şükela:  tümü | bugün
  • yakın zamanda çıkacak olan bu telefon modeli performansı ile göz dolduracak. diğer telefon fiyatlarına bakınca insan xiaomi'ye hayret ediyor.

--- spoiler ---

6.44 fhd ekran, 128 gb rom, 6gb ram, snapdragon 626 ve 5000 mah'lık batarya
    --- spoiler ---

kaynak:gsmarena
  • inceligi sayesinde 6.44luk devasa gibi dusunulen boyutu asla zorlamiyor. bataryaya gelirsek gercekten 2 gunde bir sarj etmek asiri derecede ilginc hissettirdi. tabi bu cok mesgul oldugum gunlerde oldu, siradan bir gunde (bol bol whatsapp, wechat ve eksisozluk) sabah 90larda olan batarya gece yatmadan 30lara inmis oluyor.

malzeme kalitesi bu fiyata gore gayet yerinde, arkasi tamamen metal olusu da extra kalite hissi veriyor. miui kullanici arayuzu neredeyse saf android seviyesinde stabil ve guncelleme destegi gayet saglam.

aksesuar secenekleri simdilik kisitli olsa da direkt ise yarar olanlari mevcut. siradan kullanici ihtiyaclari icin 4 5bin liralar vermek istemeyen, maksadi telefon kullanmak, gunde 2 3 kere sarj etmek istemeyenler icin en uygun alternatiflerden.
  • şu anda kullandığım çift hatlı general mobile gm5 plus ile 1. sim karttan telefon ile konuşurken 2.sim kart(data hattı) ile bağlandığımda 2.sim karttaki mobil internet kesiliyor. 1. hattaki konuşma bitince 2.hattaki internet bağlantısı tekrar aktif oluyor. xiaomi mi max 2 cep telefonunda her 2 hattında aynı anda aktif olarak kullanılabildiğini duydum ama teyid edemedim. bu telefonu alıp 2 sim kart ile kullanan ekşidaşlar varsa bu özelliği teyid edebilirler mi?
  • snapdragon 625 li, android 7 yüklü, 6.4 inç hd ekranlı, 4 gb ramli, 5000mah bataryalı telefon. fiyatı 1250 tl şu an piyasada bu fiyata alınabilecek en iyi telefonlardan bana göre.
  • mi max 2 global romu, miui 9 kararlı güncellemesini almıştır.
  • iphone'dan bu telefona geçtim. o kadar memnunum ki anlatamam..

bugünkü kullanımımdan örnek vereyim; 17.30-02.00 arası yolculuğum vardı. 16.00da telefonu 100% şarj olunca şarjdan çıkardım.

4.5 saat film izledim,
    3 saat, 144 sayfa pdf okudum,
    yarım saat diğer uygulamalar ve sörf.

şu anda şarjım 55%

ki filmleri netflix üzerinden değil de telefona atıp izlesem 65% falan kalırdı şarj.

sözün özü: bataryasının devasa olmasının yanında tüketimi de düşük.
  • abd’ye sık seyahat eden biri olarak abd gsm şirketlerinin hiçbirinin 4g bandını desteklememesi yüzünden üzülerek alamadığım telefon.
  • bu cihazın pili bana eskiden bir hafta boyunca şarjı giden nokiaları hatırlattı. bir de öyle güzel düşünülmüş ayarlar var ki. misalen, bir ayarla telefonunuz otomatik olarak istenilen saatte kapanıyor ve istenilen saatte açılıyor. s8+ yanına arkadaşlık etsin diye almıştım ama açıkça söyleyeyim, kamerası da s8 performansında olsaydı, muhtemelen bir tek bu telefonu kullanırdım.

ayrıca xiaomi'nin mi pad 3'ünü kullanıyorum, o da gayet yeterli ve verimli bir cihaz. eski tab s'imi rafa kaldırttı.

görüşüm şudur ki, xiaomi bu fiyat performans oranıyla yakın zamanda bilindik o iki markayı kara kara düşünmeye sevk edecek. bunu da reklam yerine, olumlu kullanıcı deneyimlerinin kulaktan kulağa yayılmasıyla sağlayacak.
  • (bkz: açılın ben doktorum)

1- tasarım - arkaaaşlar bir tasarım harikasıdır bu telefon. unibody dedikleri aluminyum kasası, ekranın kenarlarına kadar yuvarlanarak yükselir. bu sayede üstünde kasa içinde kalmış 2.5d bir ekran ve altında onu çepeçevre saran alemenyon bir kasa görürsünüz. 2.5d ekran, kenarlarından hafif yuvarlatılmış ekranlara verilen isimdir ve telefona yumuşak bir görüntü katar. aynı zamanda çok çok ince bir telefondur. tüm bunlar telefonun tutuşunu olumlu yönde etkiler.

alt girişlerdeki simetri, sağ tarafta hemzemine yakın ses ve güç tuşu güzel bir görüntü oluşturur. arkadaki parmak izi okuyucu pratiktir ve erişmesi kolaydır. ben öndeki parmak izi okuyucudan daha kolay erişilebilir buldum.

android'in menü tuşları da ekranda değil, ekranın altındaki boşlukta yani kasadadır. bu da tuşların ekranda yer kaplamamasını sağlar.

fakat tüm bu albenisine rağmen ergonomik bir telefon değil. gerçekten çok büyük. elinizden düşecek kadar değil ama ceplere sığmayacak kadar mı derseniz yer yer. gri alt aşofmanıyla fink atanlar dışında sorun yaşanacağını düşünmüyorum.
    bu telefonu migroslar dışında bir yerde kanlı canlı görmek zor. karşılaştırma için şunu söyleyebilirim; note 8' den hem en hem boy olarak daha uzundur fakat note 8'den 1 mm daha incedir.

2- şarj süresi - şimdi şarj süresi ile ilgili iki görsel koyacağım ki konu kapansın. 2 günün üstüne çok rahat kullanırsınız.

ekran görüntüleri alındığı zaman kalan %9 şarjla da 10 saat giderim diyordu.

7 saat 45 dakikalık ekran süresi;
    https://hizliresim.com/lowo1b

2 gün 11 saat son şarjdan itibaren geçen süre.
    https://hizliresim.com/lb6bve

3- satın alma - beyaz ve siyah olarak üzere iki model var. beyaz olanı international, siyah olanı ise global olarak geçiyor. beyaz olanda kasanın arkasındaki yazılar çince iken, siyah olanda ingilizcedir. aynı zamanda bir kısım siyah telefonlarda bizim prizlerimize uygun şarj aleti çıkıyor. özetle siyah olanı daha alınabilir derim.

satın alma yeri ise; xiaomi bir ithalatçı garantili marka olduğu için nerden alırsanız alın bu telefona garantisiz gibi davranmanız gerekecek. çünkü satıcı firma ürünün arkasında durmayacak ve telefonunuzda en ufak bir çizik olsa dahi, yaşadığınız herhangi bir sorunu "darbeden kaynaklı" diye gösterip garanti dışı bırakacaklardır. kutudan çıktığında bozuksa evet değiştirirler. ama sonrasındaki arızalar artık biraz da şans işi.
    tabi bu içinizi karartmasın. mi max modelleri xiaomi markasının kendi içinde premium kabul ettiği seriden ve gerçekten oldukça başarılı ve kararlı modeller oluyor. bilinen kronik bir sorunu da yok. telefonun fiyatı 1250 liralar civarında gezerken de kabul edilebilir bir değer oluyor bu.

biri de kvk garantili diye sattıkları cihazlar var, bunlar tam kapsamıyla bir kvk garantili cihaz değiller. avrupa ve asya yakasındaki 2 kvk servisi dışındaki servisler bakmıyor. ve evet, bu modeller de distributor değil ithalatçı garantilidir. fazladan 100-200 lira vermeye değer mi bilemiyorum.

4- performans; herhangi bir şeyin, hızlıca yapabileceğiniz bir telefon. evet, günümüzde bir uzay mekiğini bu cihazla kaldırmazsınız ama bir akıllı telefonun yapacağı her şeyi hızlıca yapar. xiaomi'nin sunduğu muiu arayüzü oldukça akıllı ve işlevsel özelliklere sahip. geri tuşuna basılı tuttuğunuzda telefonu kitlemesi, menü tuşuna basılı tutunca feneri yakması, fm radyosu, kulaklık tipine göre öntanımlı ayarları olan iyi bir müzikçaları, vs. vs. derken oldukça kullanışlı bir cihazdır.

böyle abartılı konuşmayı severim ama bu, o örneklerden biri değil, "bu telefon asla ısınmıyor!". 1 saatten uzun süre injustice 2 mobile oynadım. bir miktar dahi ısınmadı. şarjı da %5-7 arası bir şey düştü. adamlar ısınmayan telefon yapmışlar.

5- kamera - meh. burada ön kamera az megapiksel, arka kamera f 7.8 açıklık ve çok megapiksel diye girmeyeceğim. iyi ışıkta güzel fotolar çekebiliyorken, ışık yetersizken idare eder moduna geçiyor. genel olarak tatmin eder bir performansı var denilebilir. fotoğraf çekerken öldürmüyor açıkcası. ön kamerası da güzel kadınlar/beyler için yeterli.
    bunun yanında 4k video çekmesi, ağır çekim ve hızlı çekim kayıt yapabiliyor olması, akıllı selfie özelliği (kalabalık bir selfie ortamında birden fazla fotoğraf çekip, herkesin en iyi halini tek fotoda gösteriyor. yok gözüm kapalı çıktı, ağzım yamuktu derdi olmuyor), çeşitli oyuncaklarla zenginleştirilmiş kamera arayüzü, otomatik hdr gibi iyi özellikleri vardır. ayrıca selfie kamerası yaşınızı tahmin etmeye çalışır ki kalabalıkta eğlenceli oluyor bu.

sonuç - almak isteyene haldır haldır koş al diyemem. çünkü dediğim gibi oldukça büyük bir telefon. (bkz: size matters) eğer bu ergonomik kaybı diğer artılarla göze alırım diyorsanız mutlaka değerlendirilmesi gereken bir telefon. en azından bir süre kullanılıp böyle bir cihazı tecrübe etmek, fiyatı da düşünülünce oldukça keyifli olacaktır.

sorusu olan tabi gelsin buyursun.