• 4 gündür kullandığım telefon. g2'den geçtim. g2 malumunuz, 4 senelik telefon. kasılmaktan sinir hastası ediyordu beni, bütçe limitim vardı ve risk aldım ve mi6 kullanıyorum şuan. cihaz nasıl derseniz;

performans: inanılmaz akıcı. arayüzünü çok sevdim, sade ama kullanışlı. deli gibi kasılan bi telefondan sonra ilaç gibi geldi. zamanında galaxy s3, lg g2 vs kullandım. onlar da amiral gemisiydi ama bu telefon gerçekten inanılmaz akıcı ve hızlı. snapdragon 835 etkisi olsa gerek. 10/10

ekran: full hd ekranı var. 2k falan değil. inanılmaz parlak, direk güneş ışığı altında güneş gözlüğü ile bile çok rahat okuma yapabiliyorsunuz. full hd bence çok isabetli bi tercih. hatta mümkünse telefonlar 5.5 inc üzeri olmasın ve full hd ekrana sahip olsun. valla bundan iyisini istemiyorum. çünkü %5 daha iyi ekran için %20 pil ömrü verilmez. 10/10 (2k ekranı olsa puanı düşürürdüm)

ses: bildiğiniz gibi stereo hoparlörlere sahip bu cihaz. valla direk fark etmedim kaliteyi desem yalan olur. gerçekten yüksek değil ama kaliteli bir ses deneyimi sunuyor cihaz. bugüne kadar kullandığım en iyi hoparlör ilk android telefonum olan sony ericsson live with walkman'deydi. alarmı kur, ölüyü kaldırırdı yerinden o ufak telefon. 9/10 (ses daha yüksek olabilirdi diye 1 puan düştük)

pil: abi baştan söyleyeyim 10 üzerinden en yüksek kaç puan verilirse onu veriyorum. acayip bi şey çünkü bu cihazın pili. standart bi telefona göre 3350 mah çok güzel bi pil değeri. peki 1 saatte dolarsa bu 3350 mah pil? efsane bi şey değil mi? vallahi öyle bu telefon. deli gibi kurcala kesin, bak kesin 1 günü dolduruyor. ben %20 altına düşünce pil bitti kafası ile telefona dokunamazdım bundan önce. bu saatlerce idare ediyor. eskiden müzik dinlemeye korkardım, şimdi ne müziği telefonda okuma yap. pil büyük, işlemci düşük güç tüketiyor, ekran full hd olduğu için daha düşük güç tüketiyor. mantıklı abi her şey. valla pil inanılmaz. yarım saatte %50 üzeri doluyor pil. telefonu şarja takmayı unutsanız ve evden acil çıkmanız gerekse bile siz hazırlanana kadar telefonun şarjda duracağı süre siz eve gelene kadar çok güzel idare eder. 10/10. daha yüksek puan varsa o olsun. pil mest etti beni.

kamera: bunda da allamadan pullamadan direk daha iyisi olabilirdi diyeyim. kötü mü? vallahi değil. ama telefon o kadar dolu ki kamera zayıf kalıyor. aydınlık ortamda güzel çekiyor. loş ışıkta bence kötü. benim şuan için en beğendiğim kamera samsung telefonlarda. ama mi6 ile kapışacak telefon s8 ve s8 kamerası dışında her konuda geride mi6'nın. daha iyi olabilirdi, olması da lazımdı ama 2bin liralık telefona göre çok güzel kamerası var, diğer parçalara göre daha iyisi olması lazımdı. 8/10

malzeme kalitesi ve tasarım: kullandığım en kaliteli telefon. ön ve arka cam, yanlar paslanmaz çelik kasa. biraz ağır ama ağır iyidir. kasa kalınlığı da fazla ama sorun değil. çünkü telefon inanılmaz şık. manyak güzel tasarım yapmışlar. telefonun yanında açma/kapatma tuşu var, ses açma/kapatma tuşları var ve bunlardan başka tuş yok telefonda. önünde telefonun alt kısmında dokunmatik tuşlar var(ekranın içinde değil, kasanın üstünde) ortada kalan tuş aynı zamanda parmak izi okuyucu. parmak izi okuyucuya ayrıca değinelim, resmen siz parmağınızı değdirmeden okuyor. daha hızlı bir parmak izi okuyucu görmedim, efsane.

başka ne anlatılır bir telefonla ilgili bilemiyorum. snapdragon 835(android cephesinin en güçlü işlemcisi) 6gb ram, adreno 540 grafik işlemcisi, inanılmaz güzel tasarım, mükemmel pil performansı... bu telefon alınır mı? kendim aldım diye söylemiyorum ama kesinlikle alınır. ihtiyacım olan her şey var şuan bu telefonda.
    eksi olarak kulaklık girişi yok. pil boyutunu küçültmemek için koymadık diyor xiaomi ama palavra sıkıyor bence. apple yaptı diye yaptı bence ve mallık yaptılar. keşke kulaklık girişi de olsaydı.

son olarak; ulan adamlar bu kadar efsane telefonu bu fiyatlara verebiliyor. 4bin liralık galaxy s8'den daha iyi bir telefon ve 2bin lira. xiaomi de sevabına yapmıyor bu telefonları, para kazanıyor. demek ki diğer markalar bizi çok fena öpüyor. allah belalarını versin.
  • anca malın biri ismi üzerinden eleştirebilir. bunun türkiye'den hatta sözlükten olması da beni hiç şaşırtmaz.

gizlilik sözleşmesi bir çok şirketle benzerdir. bir örneğini vereyim mesela, hem de türkçe:
    https://www.apple.com/legal/privacy/tr/

mal apple/samsung sevicilerinin dediklerine bakmayın. fiyatına göre gayet iyi ürünleri var. mi 6 da bunlardan biri, şimdilik amiral gemisi.

yeni amiral gemisi (bkz: xiaomi mi 8 explorer edition)
  • ahahaha, oğlum siz iphone'u ne zannediyorsunuz lan? bu kadar mı eziksin yavrum?

satın alındıktan sonra üretici firması tarafından hiçbir şekilde işlemcisine, piline vs müdahale edilmeyeceği için evet iphone'la rakip olamaz.

sen alma ulan ayı, sana aypon yaraşır. aç kal, aptal kal sen.
  • "ahize sesi çok kısık, sona getirsem de karşıdakini zor duyuyorum, güncelleme de yaptım, bir sürü şey denedim ama ses hala çok kötü" diyen ve telefondan soğuyan kullanıcılara çözüm sunmak isteğim uzay mekiği.

şimdi bu telefonda ahize önündeki tel ızgaraların arasını çok dar yapmışlar. nerdeyse mikron ölçüsü düzeyinde. o yüzden en ufak bir toz tanesi bile bu ızgaralardaki ses girişini kapayabiliyor. ve telefon daha 3-5 aylıkken bu ızgara tamamen tıkanıp sorun yaratabiliyor. kürdan gibi nesnelerle de ahizeyi bu sebepten içine daldırıp temizleyemiyorsunuz. çünkü kürdan ucunun girebileceği bir delik yok. diş fırçası telleri bile çözüm değil.

peki ne yapabilirsiniz? önce kartvizit gibi sert ama zarar verici olmayan bir nesnenin sivri köşesiyle ahize üstündeki ızgarayı kurcalıyoruz. hafiften toz çıkmaya başlayacak. bunu bir süre yapalım. daha sonra toz çıkmadığına emin olunca duralım. çıkan tozu sertçe üfleyerek uzaklaştıralım. sonra çift yönlü bant alalım. çift yönlü bantın her iki yüzeyindeki tabakayı kaldırıp ortadaki şeffaf yumuşak yapışkanı azıcık elimizle kalınlaştırıp oyun hamuru gibi yapalım. (bunu yaparken yapışkanlı gitmemeli.) sonra yapışkan bantımızı ahize üzerine sertçe bastıralım, geri çekelim. sonra temiz yüzeyleriyle bir kaç kez bunu tekrarlayalım. (ağda yapar gibi) sonra eşi dostu arayıp hal hatır soralım. inanın sesi kısmak zorunda kalabilirsiniz.

bu kadar. bir favınızı alırım :)
  • (bkz: toplu igne uretemeyen ulkenin vatandasinin, cin mali cihazi isminden dolayi assagilamasi.)

tanim:usa siki ile gerdege giren ezik toplumlari bir bir ezecek cinlilerin kendi uretimleri olan,muadili markalardan daha ucuza sattigi telefon.

not:usa den bachelor science diplomam var,muhendisim,gecmiste apple macbook ,iphone kullandim
  • whatsapp mesajlarının ana ekrandayken bildirim çubuğu aşağı çekilerek okunamaması büyük handikap. ilk mesaj dışındaki mesajları görmek için uygulamaya girmek gerekiyor. stock android'de ne güzel mesajları görebiliyorduk. miui 9 güncellemesi ile inşallah düzelir.

edit: yazar arkadaşlar bilgilendirdiler sağolsunlar. mesaj içeren kutucuğu iki parmakla aşağı yöne çekince mesajlar okunabiliyormuş.
  • hayatımda bu kadar beklentisiz alıp, bu kadar etkilendiğim başka bir elektronik alet yoktur.

çok büyük beklenti ile alıp hayran olduğum diğer elektronik alet ipad minidir.

çift hat mecburiyetimden dolayı, daha önce yaşadığım saçma samsung tecrübemin ardından, hem uygun fiyatı, hem kullanışlılığı(ki üzerinde kabaca android var ama xiaomi bunu çok güzel bir şekilde modifiye etmiş) hem çılgın teknik verileri olsun, bence bu fiyata alınabilecek en başarılı telefon.

alacak olan 1 dk bile düşünmesin. 3 ay sonra sıkıldım satacağım vs gibi bir beklentiniz varsa onu bilemem.

1 aydır kullanıyorum ve her şeyine kefilim. (la satıyor olsam bu kadar övmem haa :)) )
  • allah nazarlardan saklasın da tü tü maşallah muhteşem bir cihaz. ben singapur'dan aldırdım 1500 tl fiyatı vardı. türkiye'de şu an fiyatları uçtu. ben ilk defa androide geçtim ve hemen alıştım (önceden windows kullanıyordum ben yaşamıyormuşum). görünümü aynı iphone 7, kullananlar söylüyor. aşırı basit ve kullanıcı dostu bir arayüzü var. arayüzü de iphone'a benziyor bence. ama android. her şey aşırı kolay. çok hızlı ve ucuz gözüken hiçbir şeyi yok. sadece cihaz full cam gibi bir madde, yere düşerse sıkıntısı var. kılıf alın mutlaka. benim aldığım versiyondan kılıfı da çıktı. ama daha iyi bir şey alınabilir.
    inanılmaz fotoğraf ve video çekiyor. örnek yollayabilirim. portre fotoğrafları müthiş, beni net cek ama arka bulanik olsun. karanlıkta wow çekmiyor ama iphone'u olanla karşılaştırdık aynı yeri o da çekemedi.
    yurtdışından alanların global versiyon almaları çok önemli. açtım telefonu türkçe yüklüydü. anlamadım onu nasıl yaptım. hemen de güncellemesi geldi. ben garantisiz aldım. ya hak, allaha emanet. helal para alın teri olmasına güveniyorum :p
    singapur'da 128 gb yok, 64 satılıyor ve seramik malzemeli de yoktu. eğer imkanlarınız var ise 128 gb ve seramik alın, biraz daha pahalı ama değer.
    insanlığa büyük hizmet olan bu entryimi noktalıyorum. maşallahınızı alırım. ancak ben aldım sonra garantisi yoktu vs demeyin. biraz kumar ama olsun. lütfen bir telefona 3000 ve üstü vermeyin markası ne olursa olsun. dış ticaret açığımız çok fazla, zengin değiliz bir iphone için günlerce çalışamayız.
  • 1 haftalık kullanımdan sonraki ilk izlenimlerim:

cihazı hepsiburadadan 1999 tlye aldım. açıkçası yurtdışı fiyatı(gearbest:430$) düşünülünce bence normal bir fiyat. kayıt+çakmadan da olsa bir garanti için 400 tl bence aşırı değil. tabiki daha ucuzu olsa ne güzel olurdu :)

önceki telefonum lg g3 idi, 3 yıl kullandım. karşılatırmalar bu cihaza göre yapıldı

-pil: g3 3000 mah, bu 3350 mah olmasına rağmen aradaki fark çok ciddi. şöyle anlatayım, g3 ile akşam mutlaka şarj etmem gerekirken(yeni pil ile), bu arkadaş çok rahat diğer günün sabahına kadar devam edebilir. pil ömrü gayet iyi

-hız: çok ciddi fark var. açıkçası hiç beklemediğim bir fark oldu. web sayfası açılışları bile en az 2-3 kat hızlı. oyun oynamadığım için bu konuda bir yorum yapamayacağım ama muhtemelen baya iyidir

-kamera: çok iyi bir çekim kalitesi var. ama derseniz dual kamera ne işe yarıyor, zoom ve odaklanma haricinde bir ekstrasını göremedim. ancak çekim kalitesi hemen hemen her ortamda çok başarılı

-rom: miui ye ben pek ısınamadım. daha önce kullananlar belki çok beğenecektir ancak hem g3 ün romu hemde cm-lineage bence çok daha iyiydi. kamera özelliklerini kaybetmemek için mecburen miui ile devam ediyorum

-ekran: g3 te 1440*2560 çözünürlüklü bir ekran vardı. bu arkadaşta 1080*1920 ekran var. almadan önce en çok endişe ettiğim konulardan biriydi; yüksek çözünürlükten düşük çözünürlüğe geçince alışabilecek miyim? bizi yemişler matmazel, en ufak bir rahatsızlık yaşamadım, full hd gayet yeterli. hatta ekran parlaklığı g3 e göre çok daha iyi

-ses çıkışı: kalite olarak hem hoparlör hem kulaklık bu zamana kadar bir telefondan duyduğum en kaliteli ses. ses yüksekliği ve kalitesi muhteşem. gel gelelim, apple yaptı diye tuzla koşan çinli kardeşlerimiz bu alete kulaklık çıkışı koymamışlar. sürekli telefondan müzik dinleyen kişiler için bu çok ciddi bir problem. sürekli çevirici taşımak zorundasınız

-root: yani burdaki gerzekliği bir türlü anlamadım. cihazınızı xiaomi hesabınızla bağladıktan 72 saat sonra root edebiliyorsunuz. sebebi nedir çözemedim. ama rootlanıyor yani en sonunda

-kutu içeriği: şarj cihazı-kablosu, kılıf. bu kadar. bu ses kalitesine sahip bir cihaza en azından xiaomi nin oldukça başarılı kulaklıkarından biri verilebilirdi.

-parmak okuyucu: kullanmıyorum, bilmiyorum :)

sonuç olarak, yıllardır android cihaz kullanan biri olarak telefonu beğendiğimi söyleyebilirim. daha iyileri var mıdır? iphone vs xiaomi? onu bilemem ancak bu fiyata bence rakipsiz bir cihaz. gerçekten, general mobile telefonların 1100 civarı satıldığı düşünülünce, kesinlikle 1999 eder. iphone-samsung s8 alacaktın, onların yerine bunu aldın ama bozuldu mu? tüh! garantiye bile vermene gerek yok al yenisini gene kardasın :)

sorusu olan tabiki yeşillendirebilir ;)

edit: takribi 10 ay oldu, son izlenimlerim:
    pil: halen çok başarılı, şarj süresi mükemmel, çok memnunum
    performans: söz yok, çok iyi. yamuğu olmadı
    ekran: 5 aydır gibi koruyucusuz kullanıyorum, çizik yok(ancak tabiki anahtarım ile telefonu aynı cebe koymuyorum). bu fiyattaki bir cihaz için koruyucu vs kasmayın derim. tadını çıkarın ;)
    kamera: gayet başarılı. çok farklı ortamlarda bulundum, loş-aydınlık-gürültülü-sessiz vs ama hepsinde gayet iyi sonuç aldım
    rom: alıştım ama seviyor muyum? hayır. miui bence anlamsız bir işletim sistemi.
    ses: halen mükemmel

alet ölene kadar kullanmaya devam ederim ve bir sonraki telefonum gene xiaomi olur. mantıksız para vermeye gerek yok. bu alet herkese yeter
hesabın var mı? giriş yap