şükela:  tümü | bugün
 • bugün itibarıyla hepsiburada üzerinden türkiye'de satışına başlanmış akıllı telefon.
 • güzel telefon ama kasası biraz dandik.
 • iphone 5'ten mi max'a geçiş nasıl diye soran bir arkadaşa cevaben buraya yazıyorum:

  ben samsung note 4'ten xiaomi'ye geçiş yaptım. android'ten android'e geçiş olmasına rağmen kullanım olarak oldukça farklı geldi.

  öncelikle, uygulama izinleri sistemi baya karışık. çoğu uygulamaya "otomatik başla" izni vermezsen arka planda çalışmıyor mesela. her uygulama için kullanılabilen bir sürü izin var. samsung'ta öyle değil, tüm uygulamalar arka planda çalışabiliyor, ya da otomatik tekrar başlayabiliyor. mi max'ta yaşadığım en büyük sorun bu oldu, fitbit'in cep uygulamasının sürekli çalışıyor olması lazım, neden çalışmadığını çözebilmem iki hafta sürdü.

  ancak bu izin sistemi bir yandan çok da faydalı, facebook gibi uygulamaların arka planda çalışıp bataryayı bitirmesini ve benim tüm hareketlerimi takip etmesini engelledim mesela. böyle yapınca notification da gelmiyor örneğin.

  battery saver özelliği var, hangi uygulamaların otomatik olarak kapatılacağını ayarlamanı sağlıyor. bunun gibi her uygulamaya ayrı ayrı verilebilen çok izin var:

  - arka planda çalışma (battery saver)
  - arka planda lokasyon okuyabilme
  - notification bar veya uçan notification gösterebilme
  - notification ikonu gösterebilme, kilit ekranında görünme, ses titreşim falan yapabilme
  - kameraya vs erişebilme gibi standart izinleri değiştirebilme,
  - sms okuyabilme, bluetooth'u değiştirebilme,
  - arkaplanda başlayabilme
  - otomatik başlayabilme (son ikisi birbirinden farklı şeyler ama detaya girmeyecem)
  -falan fıstık bir sürü izin var her uygulamaya yapılabilen.

  iphone'dan geçenlere ios'tan sonra çok farklı ve zor gelecektir , öyle "al kullan" telefonu değil bence. istediğiniz kıvama getirmek için baya kurcalıyorsunuz. getirince de çok güzel oluyor bence, neyin ne zaman nasıl çalışacağını sen seçiyorsun.

  android için söylenen "ios'tan daha iyi özelleştirilebiliyor" olayının tavan yapmış hali gibi, root ve custom rom olmadan.

  arayüz olarak ios'takine benzer, ana sayfanın sağ tarafına doğru diziliyor tüm uygulamalar. "app drawer" denen düğme yok.

  tip olarak çok büyük. tek elle kullanım modu var, home tuşuna parmak sürtünce açılıyor, ama tek elle de olsa kullanmak oldukça zor. iki el telefonu. note 4 bile tek elle kullanılabiliyorken bunda öyle bir şey yok. tek elle tutup selfie bile çekemiyorsunuz, düşüyor elden.

  batarya süper, rahat 2 gün gidiyor, ki 15 dakikada bir telefona bakan adamız. evden %30 şarjla çıkarken içiniz rahat olsun, eve döndüğünüzde %25'e falan düşmüş oluyor şarj.

  bir defasında 1 gün 16 saat'in sonunda şarjım %50'ydi.

  kamera boktan. pürüzlü çekiyor. zaten ucuz telefonun kötü yanı bu, pahalı kamera sensörü kullanamıyorlar. içindeki yazılım ne kadar süper olursa olsun, ucuza satabilirsin, ama iyi kamera kullanacaksan fiyatı ucuz tutamıyorsun. bu telefonda da o sorun var. eğer çok fotoğraf çekerim, karanlık ortamda da iyi çıksın fotoğraflar diyorsanız boşuna ümitlenmeyin. iphone'dan sonra kamera kalitesi çok düşük hissedilecektir.

  benim gibi evdeki kedinin fotoğraflarını çekiyorsanız olur ama. manuel modu falan var kameranın, focus ayarı manuel yapılabiliyor örneğin.

  ekrana çift tıklayınca uyanma özelliği var. iyi çalışmıyor, tıklamaları kısacık yaparsanız algılamıyor. yavaş ve iyi bastırarak çift tıklamanız gerek.

  telefon çok hızlı ama. aynı anda 10 uygulama açın, aralarında hızlıca geçiş yapın, birinden fotoğraf yüklerken diğerinden video izleyin, hiçbirinde en ufak tekleme yapmıyor.

  hatırladıkça eklerim.