• 64/6gb global versiyonunu satın alalı 1 ay oldu. 2 gün önce bölgeyi meksika yapınca miui global 10.3.12 güncellemesi geldi. tespitlerimi aşağıda sıralayacağım.

telefonu almadan önce buradaki yazılanların çoğunu okudum. youtbe'da inceleme videolarını seyrettim. bir önceki telefonum samsung note4 idi. kalemden ayrılmak zor gelse de note4 canımı ısınma ve batarya gibi sebeplerle çok fena sıkıyordu. düşürüp kırarak karar vermek konusundaki zorluğu aştım. ama note4 kalemini halen arıyorum.

ben buradaki yazılardan çok faydalandım. bu yüzden detayları yazayım ki başkaları da benden faydalansın. 1 aylık tespitlerim:

1) (+) batarya harika gidiyor. neredeyse 2 gün kullanıyorum. samsung note 4 rezaletinden sonra bu bana büyük oh çektirdi. gerçekten çok iyi. (edit: 2 gün fazla söylemişim çünkü bilgisayara dosya transferi için taktıklarımı unutmuşum. 1 günü rahat aşıyor diyelim.)

2) (+) hızlı şarj olmayan bir cihazla da şarj etseniz çabuk doluyor. note 4'e göre (normal şarj cihazıyla) şarj olma hızı oldukça iyi.

3) (-) resim galerisi: canımı çok sıkıyor. telefonu kıracağım. sağa döndür, sola döndür vb seçenekler yok. fotoğraf dosyasının ismini değiştiremiyorum. dosya detayları yetersiz. galerinin ön izlemesinde matris şeklindeki yapıyı küçültüp büyütemiyorsunuz. ayrıca yeni çektiğiniz fotoğraftan hemen sonra galeriye girerseniz dosya hemen görünmüyor. bu galeri olayı tam bir rezillik. duvara çarpasım geliyor.
    kopyala, taşı gibi fonksiyonlar yok. (paylaşım bölümüne "albüme ekle" diye bir komut eklemişler)
    samsung galeriyi çok fena arıyorum. kullanıcıyı kısıtlamayın arkadaş.
    xiaomi, sanki galeri uygulamasını zorla koymuş. hiç koymasalardı daha iyiydi.
    telefonumda şu an 3-4 tane galeri uygulaması var. sinir etti beni.

4) (-) video izleme: aynı galeri gibi. döndürme yok, dosya adlandırma yok. zoom yok. ekran döndürme yapmadan vidoyu döndürme yok. hızlı ileri sarma yok. samsung note4'de parmağınızı ekranda sağa kaydırınca 5 sn ileri gidiyordu. benzer bir şey yok.
    samsung videolar uygulamasını o kadar çok özledim ki.
    xiaomi, video uygulamasını da zorla koymuş. hiç koymasalardı daha iyiydi. mi video uygulamasını kullanmıyorum.

5) (-) kronik bildirim alanı sorunu: çok can sıkıcı. delik dondan çıkar gibi ekranın üstüne bir simge gelip kayboluyor. miui 11'de düzelmiş deniyor. ama henüz ben alamadım. meksika'yı da seçsem gelmedi. japonya, filipinler, almanya kanada abd, denemeler yaptım gelmiyor. bekliyoruz.

6) (+) parmak izi okuyucu çok fena hızlı. hatta "parmağımı okumadan mı çalışıyor" diye kaygılanmıştım. ama güzel çalışıyor.

7) (+) yüz tanıma: çok iyi çalışıyor. hatta ışığı çok az olan ortamda bile görüyor.

8) kalem yok: böyle bir telefonun kaleme ihtiyacı var. adı "note" olup kalem olmaması büyük eksiklik. fena kalemsizlik çekiyorum. ama sırf kalem için samsung'a fahiş fiyat vermek istemiyorum. resmen sömürü.

9) (+) hiç ısınma yaşamadım. (oyun oynamam)

10) (+/-) kameralar çok iyi. benim ihtiyacımı karşılıyor. çok video ve fotoğraf çekerim. canımı sıkan şey şu: kamerayı açınca fotoğraf ile video çekimi arasında geçiş için kaydırma yapmanız gerekiyor. bu çok can sıkıcı. video çekimine başladığımı sanıp sadece fotoğraf çektiğim zamanlar oldu. samsung'daki gibi 2 buton ile hızlıca geçiş olabilmeliydi.

48 mp çok kullanılacak bir mod değil. benim gibi çok fotoğraf/video çekimi yapan biri için (ayda bir, 20 gb civarında bilgisayara aktarma yapıyorum) fazla. ve bu mod ile çekim yapılmaya devam edilirse disk yetmez. her bir fotoğraf 8-10 megabayt oluyor. (1,44 mb 3,5 inç disket kullanmış adamım ben). ama detay istenen durumlarda güzel. fark gayet açık görünüyor.

ama 48 mp kamera, bir telefon için fazla bence. yani poster mi çekeceğiz arkadaş biz? bu şekilde profesyonel bir amacı olan kişi zaten telefonla çekmez. telefon firmaları tutturdu gidiyor. 4'er 5'er adet deste deste kamera sıralıyorlar. kameraları çoğaltacağınıza lens icat edin. telefon gözümüze taktığımız lensden video çeksin. (gerçi google'ın öyle bir ürünü vardı)

11) (+) telefonlardaki sanal gezinme butonlarını sevmiyorum. o yüzden note 7'deki bir özellik imdadıma koştu: butonlar yerine ekran kaydırma hareketlerini kullanıyorum. bu, harika bir özellik. ekranı hızla sola asılıyorsunuz geri tuşuna basmış oluyorsunuz. ekranı yukarı asılıyorsunuz ana sayfa tuşuna basmış oluyorsunuz.

12) (-) ana ekranlardaki simgeleri gizleyemiyorsunuz. silmek istediğinizde programı kaldırıyor. halbuki ben nadir kullandığım şeyleri ana ekranda görünmesin istiyorum. bunun çözümü olarak nadir kullandığım şeyleri bir klasör içine topladım.

13) (+) 3 parmak kaydırarak ekran görüntüsü almak harika. samsung note4'de ekraın üzerinden elinizi komple kaydırmanız gerekiyordu. ve doğrusu bazen ekranı kaydırıp görüntü almıyordu. fakat redmi note7'deki bu 3 parmak olayı gayet güzel olmuş.

14) (+) mi kumanda gayet güzel çalışıyor. evimdeki vestel klimayı samsung klima olarak tanıttım (sadece oradan gördü puşt). tv'yi de aynı şekilde. (bunlar note4'de de vardı)

15) (+) çift alan harika bir uygulama. birbirinden izoleli 2 farklı telefon gibi kullanabiliyorsunuz. ben birincil alanı sol elimin parmak iziyle, ikincil alanı da sağ elimin parmak iziyle ayarlayıp bir hafta falan süre denedim. gayet güzel çalışıyor. fakat performanstan oldukça alıyor sanırım. çünkü ikincil alanı kaldırınca telefon daha da hızlandı. bendeki sürüm 6gb olduğu halde böyle oluyorsa 3gb versiyonunda ikincil alan fazlaca hız sorunu yaşatıyordur diye tahmin ediyorum.

16) (+) bir programı kaldırmak istediğinizde saniyede kaldırıyor. buna çok şaşırdım. halbuki kadırma için biraz beklemesi gerek. farklı uygulamaları yükleyip kaldırdım. hız hep aynı. ilginç.

17) (-) bildirim alanındaki simgeler karınca gibi. zor alıştığım konulardan biri de bu. batarya göstergesi karınca gibi. xiaomi firması telefonu kullanacakların gözlerini hubble teleskobu zannediyor galiba.

18) (-) usb ayarlarında, kalıcı olarak dosya transferine ayarlama yok. yada ben bulamadım. bilgisayara her taktığımda tekrar dosya transferi seçmem gerekiyor.

19) (-) sd kart pratik olarak takılıp çıkarılabilir değil. benim gibi fazlaca video çekip bilgisayara yükleyen bir insan için sıkıntı. çünkü telefon bağlayarak dosya transfer etmekle sd-kartı çıkartıp bilgisayara doğrudan bağlamak arasında dosya aktarım hızı açısından oldukça fazla fark var. telefonu üzerinden yapılan dosya aktarımı çok yavaş oluyor.

20) hoparlör note4 kadar iyi değil. ses ekranın altından geliyor. ama çok da rahatsız edici bir durum değil.

21) (-) batarya çıkartılabilir değil. ama çıkartılabilir olsa maliyet artardı. bu fiyata alınamazdı.

22) mi hesabı açmama ve telefondaki ayarları yapmama rağmen mi hesabı üzerinden sim kartı etkinleştirmesi yapamadım. telefonu kapatıp açtığım her durumda sim aktifleştirme uyarısı alıyorum.

23) (+) aramaların sesli kaydı için hazır program var. samsung'da bunu ek program kurarak yapıyorduk.

24) (+) uygulama kilidi redmi note 7 ile geliyor. samsung'da bunu applock gibi ek program kurarak yapıyorduk.
    25) (+) hiç takılma yok. hız gayet iyi. yağ gibi kayıyor. (bendeki 6gb versiyonu)
    26) redmi note 8 ile arasında tercih yapmak zorunda kalmıştım. aralarında nfc, kamera ve işlemci hızı haricinde bir fark yok. note 7'nin 6gb versiyonu da olunca bence note8 almanın gereği yoktu. bu gayet iyi.

benim canımı en çok sıkan, galeri ve video uygulamaları. geride kalanlar benim için çok da sıkıntı oluşturan şeyler değil. eksiklere rağmen gayet güzel ve hızlı.
    şimdilik aklıma gelenler bu kadar. ilerleyen zamanda daha fazla barışırız belki bu telefon ile. tespitlerimi tekrar yazarım.

miui 11 neden gelmiyor, biri(leri) yeşillendirsin beni. (sonradan edit: geldi)
  • 128 gb olanını 2 aydır kullanıyorum. bahsedilen video sorunu hariç hiçbir sıkıntı yaşamadım. influencer veya youtuber olmadığım için de video sorunu sorun bile değil benim için. şu ekonomide çok iyi bir bir f/p telefonu. bu fiyata daha başarılısı varsa onu önerelim de insanlar fikir edinsin madem. ben uzun araştırmalar sonucu aldım ve kısıtlı bir bütçem olduğu için çok memnunum. bir sıkıntı yaşarsam ilerleyen zamanlarda editleyeceğim burayı.
  • 150 dolar zaten şuan ki kur ile 890 lira falan yapıyor. telefonun ötv, kdv, trt bandrol vergisi, ithalatçı karı falan derken bu fiyata satılması ucuz bile.
  • (bkz: bin yerine k diyen tipler)

tanım: fiyat performans telefonuymuş.
  • yok böyle bir telefon. tertemiz sıfır sıkıntı.

1700 liraya 5-6 bin liralık performans.

sarj kablosunun yerini unutturur.
  • (bkz: #94607735)

tarafsız bir 10 günlük inceleme yapacak olursak eğer (ne apple ne de android fanıyım. bir fakir olarak fiyat/performans'a bakarım.) göze çarpan noktalar şu şekilde.

* kamerası 1800 liraya göre çok iyi. bir pro modu var ki giriş seviyesi dslr almak isteyen şahsımı kararından döndürdü öyle diyeyim. odak, iso ve enstanteneyi manuel ayarlayabiliyorsunuz. gece çekimi başarılı, gündüz çekimine zaten diyecek birşey yok.

ön kamera için detaylı birşey demeyeceğim çünkü pek kullanan birisi değilim. iş görüyor ama.

*pili çok iyi demişler. bence çok iyi değil. ancak 1 günü rahat çıkartıyor.

*sms gelince bildirim çubuğundan büyütüp tamamını göremiyorsunuz. bu çok sinir bozucu birşey. (bu sorunu çözen yazarlardan yeşillendirme bekliyorum.)

*bildirim ışığı konusuna gelirsek eğer koymasalardı da olurdu. öyle zayıf yani. hatta ben yok falan zannediyordum bir ara yandığını gördüm. bu ne len çen bildirim ışığı mısın çen deyip bayağı güldüm.

*telefon büyük. tek elle kullanım çok zor. keşke 5.5" ekran koysalardı.

*kulaklık çıkışı fiyatına göre iyi. hoparlör net değil ama küfür ettirmez.

*ekranı aynı görselde uzun süre tutmayın. ghost screen olmaya meyilli. açıkçası ilk defa bir telefonda bu kadar hissettim.

*kamera kısmında abartı bir çıkıntı var. dikkatli kullanmak lazım. kutusundan kılıf çıkıyor ama ona rağmen hala çıkıntı duruyor. bence kritik tasarım hatası. çok sakat var.

*performans iyi işte ya. takılma falan yok. güzel yanı pek ısınan bir telefon değil.

özete gelirsek 1800 liraya gayet iyi. paranızı çöpe atmazsınız. hatta bu fiyata çok iyiymiş lan deyip bir tane de kardeşime alıp hediye ettim falan ki benden beklenmeyecek bir harekettir. *

edit: ekranın ghost screen olayı acayip sinirimi bozuyor. mesela ben youtube'dan birşeyler açıp iş yerimde dinlemeyi seven bir insanım. bir yarım saat sonra ekran aynı görselde kaldığında o beyaz kısımlar var ya başka uygulamaya geçtiğinizde 5 dakika falan hafif silüet olarak ekranda kalıyor.

bunun dışında bir performans kriteri olarak pubg'yi sayarsak eğer telefon yarım saatte %15 şarj kaybediyor. hiç kasmıyor ve ısınmıyor bile.

keşke o kadar boktan ekran koymasalarmış.
  • 2k19 aldım ben de shaq o'neal sayı yapınca ayakkabısını kulağına tutuyor telefon diye. xiaomi mi bilmem.
  • migrostan aldım 1849 tl ye şu an için gayret sorunsuz. yüz okuma, parmak izi aşırı hızlı herhangi bir takılma ısınma vs yaşamadım. bugünde elimden düşüp kaldırıma gelmesine rağmen en ufak çizilme olmadı. açıkçası tavsiye ederim
  • babamın kabukları soyulan ve "uygulama sil yer aç lan tırrek" diye zırlayan 16 gb samsung s5'i kağnı gibi çalışıyordu. babama göre bir telefona en fazla 500 lira verilir mantığı olduğu için ben de ona hediye olarak 1849 liraya migros'dan aldım.

batarya performansı ve 3.5 mm kulaklık girişinin olması mi8 lite'dan vazgeçmeme neden oldu.

öncelikle şunu ifade edeyim, internette 1 senelik ekran onarım garantisi diyordu ancak mağazaya gidince bunun 6 ay olduğunu öğrendim. (delta garantili)

ben mavisini aldım çünkü sadece o vardı. ancak mavinin albenisi şahane.bence siyahtan daha seksi. clone uygulamasıyla kişileri ve fotoğrafları aktardım. ancak xiamio'dan xiamio'ya geçiyorsanız kendi içerisinde bunun uygulaması var.

içinden tabisi kulaklık çıkmıyor, onu unut gözüm. şarj aleti var bir de dandik bir kılıf var. şeffaf plastik. tavsiyem internetten güzel bir kılıf alın. zira kamerası dışarı çıkan bir yapıda olduğu için kılıf şart oğlu şart. bir de cam tabi. o yüzden ekstra dikkat etmek lazım.

efendim telefon yağ gibi kayıyor. hoş bir arayüzü var, ben ios kullandığım için android bana oldum olası karışık gelir ancak bunun arayüzünü sevdim. bence alışırsınız. ben babam acaba alışamaz mı diyordum ancak o da alışmaya başladı.

ekran-kasa oranı bence gayet güzel.

ses tuşlarıyla güç tuşunun yerlerinin aynı olması ve yakın olması gıcığıma gitmedi değil. el sürekli ses tuşuna gidiyor. ne bileyim aralarında mesafe olabilirdi. ki bana kalırsa ses tuşları solda olması daha mantıklı olurmuş. tıpkı iphone gibi.

arka kamera gayet iyi ama ön kamera bana biraz soluk geldi.

gcam ile kamera performansının daha iyi olduğunu okudum. denemedim ama bunu da denemeyi planlıyorum.

bir de çok gereksiz uygulama var. android'in sevmediğim yanlarından birisi de bu. neyse ki bunun da çözümü varmış. (donanımhaber'deki red mi note 7 kullanıcı kulübüne bakabilirsiniz )

telefon seçme işi cidden zor. mate20 lite arasında gittim geldim ama bunda karar kıldım. sonuç olarak ben beğendim, telefon güzel.

edit: nfc yokmuş uyardılar.

edit2: arkadaşlar mi 8 lite mı alayım bunu mu alayım diye çok mesaj geldi. yukarıda da ifade ettiğim gibi benim için batarya performansı ve kulaklık girişi olması ciddi etkendi. daha doğrusu babam için. adam yanında sikindirik powerbankler taşıyordu. bir kere ondan kurtuldu. telefonla çok konuşur e haliyle kulaklık girişi olması benim için önemli. üstelik cihazın üst kısmına koymuşlar. kriterlerinizi sıralayın ve ona göre karar verin.

daha önce de ifade ettim. kamera çıkıntısı gıcık. hepsiburada'dan spigen kılıftan sipariş ettim bugün yarın gelir. yine de tam anlamıyla koruma sağlar mı emin değilim. telefonun bariz dezavantajlarından birisi de bu.

bu telefonla samsung a 50 çok benzer telefonlar. ama tartıya koyduğunda a50 amoled ekrana sahip olduğu için avantajlı. bataryada benzer performanslar sergilese de internette de bakarsanız sahip olduğu işlemciden mütevellit note 7 biraz daha öne geçiyor.

kamera konusunda gcam etkeninini de ele alırsak note 7 tokatlar geçer.
  • snapdragon 660'ın gerçek 48 mp'li desteklemediği ve birkaç ay sonra duyuracakları note 7 pro modelinde hem işlemci bazında hem de kamera bazında yükseltme yapacakları söylenen telefon.

bu modelde samsung lens tercih edilmiş, pro modelinde sony kullanılacak.

edit: pro modelinde snapdragon 675 işlemci ve lens olarak ise samsung gm1 yerine sony imx 586 olacağı kesinleşen telefon. çoğu insan pro modelini beklemeye geçti bu da note 7'nin satışlarına olumsuz yansıyacak ve belki fiyatının daha erken düşmesine neden olacak.
hesabın var mı? giriş yap