şükela:  tümü | bugün
  • xiaomi'nin yeni çıkaracağını açıkladığı note serisi telefon. note 2 bile yeni sayılacak bir telefonken note 3 ne özelliklerle gelecek çok merak ediyorum.
  • mi 6'nın boyut olarak 5.15 inchten 5.5'e çıkarılmış hali olarak karşımıza çıkmıştır. iphone benzerliği küçük dokunuşlarla azaltılmış sanki.

edit: telefon snapdragon 660 ile çıkıyormuş yazıklar olsun.

(bkz: 11 eylül 2017 xiaomi mi note 3 rezaleti)
  • çin'deki satış fiyatı şuanki kur ile 1.350 liraya gelen telefon. işlemcisi dandik pek alınabilir bir model değil.
  • hepsiburada’da an itibariyle 64 gb modeli 2099 tl’ye satıştadır. satıcı kendisi görünüyor.
  • dxomark'tan 90 puan alan bir kameraya sahip telefon. snapdragon 660, günlük kullanımda bir snapdragon 835'i aratmayacağı için (elbette antutu gibi benchmark programlarından çok daha düşük puanlar almış olsa da, casual kullanımdan bahsediyoruz.), eğer mi6 ile bunun arasında kalan günlük bir kullanıcı iseniz ve daha büyük bir cihaz arıyorsanız, 400tl'niz cebinizde kalabilir. mi6 yerine bunu alın.
  • mi 6’yla aynı tasarıma sahip, daha ucuz, ekranı full hd ve 5,15 yerine 5,5 inç, pili biraz daha yüksek kapasiteli ve kamerası ise dxomark’ta 90 puanlık ve görüntülere göre epey iyi olan telefon. işlemcisi 835 olsa mi 6’nın bir anlamı kalmayacak diye sanıyorum böyle bir kısıntı olmuş. oneplus 5t ve mi 6’ya göre bu üçlü içinde en ucuzu, en iyi kameralısı, ram yönetimi ile günlük kullanımda 5t’ye göre avantaj bile elde edebiliyor. kafa karıştırıcı özelliklerde bir telefon.
  • kamerasının xiaomi mi6'dan daha iyi olması şaşırtıcı. bunun dışında benim gibi normal bir kullanıcı için işlemcinin öyle pek bir sıkıntı yaratıcığını düşünmüyorum. benim kafamı tek kurcalayan şey z3 compact gibi ufak bir telefondan sonra 5.5 inç boyutuna telefona geçmek biraz zor olucak.
  • ram management sayesinde günlük kullanımda oneplus 5t yerine tercih edebileceğini düşündüren video:
    https://youtu.be/pylfduj55ts

ek olarak samsung galaxy s8 ile karşılaştırma videosu:
    https://youtu.be/cstgk6gyhpk
  • ufak ekranlı telefonlara alıştığım için bu telefonun ekran boyutu benim için olumsuz. mi6'ya göre batarya performansı, kamera kalitesi, bi tık daha ucuz oluşu benim için olumlu tarafı. kafaları bayağı karıştıran bir cihaz haliyle.
  • tasarımı ve özellikle mavi renkli kasası nedeniyle an itibarı ile mi5s'ten geçiş yaptığım telefon.

olumsuz diyebileceğim tek özelliği ekranının mi5s'e göre daha az canlı olması, yani renkler falan amoled ekranlardaki gibi parlamıyor ancak daha gerçekçi.

antutu testinde 138 bin puan aldı.

kamera gün ışığında çok çok iyi, dxomark puanı 90 olan bir kameradan söz ediyoruz. gece çekimleri orta seviye.

miui 9 ile geldi, arayüz yağ gibi akıyor. muhtemelen bu sene içerisinde oreo güncellemesi de alacaktır.

batarya performansı çok iyi, kutu açılışındaki şarjla yüzde 64ten yüzde 19a düşene kadar 4 saat civarı bir ekran süresi verdi. genel olarak testlerde günlük kullanımda 7-8 saat civarı ekran süresi verdiği belirtilmiş, bu da piyasadaki çoğu telefondan daha iyi.

sonuç olarak 1500 tl civarına alınabilecek en iyi telefon.