• az bilinen mükemmel özellikleri alttaki gibi olan telefon.

-müzik uygulamasına girdiğinizde sağ altta izle seçeneği çıkıyor. bu sayede youtube'dan müzikleri arka planda çalabiliyorsunuz. telefonunuzu kilitlediğinizde müziği hala çalabiliyorsunuz.

-ayarlara girip arama kısmına bölge yazıyorsunuz. ardından hindistan'ı seçiyorsunuz. daha sonra ana ekrana gelip sola kaydırdığınızda biraz aşağıya inince adımlar diye bir sekme geliyor. ona tıklayıp get yazısına basıyoruz. ve günlük adım sayınızı takip edebiliyorsunuz.

-bir fotoğraf çektiniz ancak fotoğraftaki bir bölüm hoşunuza gitmedi. galeriye giriyoruz. ilgili fotoğrafa tıklıyoruz. sol alttan ikinci butona tıklıyoruz. gelen ekranı kaydırarak en sona getiriyoruz. sil sekmesine tıklıyoruz. nesneler ve satırlar butonları çıkıyor. örneğin nesneleri seçtik. silmek istediğimiz kısmı elimizde seçiyoruz. elimizi kaldırdığımızda o kısım siliniyor.
    görsel
    görsel
    yerdeki karınca ölüleri artık yok.

-ayarlardan telefon hakkındaya tıklıyoruz. ardından mıuı sürümü kısmına ard arda basıyoruz. artık siz bir geliştiricisiniz yazısı geliyor. daha sonra geri giderek ek ayarlara tıklıyoruz. en altta geliştirici sekmesi geliyor. buradan telefonunuzda bazı istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

-ayarlar kısmından uygulamalar seçeneğini seçiyoruz. ardından uygulama kilidi kısmına giriyoruz. ve gelen ekranda aç'ı tıklıyoruz. daha sonra bir desen yaratmamızı isteyecek. ileri dediğimizde bir uygulama seçiyoruz. örneğin whatsappı seçtik. whatsapp uygulamasına bundan sonra kilitli olacak ve sadece desen ile (veya parmak izi veya yüz tanıma ile) girilebilecek. ayrıca uygulamaları gizleyebiliriz. desen yarattıktan sonra üstte gelen uygulama gizlemeyi seçersek o uygulamayı gizleyebiliyoruz. ana ekranda uygulama gözükmeyecektir. yeniden görmek istiyorsak ana ekranda iki parmağımızla bir şeyi büyütür gibi yaparak görebiliriz.

-örneğin iki tane twitter hesabınız var. her ikisini de aynı anda kullanabilirsiniz. ayarlara giriyoruz. uygulamalara tıklıyoruz. çift uygulamaları seçiyoruz. twitter seçeneğini aktif hale getiriyoruz. ana ekrana iki tane twitter uygulaması geliyor ve her iki hesabımız ile de twitterı kullanabiliyoruz.

-kilit ekranına not alma özelliği için ayarlara giriyoruz. kilit ekranına tıklıyoruz. kilit ekranı cihaz sahibi bilgilerine tıklıyoruz. sağ üstten kutucuğu aktifleştiriyoruz. ardından herhangi bir şey yazıyoruz. mesela 19:58'de ocağın altını kapat. kilit ekranında artık bu yazı yazacak.

-acil bir durum oluştu ancak telefonunuzun da ekranı kırıldı diyelim. ayarlara tıklıyoruz. şifreler ve güvenlik kısmını seçiyoruz. daha sonra acil durum aramasını seçiyoruz. butonu aktifleştiriyoruz. ulaşılacak kişilerden birisinin numarasını giriyoruz. olur da acil bir durumdaysanız ve telefonunuz zarar gördüyse güç açma kapatma tuşuna arka arkaya 5 kereye basarak girilen numaraya konum bilgileriniz iletiliyor.

-son olarak bahsedeceğim özellik reklam kapatma özelliği. yine ayarlardan şifreler ve güvenliği seçiyoruz. ardından gizlilik yazısına tıkladığımızda en altta reklam hizmetleri geliyor. bu butona kapatarak reklamlardan kurtulabiliyorsunuz.
  • kamerayı açıp pro modda iso değerini 3200, süreyi de 32 saniye olarak ayarladıktan sonra el hareket ettirilmeden zifiri karanlık sayılabilecek bir ortamda şöyle fotoğraflar çekebilen telefon.
  • 1 ocak 2020'de 1979 liraya aldığım telefon. ilk günden beri kılıf/koruyucu kullanmadan defalarca kez yere düşürdüm. arkası boydan boya çatlak. ön tarafı yara bere içinde. şarjda da kullandım, farklı farklı şarj aletleriyle şarj ettim. hatta kendi yaptığım şarj aleti ve powerbank ile de kullandım. yağmurda, karda, elim ıslakken olabilecek bütün hor kullanımlarda bulundum. onlarca video, fotoğraf, uygulama yükledim. şu an bile telefon ağzına kadar dolu.

amk cihazı bozulmuyor. modern çağın 3310'u yemin ederim bu telefon.
  • lan siz telefonla neler yapıyorsunuz öyle?

çoğunuzun yaptığı instagrama post atmak, webde gezmek, netflix/youtube en fazla da bir kaç tane mobil oyun.

kardeşim hemen atlama ben şunu şöyle yapıyorum, böyle hoplatıyorum, şöyle ters takla attırıyorum falan diye. senin gibi kişi sayısı %5 değildir.

hal böyleyken yemişim xiomi'yi de, apple'ı da, huawei'yi de. hangi telefon ucuza iyi performans sunuyorsa onu alın işte birader.

11-12 binlik iphone 11 pro max'ten daha fazla batarya performansı veriyorsa, olağanüstü bir kamera farkı yoksa ve bunu 1/4 fiyata yapıyorsa, sikmişim performansını, en fazla 1sn geç açılır. instagram'a 1sn geç girsem de olur, 9binimden daha değerli değil.

ha ios kaynak kullanımı açısından android'in içinden geçer o ayrı.
  • buna samsung note 4'ten geçtim hacılar. çok memnundum daha kullanırdım ama yeni pil almama rağmen günde 3 kere şarj etme zorunluluğu yıldırdı. dergilik gibi uygulamalarda da ram yetmeyince pes ettim.

note 4 ü aldığım zaman piyasanın en iyi 4-5 telefonundan biriydi. iki bin lira vermiştim. şimdi aynı paraya en iyi 5 telefona yaklaşmak bile mümkün değil. öyle olunca fiyata göre en uygun telefonu almaya çalışıyorsunuz.

normalde bir telefona ikibin liradan fazla para vermek bana mantıklı gelmiyor. buna rağmen bırakın iki bin lirayı beş bin altı fiyatlı telefonların çoğunda ya kronik bozukluk var ya da bir şeyler hep eksik. hele bir de ekşi yorumlarına bakınca "ulan bu sorun bana da denk gelir mi?" diye düşünüyor insan. zaten bu telefonu seçmemin bir nedeni de bu, millet boklamadan önce alayım da kafam rahat etsin*

şaka bir yana ya bunu alacaktım ya redmi note 7. önceki telefonu 5 sene kullandıktan sonra biraz para vereyim belki gerçekten bu da 5 sene gider dedim, yamulmam umarım.

gelelim hem severim hem döverim faslına.
    ilk kıllandığım konu li-ion pil yerine li-po pil kullanması oldu. başta hava uçacam sanırım diye tırstım ama bir kaç yıldır kullanılıyormuş ve gayet de güvenli telefonlar. li-on a göre avantajları da var dez avantajları da var ama şarj - deşarj döngüsünün li-on a göre biraz daha fazla olması en iyi avantajı (ha bir de ısınınca da performansı ve ömrü azalmıyor). pil malesef değiştirilebilir tipten değil, bu çok can sıkıcı.

şimdilik biraz büyük. note 4 ü de ilk aldığımda o da büyük gelmişti. alıştık, buna da alışırız. ekran amoled değil ama benim için görüntü kalitesi gayet tatmin edici. fakat çılgın parlak ekran istiyorsanız bu telefon o telefon değil (tabi çok yüksek parlaklık size ekran yanığı olarak geri gelecektir ama keyif sizin tabi). yine de güneş altında tam parlaklık yapmazsanız ekranı görmek pek kolay olmuyor, hoş değil, ya da benim gözler hepten bozuldu ki bi daha da hoş değil.

6 gb ram yine tercih sebebi oldu. bu kadar çok ram e ihtiyaç var mı? sorusuna pek bir şey diyemiyorum ama eğer uzun yıllar çalışacaksa gelecekte lazım olacaktır diye tahmin ediyorum.

parmak izi sensörü güzel yerde ama yine de benle barışık değil. zaten önceki telefonun da parmak izi ile yıldızımız barışmamıştı, bununla da barışmıyor. fakat hadi bu seferlik okuyayım derse çok hızlı tepki veriyor. ayrıca parmak izi tanımlı olmadığında yine dokunursanız kilit ekranı açılıyor. bence güzel.

miui arayüzü ilginç. sanal tuşlar olmadan kullanma modu var. ben hoşlaşmadım ama bu tamamen zevk ve alışkanlık meselesi. belki ilerde severim ama şimdilik sanal tuşlarla işimi görüyorum. onun dışında kimi güzel özellikler var ama android sürümü mü miui sürümü mü onu bilmiyorum.

her ne kadar çentikten nefret ediyor olsam da bu fiyatlara çentiksiz telefon yok malesef. menülerde çentiğin sağını solunu tamamen kapatıp çentiksiz havası verme modu var ama daha da çirkin bir şey o. neyse ki film ya da oyun oynarken ekran oraya kadar akmıyor, nispeten iyi. çentik sevenlerce zaten bu sorun değil.

ekran parlaklığını otomatik ayarlama özelliğini hiç sevmedim. siz bir şeyle uğraşırken ekran parlığı ayarlama çubuğu çıkıyor, kendi kendine kaydırarak ayarlıyor. siz bir şeyle uğraşırken çat diye çıkıp yavaş yavaş ayar yapmasını sevmedim. kapattım o özelliği. halbuki note 4 çat diye ayarı değiştiriyordu (gerçi onun da sensörü bozuktu hep yanlış ayarlıyordu).

performansı iyi ama zaten yeni telefon ki 5 yıllık telefondan sonra hangi telefona geçsem performansı iyi gelecekti, bunu ne kadar süre koruyacak görecez. ayrıca şimdilik ağır bir uygulama kurmadım. zaten telefon yağ gibi akıyor tabiri yeni telefonlara söylemek yanlış. bir iki sene sonra hoşafa dönüyor mu ona bakmak lazım.

pubg tayfasından değilim. oyun oynuyorum ama basit oyunlar oynuyorum o yüzden oyun performansı hakkında bir şey diyemiyorum. fakat su soğutması var. ne kadar efektif ve çipset ne kadar verimli bilmiyorum (oyun için konuşuyorum).

gelelim en çok konuşulan kamera olayına. tamam güzel çekiyor fakat beklentiniz ne bilmiyorum. 64 megapixel olayına kim ihtiyaç duyar onu da bilmiyorum. eğer poster basacaksam onu telefonla değil iyi bir orta format fotoğraf makinesiyle yaparım. ayrıca mercimek kadar 64 mp samsung sensör yerine mercimek kadar daha iyi bir sensör ve mercek verseydi ben daha memnun olurdum. sonuçta telefondan çekilen foto ya whatsapp dan arkadaşa yollanır, ya da sosyal medyaya konur ve hiç birinde bu kadar yüksek pixel oranının neye faydası olur bilmiyorum. hakkını vereyim hangi modda çekerseniz çekin, zoom yapmadığınız sürece, fotoğraflardaki canlılık ve kontrast gayet tatmin edici.

çift hat desteği var ama ben çift hat kullanmadığım için slotlardan birine hafıza kartı diğerine de hattımı taktım. çift hat kullanacaksanız hafıza kartından feragat edeceğinizi bilin. ayrıca kutu içeriği de son derece az. şarj cihazı ve silikon kılıf. sim kart slotunu çıkaracak iğne bile çıkmıyor içinden.

sesi gücü iyi, gerçekten iyi. kalite ise normal, ne süper ne kötü. aynı şekilde konuşma sesi de iyi fakat karşıya nasıl gidiyor bilmiyorum. henüz bir şikayet gelmedi. ayrıca 3.5 mm kulaklık girişi olması benim için güzel bir özellik.

şarj ömrü için üç gün gider diyorlar hem doğru hem yanlış. telefon kutudan çıktığında %72 şarjı vardı. uygulamaları aktar, yeni uygulama kur, o nasılmış bu nasılmış derken 24 saat sonra (tabi 24 saat sürekli kullanmadım manyak mısınız?) şarjı %20 ye düştü. sonraki şarj 2 gün sürdü fakat aynı yoğunlukta kullanmadım. çok az oyun, çok az konuşma, biraz insagram, bolca youtube yine biraz netflix. eğer sadece telefonla konuşsam üç günü rahat çıkarır.

hepsini toplarsak müthiş, inanılmaz gibi bir telefon değil, zaten öyle telefon var mı bilmiyorum. o fiyat etmez diyen arkadaşlar var, haklıllar ama etiket fiyatını hak eden hiç bir telefon yok bana göre, böyle bakınca tam bir fiyat performans telefonu. ha ilerde fiyatı düşer tabi, acelesi olmayan bekleyebilir, hem kronik sorun varsa zamanla onlar da ortaya çıkar ama acelesi olana rahat rahat tavsiye edebilirim (oyunculara bir şey demiyorum, onlara da başka oyuncular tavsiye versin).

son olarak, evet biraz bloatware ile geliyor ama samsung kadar felaket değil. hatta uzaktan kumanda uygulaması gayet eğlenceli. şimdilik işe yaramaz bir uygulamasını görmedim, yani beraberinde gelen uygulamalar kötü değil. yine de istemediğiniz bir uygulama varsa nasıl kaldırılacağını bilmiyorum.

şimdilik telefonla aram iyi. ilerde sapıtırsa tekrar editler yazarım.

vakit geçtikten sonraki edit:
    - öncelikle pil müthiş, 3 günü çıkardı ama nasıl çıkardı: wi-fi kapalı ama hattın interneti açık, ekran parlaklılığı %50 de olacak şekilde, cihaz konumu açık, az konuşma, çok az oyun, bolca whatsap ve instagram biraz da youtube şeklinde. 72 saatin sonunda şarj %18 e düştü (tabi %20 altına inmek pek hoş bir şey değil). en yoğun kullanımımda ise (wi-fi açık bu sefer, ekran yine %50, bolca youtube, twitch ve netflix, yine az oyun, bol whatsap ve instagram) 10 saatte şarj %48 e düştü. böyle devam ederse li-po pil tanrısına dolu li-ion pil kurban ederek şükürlerimi sunacam.

- miui başta çok delirtti. dosya yöneticisi, hafıza ot bok temizleyicisi ve bir şey deha beni reklam manyağı ediyordu, hepsinin menülerinde bunu kaldırmak mümkün de niye reklam abi. üç uygulamada da reklamları tek tek kapatınca rahatladım.

- default tarayıcısı (internet browser) belki kullanışlı olabilir ama tercih etmedim. yine de whatsapp dan ya da başka uygulamadan link açmaya çalışsam o sayfa bundan açılıyordu (default browser bu olmadığı halde). biraz uğraşınca hakkından geldim, artık sesi çıkmıyor ama bununla da niye uğraşmak zorunda kaldığımı bilmiyorum.

- uygulama kasası diye bir uygulaması vardı. tamamen keyfinize göre döşeyip online sürekli bilgi alabileceğiniz bir yer (kurlar, hava durumu vs. vs.) ya da başka uygulama kısa yolları falan atıyordunuz. kullanışlı olabilir gerçekten ama bildirim panelinde ikide bir uygulama kasası çalışıyor uyarısı vermesi rahatsız etti (bildirim ışığı niye yanıyor diye bakıyorsunuz, mesaj bu) kapattım, rahatım. kimileri için bulunmaz nimet olabilir bu uygulama.

- parmak izimi bu dayıya zar zor tanıttım (benden başka bu konuda problem yaşayan hiç duymadım). tanıtma işini bitirdikten sonra gerçekten hızlı.

-ilk düşme testini de başarıyla tamamladı. arabadan inerken elimden fırladı yaklaşık 1.5 metreden asfalta yapıştı, çizik dahi yok. bu konuda rüştünü ispatlaması içimi rahatladı ki en büyük çekincem buydu.

-kutusundan çıkan şarj aleti yeterince hızlı. yaklaşık bir buçuk saatte ki o kadar da yoktur %18 den %100 e şarj etti. kişisel fikrim daha hızlı şarj aleti almaya gerek yok.

son olarak: mesaj yollayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim ama malesef benim telefonun kutusundan sim kartı slotunu çıkarma pimi çıkmadı. benim kutuya koymayı unutmuşlar sanırım.

ikinci son olarak: mi 9t, mi 9 lite almayı düşünen arkadaşlar da soruyor, o mu bu mu diye. valla siz ne kadar biliyorsanız ben de o kadar biliyorum. kağıt üzerinde mi 9 serisi daha performanslı gözüküyor ama suya (sıçramalara) ve toza dayanıklılık bana daha cazip geldi, fiyat olarak da bu daha makuldü. yoksa ben de isterim samsung note 10+ almayı da neyse ki fakirim, telefona saçma paralar bayılmıyorum*
  • anladığım kadarıyla ben hariç herkesin problem yaşadığı telefon. siz mi pembe götlüsünüz, benim mi standartlarım düşük ya da çok şanslıyım ve hatasız bir telefona sahip oldum bilmiyorum ama iki yıldır hiçbir sorun yaşatmadı bana. gül gibi geçinip gidiyoruz.
  • xiaomi yi iphone için kötüleyen insan, iphone'a verdiği paranın kazığını henüz kıçından çıkarmayı başaramayan bir insandır. ikisini de kullandım ama bir daha iphone alacak kadar enayi olmayı hiç düşünmüyorum.
  • iphone muadilinin performansını 3 kat düşük fiyata veren telefon. ama iphonecular almasın ortamlarda havalarının söndüğünü düşünür üzülürler.

fotoğraf sizin için önemliyse google camera yükleyin, xiaomi'nin kendi kamera yazılımı onun kadar iyi değil farkedeceksiniz. ama yok amatör fotoğraf çekiyorsanız ihtiyacınızı xiaomi'nin yazılımı karşılayacaktır.
  • tavsiye ettiğim modeldir.

512 gb bellek taktığım telefon arabada quick video recorder ile 4k dashcam yol videosu çekerken, ekranda navigasyon çalışıyor, strava ile rota kaydediliyor, minik pencerede youtube premium çalışıyor ve bunların hepsini aynı anda yaparken hiçbir kasılma olmuyor. redmi note 7 bu işleri yaparken ruhunu teslim eder gibi davranıyordu. ancak hepsini aynı anda yapınca bir süre sonra çok ısındım uyarısı ekrana geliyor, araç panelinden hava üfletince ısınma da ortadan kalkıyor.
  • 4 senelik s7 edge'den bu telefona geçip çok memnun kaldım uçak gibi sadece kamerası video çekimlerinde biraz geride kalmış o kadar.
    lakin kendimi sikiyim ki şu virüslü günlerde son 3 gündür her eve geldiğimde ellerimle birlikte telefonu da sabunlu suyla yıkadım. ve tatammm bugün ekran kapandı. kafam s7 edge'nin su geçirmezlik seviyesinde kalmış, lakin bu telefon sadece yağmura ya da üzerine bişey dökülmesine dayanıklıydı unutmuşum amk. bide üstüne şarj'a taktım açılır diye, iyice bok ettik anakartı yakmışız ıslak telefonu şarj'a takar takmaz.
    benim yaptığım aptallığı, beyinsizliği yapmayacağınız için dikkatli olun demiyorum bile.
    karantina beynimizi yaktı orospu çocuğu çin virüsü yüzünden kafa eskiye gidiyor hep. gün, saat kavramı bile kalmadı insanda.(yaş 38, elektronik teknikeriyim bide, o diploma da götüme girsin)
hesabın var mı? giriş yap