• herif gelmiş çekya'dan neidüğü belirsiz bir youtube kanalının videosu üzerinden telefonun kamerası ı boklamış. açıkça görülüyor ki herif videoyu telefondan aldığı gibi değil, üzerine yazı fln yazarak yüklemiş. belki encodeing esnasında seçtiği ayarlar bu titreme ve renklere neden oldu, nereden bileceğiz?

tanım: dxomark mobile benchmark skor listesinde 3.lüğü üç telefon ile paylaşan iphone 11 pro max'ın bir basamak üzerinde 2.liği paylaşan telefondur.

edit: xiaomi mi cc9 pro premium edition, mi note 10 aynı telefon.
  • 12 megapiksel kameralı iphone 11 pro max bu telefonu donunda sallarmış. diyafram açıklığı çok önemliymiş.

al izle allahın sığırı. izle de dübüründen sallayacağına birşeyler öğren. bilale anlatır gibi yazmış bir de. bilal sensin haberin yok senin.

tanım : xiaomi'nin 108 megapiksel kameralı telefonu.
  • snapdragon 855'in yapisi 108 megapikseli desteklemedigi icin daha farkli bir yapiya sahip islemci ile cikmis telefon. yeni tanitilan 865, 108 megapikseli destekliyor ust katmanda.
  • dxomarktan 121 alarak yeni telefon alan herkesi kahretmiştir. tam telefon alıyorsun 2 gün sonra daha iyisi çıkıyor. inşallah bizimki kargoda bozulurda bu makineyi deneyebiliriz.
  • uzun süre huawei p30 ile arasında kaldıktan sonra 2 yıllık lg v30+'ımla vedalaşıp aldığım akıllı telefon. v30+'ın her şeyinden çok memnundum, ön kamerası hariç. ekran kalitesi, pil ömrü, kulaklık çıkışının ayrı dac'a sahip olması olsun, her biri pek işime yarayan şeylerdi.

efendim, öncelikle ekranı çok güzel. ekrana gömülü parmak izi okuyucu ultra hızlı değil, ama oldukça hızlı. birkaç gündür kullanıyorum, çalışmadığı olmadı. sorun, kavisli ekranın yanlarının garip görünmesi. yani, normal bir ekrana yandan geniş açıyla bakarmış gibi görünüyor sanki, bazen.
    biraz ağır bir cihaz, hayvani pilden dolayı sanırım.
    -pil ömrü çok iyi. 7 saat ekran süresini rahat görüyor (bolca mkx mobile var bunun içinde) ancak kablosuz şarj olmamasını bir eksiklik olarak hissediyorum.
    kutusundan 30w'lık hızlı şarj cihazı da çıkıyor.
    -harici ses çıkışı oldukça iyi. dahili ses çıkışı olarak ise, bunda da bir hi-fi audio chip varmış, bilmeden aldım. 50 ohmluk hd598'lerimi kolayca sürüyor, o da bana yetiyor. 600 ohm'a kadar demişler sitesinde. bluetooth için ise aptxhd desteği var zati.
    performansı bana fazlasıyla yetti. mkx mobile olsun, pubg olsun, tık demiyor. ısınma da hiç yok. sd835'li v30+'tan daha hızlı olduğu kesin.
    -kameraya hiç girmiyorum. yukarıda iphone filan diyenler olmuş; bunun 3 misli fiyatına satılan 11 pro max kamera konusunda bunun gerisinde kalıyor onu söyleyebilirim. gece çekimleri de gayet iyi. daha gcam bile kurmadım, kamerayı açınca 'mekanın sahibi geldi' havasına bürünüyor cihaz.
    -yıllarca lg'nin şişmeyen, format restart istemeyen, 2 yıl sonra formatsız yağ gibi akan sade arayüzünden sonra miui arayüzüne daha alışamadım. başka launcher kullanmak adetim yoktur ama alışamazsam onu değiştireceğim.

özetle oldukça beğendiğim bir cihaz oldu. ocak 2020 itibariyle 3000 lira civarına aldım, memnunum. kullanmadan sallayan fanboylara gülüp geçiniz.

bolca soru üzerine edit: doğubank'tan aldım.

15 gün sonrası edit: efendim, ben bu cihazın bu kadar başarılı olmasını beklemiyordum. arayüzü ve uygulamaların açılması, uygulama arası geçişler filan çok, çok hızlı. sd730g hiç hafife alınacak bir işlemci değilmiş. takıldığını hiç görmedim.
    kamera arayüzü ocak güncellemesinden sonra çok hızlandı. 108mp çekerken bile şakadanak çekiyor. özellikle gece arazide yıldızlı gece fotoları çekiyorum; bazen manuel olarak kendi kamerasını kullanıyorum bazen gcam (burial) ile astrofotoğrafya modunda otomatik çekiyorum. ikisi de çok başarılı. 'iphone 11 pro max'ın kamerası bundan daha iyi' demeye çalışırken çarpılan arkadaşlarım oldu.
    bazı iç uygulamalarında reklam çıkıyor, hepsi kapatılabiliyor. ha, en başta olması sinir bozucu evet.
    arama menüsü ve rehber google'a ait ve çağrı kaydı yok. bunun için zaten acr kullanıyordum ama hazır bootloader filan kurcalarken buna uygun bir eu rom atıp onu da aradan çıkaracağım.
    pili 2 günü görüyor. 8 saati geçen ekran süreleri alıyorum.
    ekranı çok canlı, güneş ışığı altında görmesi kolay.
    ram yönetimi iyi değil sanırım. 6gb ram var, mortal kombat x mobile'dan başka bir uygulamaya geçip birkaç uygulama daha açınca yeniden başlatmak zorunda kalıyor. anca bu uygulamanın kendisi ile ilgili olabilir zira sürekli çevrimiçi olmak isteyen bir oyun bu; pil tasarrufu tarafından durduruluyor da olabilir.
    kızılötesi kumandayı özlemişim. işe yarıyor.
    hoparlör sesi oldukça güçlü ve net.
    parmak izi okuyucunun yerine çabucak alıştım ama parmağımı okumadığı oluyor arada.

özetle, çok ufak sorunlar haricinde çok memnun kaldım kendisinden.
  • arkadaşlar telefona mate 10 pro cihazımdan geçiş yaptım. mate 10 pro hala duruyor satmadım. işlemci ile ilgili kafanızda soru işareti olmasın. fotoğraf cekerken cihaz düğmeye bastiginiz anda kaydediyor fotoğrafı 108 mp olsa bile... sonra çektiği fotoğrafı siz hala kameraya bakarken arka planda işliyor.

tasarım : büyük telefon diyorsanız fiyatına göre bu. başka alternatif yok. bence göze çok hoş görünüyor.bendeki yeşil rengi ve kutusundan çıkan silikon kılıfla kullanıyorum. xiaomi tasarım işini beceriyor. bal dök yala kıvamında... büyük olmasına rağmen ele alınca tatlı bir telefon.

ekran : bence şahane. mate 30 pro da ekran kenarlara fazla kayıyordu bunda tam dengeli olmuş. amoled + dcı -p3 renk gamutu. çentik göze batmıyor kesinlikle. ekran koruyucu şart buna onu baştan söyleyim... ekran hayvan gibi çünkü afedersiniz. ekran kasa oranı tam ayarında .

kamera :5 tane arkada 1 önde 6 kamerası var.5x optik zoom ,geniş açı , makro çekim ne ararsan var. bu konuda piyasada rakibi şu an çok az. optik imaj sabitleyici 4k videoda bile çok zor titriyor. hardware plus kanalında detaylı incelemesi var. düşük ışık olsun 108 mp modu olsun fotoğraflar çok başarılı. kamera arayüzü de çok hos. kamera modları arası geçiş hızlı.tek bir sıkıntı var ön kamerası video çekerken biraz titriyor. her gün vlog çekiyorsanız almayın. yapay zekası iyi çalışıyor ve nesneleri hızlı tanıyor. arka kamerada renkler doğal. selfie çekerken yüzünüz daha beyaz tonlarda çıkıyor. ınstagram için yaşayanlara olsun , doğada gezmeyi sevenler olsun veya günlük kullanım ... kamera beklentilerinizi karşılar.

arayüz : gayet akıcı çalışıyor. güncellemeler ile birlikte bir miktar serilik daha kazanıcaktır. aradığınız şeyi bulmak kolay. simgeler anlaşılır. ekran içindeki parmak izi okuyucu şahane. parmağınızı bastığınızda havalı bir efektle telefonu açıyor. always on display mevcut ve istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. mekanlarda şekliniz eksik kalmaz merak etmeyin.

performans : pubg full ayar kasma donma yok. 730g gayet yeterli bu telefona. bana sorarsanız 855 e çok da gerek kalmıyor. ben deli manyak oyuncuyum 0.5 fps bile çok önemli diyorsanız almayın tabi. mi 10'u bekleyin derim. tabi bu telefondan pahalı olacaktır.

batarya : 5260 mah kapasiteli ve bence iyi optimize edilmiş bir bataryası var. gerçekten kullan kullan bitmiyor. 30w hızlı şarj aleti de kutudan çıkıyor. şarj aleti de çok büyük. kutudan çıkan kablo kaliteli. bataryada ısınma hissedilir değil.

ekstralar : suya toza dayanıklılık yok... xiaomi klasiği olarak. şebeke sinyalini iyi yakalayabiliyor. modemi güzel. konuşma sesi kaliteli. sar değeri biraz yüksek diyorlar ama bu konunun detayını bilmiyorum. malzeme kalitesi güzel ucuz hissettirmiyor.

sonuç : garanti benim için dert değil diyorsanız günümüz şartlarında 3 bin civarına çok iyi bir telefonunuz olur.
  • eu developer beta romu ile akan, root üzerine adaway ile idealleşen, onfire 1.13 ve yay'in configleri ile kamerası iyice coşan telefon. bu yazdıklarımla ilgili birkaç ay öncesine kadar hiçbir bilgim yoktu; şu bağlantıdaki forumdaki insanlar her şeyi gayet güzel anlatıyorlar. ingilizce bilmeyen kullanıcılar miuiturkiye forumlarını da deneyebilirler, güzel insanlar var orada.

yaklaşık beşinci ayımdayım, ekran süresi her şey açık ve günde 2 saat mortal kombat oynayarak 10 saat civarında geziyor.
    root ile uğraşmam ama reklam istemiyorum diyenler blokada kurup geçsin, arkasına dönüp bakmasın. custom rom atmadan da sistem içi tüm reklamlar kolayca kapatılabiliyor zaten. blokada diğer reklamlar için.
    custom config ile uğraşmam ama google camera da kurayım diyenler burial veya ultracam kurabilirler, onlar da gayet iyi.

özetle, 5 ay sonra halen memnunum.

1 yıl küsür sonrası edit: hala harika. performansında en ufak bir düşme yok. sırf sıkılmaktan değiştirmek istedim, daha iyi kamerası olan bir cihaz olmadığı için değiştiremiyorum da. mi note 11 çıksın diye bekliyorum.

2 yıl sonrası edit: xiaomi mi 11 ultra'ya geçtim artık. mi note 10' un hâlâ fiyat performans olarak çok başarılı olduğunu düşünüyorum. 11 ultra'ya geçince fark ettim ki tek sorunu wifi çekiminin güçsüz olmasıymış. onu dışında kamera, ekran, pil, ses, her şeyi çok iyi.
  • evo'nun kafayı yediğini gösteren model. 5999 tl satış fiyatıyla piyasaya çıkacakmış.

işlemcisi orta segment olan modelden bu fiyatı isterlerse mi 10 çıkınca 9000 isterler herhalde.

not: bu 108 mp fotoğraf çekebilen telefon, işlemcisi zayıf olduğu için 4k 60 fps video çekemiyor. ama fiyatı 5999 tl. bravo.
  • ithalatçı firmalar talep yoğunluğundan dolayı fiyatı uçurup anasını sikmezse orta segmenti alt üst edecek donanımda telefondur. garantisini, servisini geçtim orjinal yedek parçalarına kolayca erişebildiğimiz zaman bana göre başka bir android markasına gerek kalmayacaktır. özellikle kamera performansını merak etmekteyim.

edit: bu fiyatla bi halta yaramaz.
  • şu telefona bir snapdragon 855+ koysa ne samsung ne huawei hepsini ezip geçecekken neden böyle bir şey yapmıyorlar yapmak istemiyorlar anlamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap