şükela:  tümü | bugün
  • çinlilerin geliştirdiği en iddialı akıllı telefonlardan biri olmaya aday cihaz. şu ana dek hakkında söylenen her şey iddiadan ibaret. ama tasarımını gösteren ilk 3d render ve tahmini fiyatı şimdiden çinli sosyal alemlerde paylaşılıyor.
  • mwc 2016'da tanıtılan telefon. tanıtım sunumunu fotoğraflar halinde şuradan görebilirsiniz.
  • güzel bir telefon olmuştur. cidden alınası. ama şarjı yine götü gidecek. 4-5 saat arası ekran süresi olur. peh.
  • telefon iyidir ama şu sunum işlerine dikkat edilmesi gerekir. bütün firmaların sunumu iphone merkezli yapmaları çok kötü. kendine neden iphone'u referans alıyorsun ki? akıllara tekrar, tekrar apple markasının ne kadar harika olduğunu getiriyor.
  • az önce denediğim telefon. lg g5 ve s7'den sadece kamera olarak geride. diğer özelliklerde eziyor :)

bu da deneyim videom: https://www.youtube.com/watch?v=d_edexi3goi (hd sürümü birkaç dakika içinde gelir sanırım)
  • "türkiye'ye güvenilir bir satıcı aracılığıyla gelir mi? gelirse ne zaman ve hangi fiyattan gelir?" gibi sorular hala havada. oradaki fiyatlar ile türkiye satış fiyatında fahiş fark olmaz ise fiyat/performans olayı üst seviye olabilir ancak burada 2000 tl bandında satış yapılırsa pek bir ayrıvalığı da olmaz gibi.
  • http://nis-store.com/…tion-4gb128gb-dual-sim-black/

yukardaki sitede ingiltere almanya ispanya falan satış yapılıyormuş ama stoklar bitmiş. linktekini işaretledim stoğa girer girmez yapıştıracaam.
  • bir adet aldığım telefon. gelince kullanım tecrübelerimi buraya yazacağım.

edit: arkadaşlar ürünü yaklaşık 25 gündür kullanıyorum. elimdeki cihaz 3 gb ram 64 gb rom siyah versiyon. peşin olarak söyleyeyim ürün gerçekten albenisi yüksek bir cihaz. popüler cihazların yanında hele ki kamera performansı ile çok ön plana çıkıyor. ön kamerasına ise ayrı bir parantez açmak lazım. kesinlikle açısı ve görüntü kalitesi tatminkar. düşük ışık koşullarında bile.

malzeme kalitesi ise üst düzey hissiyatı size yaşatıyor. elinize aldığınızda kaliteli bir cihaz kullandığınızı anlıyorsunuz. zor koşullarda çalışan biri olarak cihazın dayanıklı olduğunu söyleyebilirim.

yazılım konusuna gelecek olursak üzerindeki mıuı 7 arayüzü ile kullanılan android gerçekten çok kullanışlı. eğer ki ios kullanıp androide geçiş yapacaksanız başka bir arayüz aramayın. 25 günlük süreç içinde 3 defa ota aracılığı ile güncelleme aldığımı da belirteyim.

batarya konusunda ise diyebileceğim şey tatminkar olacaktır. çift sim kart aktif, gps, wifi ve mobil data açık ekran parlaklığı ise otomatikte ortalama 5 saat ekran süresi alıyorum. tabi ki daha önce aynı markanın redmi 3 modelini kullanan beni yine de çok memnun etmiyor. (redmi 3 ile 10 saat ekran süresi alıyordum)

performans konusunda diyecek bir şey yok . cihaz resmen akıyor arayüz olsun oyunlar olsun. ısınma problemi hiç mi hiç yaşamadım.

gelelim şarj süresine. üzerinde qualdcomm hızlı şarj 3.0 özelliği ile geliyor. 3.0'a uygun adaptörüm olmadığı için bu konu hakkında bir şey diyemem ama kendi kutusundan çıkan adaptör ile 0'dan 100'e şarj süresi 1 saatte tamamlanıyor ki bu süre bile gayet iyi.

son olarak ürünü direk çinden xiaomi satış ofisinden aldım. bana maliyeti pasaport kaydı ile birlikte 1350 lira civarına geldi. kullanacak kişilere kesinlikle öneririm.
  • 15 gundur kullandigim telefondur. sahibinden com' dan 1380tl ye mayis 2016 itibariyle 32gb 3gb ram modelini aldim. antutu benchmark puani 116k' dir. (64gb ve 128gb versiyonlarinin puani 136-138k arasi cikiyor.) onceki telefonum olan iphone 6 antutu puani 88k oldugunu dusunursem makine ucuyor diyebilirim. oyun veya sarj olurken whatsapp kullanimkarinda arkasi 35derecelere kadar isiniyor ama sorun edilecek birsey degil. ımei attirmadan kullanamazsiniz cift sim oldugu icin 2 imei gerekir ayric. kameralari, malzeme kalitesi ve gorunus olarak (dizayn) premium siniftir.

xiaomi an itibariyle 8k kisinin calistigi 25milyar dolar ciroya sahip cin firmasidir. gozunuz kapali alabilirsiniz; android 6 miu 7 isletim sistemi ise 10 numara olmus cok kullanisli.

daha fazla hiz isteyenlere 4gb ram 64gb hafiza modelini tavsiye etsem de 3gb ram 32gb hafiza modeli yeterlidir ve daha ucuzdur.

edit: 2 aydir kullanmaktayim. hizinda dusus olmadi; dx.com dan kiliflar ve ekran koruyuculari geldi ve 10 numara oldular. antutu bencmark sonuclari hala cok iyi (116-117k) milyon tane foto cekildi, video kayit edildi ve program yuklendi. 1300tl lere hizli alet isteyen dusunmesin alsin. kayit islemini kendi adima pasaport ile hallettim. bu cok soruldu :-)

edit 2: sanirim 5 ay doldu. skinti yok. kasma hic yasamiyorum. ilk gunku gibi devam ediyor.

edit 3: 7.5 aydir kullaniyorum. daha gecen hafta is yerinden 2 arkadasim mi 5 aldilar benden gorup. 5s modeline gerek yok dedi ikisi de. her sekilde tavsiyedir hala arkadaslar. bendekinde 8.1.2 kararli surumu yuklu. bir arkadas 8.6.1 (sanirim) beta rom kullaniyor, o da sorunsuz. android 7 destegi de gelecek 1-2 aya kadar diyorlar. suanda hala android 6.0.1
  • sar değerleride iyise neden olmasın dediğim telefondur gerçi türkiyede satışı yok ama olsun.