• belki birgun ustumuzden bir edit gecer: telefonu kullanamadim sozluk... sayin gearbestten ismarlamistim, alt modelini gondermisler... fiyat garantisi de yok... bana 64 gb rom'lusunu 405 usd'den sattilar... 128 gb rom'lusu 380 usdlere falan dustu... ben de acmadan geri yolladim... sonucta bana birkac haftaya, sinir strese ve 30 usdye mal oldu gearbest... telefona lafim yok ama siteden kesinlikle uzak durun!

on edit: turkiye'de yasamiyorum arkadaslar, sanirim site tr'ye yolluyor yollamasina ama telefon ulkeye girince devlet tespit edip 2 ay icerisinde bir vergi odemenizi istiyor.

edit 2. tabi ki, ve bekledigim sekilde gearbest ile sorun yasiyorum. ben yaklasik 400 usd'ye xioami mi 9 ismarladim. su anda sitede 128 gb rom versiyonu bu fiyat, 64 gb rom versiyonu da 363 usd. bana gonderdikleri 64 gb rom. yani 128 fiyati alip, 64 yollamislar. site ile temasa gectim, telefon da geldi ama paketini acmadim. bakalim ne sonuc cikacak. buradan cikan sonucu gearbest'in kendi sayfasina ve diger sayfalara da yazacagim.

az once (aslinda pek de sevmedigim bir site olan) gearbest'den 2450 try'ye ismarladigim telefon.

6 gb ram, mavi renkli varyasyonunu ismarladim. acikcasi telefonla ne oyun oynarim, ne de abarti derecede fotograf cekerim. en cok kullandigim uygulamalar browser, google map, whatsapp falan... dolayisiyla oyle cok bir canavara ihtiyacim yok, -ki su anda piyasadaki acik ara en hizli 3 5 telefondan birisiymis bu arkadas, reviewlarin yalancisiyim.

aslinda bu ay beklenmedik harcamalar cikti basima, yoksa oneplus 7 pro ismarlayacaktim, artik baska bahara... bayagi bir review izledim karar vermeden once ve 7 pro ile mi 9 arasinda kalmistim. lg g8 thinq de benim gibi bir audiophile acisindan en iyi telefonlardan biri ama fiyati cok ucuk. neyse, umuyorum mi 9'i en az 2 yil guzelce kullanirim.

paket geldikten sonra da ilk izlenimlerimi yazarim buraya.
  • bana soracak olursanız almamanız gereken telefonlardan bir tanesi.

telefon kötü olduğundan değil, markadan ötürü.
  • 2 aydır kullanıyorum. iphone 7 plustan geçtim.ilk android deneyimim.
    artıları

hız : sd855 var ve hızı gerçekten hissettiriyor . antutu listesinde daha yeni oneplus 7 pro tarafından geçildi .şuan 2. sırada.
    sanki içinde güvenli ve soft bir android yazılımı var. telefonu alışkanlıktan iphone gibi kullanıyorum ve bir fark yaşamadım . arayüzü zaten iphone x serisine çok benziyor . sanal tuşları kaldırdım ve iphone x gibi kaydırmalı fonksiyonları kullanıyorum . gayet stabil çalışıyor .

tasarım : griye benzeyen siyah versiyonu kullanıyorum . bir huawei p30 pro gibi göz alıcı ya da xs max gibi premium değil ama geride kalmıyor. p30 serisinin açık mavi rengi olanına hastayım ama aradaki paraya bir tane daha mi 9 çıkar . ön cam gorilla 6 arka cam gorilla 5 söylemekte fayda var.

ekran : parlaklığı yeterli . yanılmıyorsam 600 nite kadar çıkabiliyor sıkıntı yok . ppi değeri 403 gibi bir şeydi yani ekran gayet keskin .
    zaten amoled olayına hiç girmiyorum bile . süper ötesi . iphone xr da yok ve daha pahalı bundan.

ergonomi : aslında büyük ama ben 7 plustan geçtim ve sıkıntı yaşamadım . küçük telefon sevmiyorum zaten . telefon biraz uzunlamasına sanki .çok geniş değil .ama ekran sınırları gayet ince .iphone xr daki işgüzarlığı yapmamışlar. sadece daha androidlerde alt kısmı sıfırlayamadılar. damla çentik sıkıntı çıkarmıyor .

kamera : baya uzun konu . 48 mp olan çok iyi iş çıkarıyor ama 15 - 20 mb arası yer kaplıyor her fotoğraf. telefon durak 48 ile foto çekmiyor sizin seçmeniz lazım . telefoto kamerası 12 mp geniş 117 derecelik açılı kamerası 16 mp. çok güzel iş çıkarıyorlar . ben meslekte hastalarımın dişlerinin fotosunu çekiyorum günü kurtarıyor ama dslr almam lazım . arka kameranın gece modu bir tık geride olabilir diğer amiral gemilerine göre .
    ön kamera ise diğer kameralar gibi gündüz mükemmele yakın iş çıkarıyor . gece ise yapay zeka gece olduğunu anlarsa öyle çekiyor . genel olarak yapay zeka iyi iş çıkarıyor .
    totalde kamera için dxomark sitesinden bilgi edinebilirsiniz . diğer telefonlar ile iyi baş ediyor bence .

hızlı şarj : 27 watt kablolu 20 kablosuz ile 3300 mah değerinde pil gayet hızlı şarj oluyor . kabloluda 1 saat gibi bir süre gerçekten çok iyi . kablosuz denemedim .bunda mah degerjnin düşük olmasının da rolü var tabi.

kilit açma : yüz tanımı çok hızlı çalışıyor ve 1 metre uzaktan bile açıyor .
    ekrana gömülü parmak izi bazen geç kalabiliyor ama başarılı . ben baş parmağımı iki kere kaydettim sağlama aldığımı hissediyorum .

pubg performans : görüntü kalitesini düşük akıcılığı en yüksek yaparak kullanıyorum ve baya zevkli oluyor ama herşeyi max ayarda yapınca kasıyor biraz akıcılığı düşüyor .oyunda pil hızlı bitmiyor tabi ful parlaklık yapmamak gerek . şarja takmadan 8- 10 maç yaptığım olmuştur . zaten 1 oyun ara verip şarja takın ne bilim çay için anında yüzde 50 şarj doluyor .

eksileri

pil kapasitesi : bence yetersiz en az 4000 mah olmalıydı . çok kurcalayınca bitiyor . zaten telefonun kendini kullandırma yeteneği var sanki elimden düşmüyor . ama dinlenme modunda çok düşmüyor.

ses : 7 plusta stereo hoparlöre alışmıştım. bunda olmaması üzdü . ama kulaklıktan gelen ses daha fazla 7 plusa göre . son seviyede dinleyemiyorum bile . 7 plusta bariz kısıktı. mi9 da kulaklık takılı iken ekolayzırı ayarlıyorum sıkıntı olmuyor ama ayarlı ekolayzır ile hoparlörden çalınca ses acayip bozuluyor sonra kapatmak için yine uğraşıyorsun .

titreşim hissi : iphone daki taptic engine hani şu 3d touchtaki hissiyat çok kaliteli bir şeydi . bu telefondaki bariz çin malı titreşimi gibi . ama önemli mi bence değil.

fiyatına göre aşmış telefon bence.

aklıma gelenler bu kadar kullandıkça editlerim.
  • 2 haftadır kullandığım telefon.

+ telefon gerçekten hızlı, bunu fark ediyorsunuz

+ iphone 7 plustan sonra geçiş yaptım ve kamera özelliklerinin çeşitliliği oldukça memnun edici. görüntü kalitesi 7 plus kadar iyi. detaylarda xiaomi daha öne geçiyor. ancak fotoğrafı çektiğiniz anda 1-2 saniye işleme süresi bulunuyor, daha seri olabilirmiş

+ menü geçişlerini ister klasik samsung android gibi (ekran altında geri, menü vb tuşlar ile) isterse iphone gibi (kaydırma ile geri, ileri ve ana menü geçişi) yapılabiliyor.

+ yaklaşık 1 saate şarj oluyor ve ortalama kullanım ile gün sonuna %50 şarj kalıyor

+ ekran kalitesinde samsung ve apple'ın amiralleri kadar kaliteli değil maalesef, özellikle güneş altında. bununla birlikte kalitesiz diyemem, yeterince iyi

+ telefonun arka kapağı siyah olanı aldım, renkli olanlara pek ısınamadım. daha fazla seçenek yapılabilir iş

genel değerlendirmem, telefonun başarılı ve elit telefonlar içerisinde olduğu. markası türkiye'de bilinmese bile hızlı gelişen bir marka olduğundan gelecekte sıkça duyacağınız düşünüyorum. sorusu olan için internetim her zaman açıktır.

edit: madde ekleme.
  • türkiye şartlarında alınması çok mantıksız olan telefon, daha ucuza samsung galaxy s10e alınabiliyor, ve daha ucuza şu artıları var:

- optical image stabilization
    - ip68 suya dayanıklılık
    - daha iyi yazılım desteği, her yerinden reklam fırlayan ios çakması bir arayüzü yok.
    - çinli telefonlardaki widevine sorunu yok. 4700 tl'ye satılan mi 9'de hd netflix izleme gibi bir şansınız yok.
    - stereo hoparlörler
    - daha iyi malzeme kalitesi
    - arkasında samsung gibi bir elektronik devi var

edit: sanırım xiaomi widevine sorununu çözmüş. muhtemelen mi 9 netflix'de sorun çıkarmayacaktır. tabii ki mi 9 güzel bir telefon, sadece türkiye şartlarına göre fiyatını hak etmediğini düşünüyorum, 4.2k'ya premium bir flagship alınabilirken. olması gerektiği gibi 3k civarına satılsa kesinlikle alınabilir bir telefon olurdu.
  • güzel cihaz. s10e ile karşılaştırılması yersiz. rakibi s10 ya da s10+'dir. biraz daha ucuzlaması gerektiğini düşünüyorum ancak yine de f/p olarak samsung s10 serisine göre daha iyi denebilir.

bir üst entry'deki kıyaslamaya göre mi 9'un s10e'ye göre artıları :

-daha büyük ekran. biri 5.8 inç iken diğeri 6.4 inç.
    -daha iyi bir batarya performansı.
    -ekrandan parmak izi okuma. (s10e'de telefonun yan yüzeyinden okunuyor)
    -gorilla glass 6 (s10e'de gorilla glass 5 kullanılıyor.)
    -stock kamera olarak başabaş olsalar da gcam ile mi 9 kısmen daha iyi sonuçlar veriyor.
    -daha stabil bir arayüz.(bu kısım kişisel tabi, bence miui arayüzü samsung'un arayüzüne göre daha kullanışlı, ayrıca bir üst entry'de bahsedilen reklam olayı tamamen kapatılabilen birşey)
    -mi 9 kullanmadım ancak şu an kullandığım mi 9t'de widevine sorunu yok. hd olarak netflix izlenebiliyor. şurda da yazılmış.

s10e'nin bana göre mi 9'a göre artıları sadece ip68 ve ois'tir.

ancak ben yine de fazla oyun oynamayanlar için mi 9 yerine mi 9t öneririm. f/p olarak mi 9'dan daha iyi. çentiksiz ekran da cabası.
  • nisan 2019'dan bu yana kullandığım telefon. öncesinde iphone kullanan birisi olarak adapte olmakta biraz zorlandım, mi 9 ile aynı şartlarda iphone xs max olsa düşünmeden alırım. ama xs max'in %40'ı fiyatına daha yetenekli telefon alınıyor sonuçta, o kadar fiyat farkını verene kadar kızım için harcarım. bu düşünceyle daha kolay alışılabiliyor.

bataryasının küçük olduğu hissediliyor, ama bu yönü hızlı şarj* ile bir dezavantaj haline gelmedi benim için.

telefon kutudan çıktığı haliyle süper ötesi hissettiriyor, ama kılıf ve tamperli cam takınca haliyle biraz kalınlaşıyor.

arayüzü ios gibi olmasa da perişan etmiyor, ama google chrome'da reklamları engellemeyi başaramadım, bu yüzden başka uygulamalar kullanıyorum. bu reklam işi gerçekten insanın canını sıkıyor. umarım xiaomi'nin de belirttiği gibi android q güncellemesinde bu olay sorun olmaktan çıkar.

fotoğraf yetenekleri çok iyi. ana kamera mükemmel çekiyor, telefoto lens gayet başarılı, geniş açıyı sık sık kullanıyorum, geniş açı ile çekilen makro da başarılı sayılır ama bir ihtiyaç değil gibi, odak mesafesi daha kısa olsa daha da iyi olurdu sanki.

edit 1: yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. miui 11 güncellemesi ile birlikte dokunmatik hassasiyeti güzelleşti. android 10 ile birlikte ufak tefek değişiklik mevcut, günlük kullanım için dokunmatik hassasiyetinden başka önemli bir yenilik hissedemedim.

edit 2: 10 ayı geçti. şarj konusunda 2 günü tamamlamasa da hızlı şarj olma konusunda müthiş bir performansı var.
    ilk defa süre tuttum, 30 dk'da %32'den-%92'ye şarj oldu.

edit3: ekran filmini çıkarınca dokunmadık hassasiyeti arttı, ekrandan parmak izi okuma çok çok iyileşti, telefon inceldi.
    gorilla glass 6 varken cam filmli olarak kullanmak gereksizdir umarım. yakın zamanda pişman olursam buraya editleyeceğim.

edit4: 14 aylık. çok fazla elime almamama rağmen her gün şarja ihtiyaç duyuyor. instagram günlük 11d ortalama. wc'de geçirdiğim zamana denk geliyor galiba. batarya performansının olduğu bu günlerde oyun da oynamadığımı belirtmek isterim.
  • salatalık gelmez umarım.
  • aramaya inandım ama bulamadım.
    kulaklıkla alakalı yazılımsal bir problemi bulunan telefondur.
    bir kaç aydır sorunsuz kullanırken, aniden kulaklığı görmemeye başladı. bir-iki dakika müzik dinleyebiliyorsunuz ancak sonra tekrar ses gidiyor. dönüştrücü çalışıyor. kulaklık çalışıyor, soket sağlam. hepsi test edildi ama kulaklığı algılamıyor. yabancı kaynaklar başta olmak üzere bir çok forumda aynı sıkınıtıdan bahsedildiğini gördüm ve yazılımsal bir problem olduğuna kanaat getirdim.

edit: uzak durun. nefret ettim bu markadan. alalı 5 ay oldu kulaklık tanımıyor. bluetooth kulaklikliğını aldım diye xiaomi marka, sağ kulaklıktan zort zort ses geliyor. yarın kulaklığı iade edeceğim. telefonu da en kısa sürede satacağım.
  • global versiyonuna an itibariyle miui 11 güncellemesi gelen telefon
hesabın var mı? giriş yap