olmayan yeni bir yaşam formu olduğu belirtilen xenobot adlı robotlar, yaralarını kendileri iyileştiriyorlar ve canlı organizmalar gibi ölüyorlar.

  haberin devamı...
 • yavaş yavaş t-1000.
 • *kök hücrelerden oluşmuş ilk yaşayan robot. ismini xenopus laevis türündeki kurbağadan alıyor.

  *insan vücudunun içinde dolaşabilecek kadar küçük boyutlarda. 0.04 inch yani 1 milimetreden daha küçük boyutta.

  * yürüyebiliyor, yüzebiliyor, haftalarca yiyeceksiz yaşayabiliyor, grup hâlinde çalışabiliyor.

  * vermont üniversitesinden bilim adamları xenobotları kurbağa embriyosundaki kök hücrelerden üretti.

  kurbağa embriyosundan alınan yaşayan kök hücreler kuluçkaya yatırıldı. kesilip açılan bu hücreler, süper bilgisayarda farklı şekillerde biçimlendirildi. örneğin deri hücresine ait olanlar daha pasif kalırken kalp kasından alınanlar ileri doğru hareket etti.
  daha sonra hücreler kendi kendine ve grup hâlinde çalışmaya başladı.

  * bir zenobot dilimlere bile ayrılsa kendini onarabiliyor.

  * bilim adamlarına göre zenobot tıp alanında devrim yaratabilir. damar yolundaki plakları bile temizleyebilir. ilaç taşıyabilir.

  * radyoaktif atıkların temizlenmesinde ve okyanusların mikroplastiklerden arındırılmasında da kullanılabilir.

  * yaşayan makine, yeni bir yaşam formu olarak adlandırılan zenobot bildiğimiz robotlardan da canlılardan da değil programlanabilir bir canlı organizma.

  * geliştirilebilirse yani üç boyutlu hâle getirilirse doğum kusurlarını giderebilir. travma geçiren dokuyu rejenere edebilir. sinir dokudaki hasarları onarabilir. tümörlü dokuyu normal dokuya çevirebilir.

  * protein ve lipit deposu olan zenobot bununla haftalarca idare edebilir.

  * bildiğimiz robotlar gibi ters çevrildiğinde işlevsiz hâle geliyor.

  *zenobotlar tamamıyla biyobozunur. yedi gün sonra işlerini bitirdiklerinde ölü deri hücreleri haline gelirler.

  * henüz üreyemiyor.

  * kötü niyetli biyologlar süper bilgisayarda programladığı xenobotları farklı amaçlarla kullanabilir. bu da distopik bir senaryo.

  kaynak: cnn
 • son zamanlarda okuduğum en ilginç bilimsel çalışmanın sonucudur. yaşam ve programlama bugüne dek birbirine değmemiş iki kutuptu ve artık bir arada. umarım sonu atom bombası gibi olmaz kötüye kullanılması fikri bile korkutucu.
 • kurbağaların,deri ve kalp hücrelerinin bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş farklı kombinasyonlarının cerrahlar tarafından birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur.
 • ya tam şurada müdahale edilen organizma tek bir hücre midir zira videoda öyle söylüyor. eğer tek bir hücreyse mikroorganizmaya nasıl penseyle neşterle müdahale edilebiliyor aklım almıyor nolur biri cehaletimi gidersin
 • inanilmaz bir bulus, insani hem heycanlandiriyor hem urpertiyor.