şükela:  tümü | bugün
  • yukarı edit: görselleri ve özeti ekledim. yazı bloğu gözünü korkutanlar aşağı inebilir.

xiaomi'nin s6 çıkana kadarki en gelişmiş robot süpürgesiydi. eufy 11s ile beraber yaklaşık 6 aydır kullanıyorum, xiaomi hakkındaki düşüncelerimi ve karşılaştırmasını buraya yazacağım.

bu arada roborock s5 modeli, s50 ve s55 ise renk seçeneklerini simgeliyor. aynı cihazlar hangisini ucuz bulursanız onu tercih edin.

fiziksel yapısından başlayacak olursa oldukça büyük bir süpürge, 35 santim çapında ve 10 santim yüksekliğinde (kasası 9 cm, 1 cm de üstündeki lazer sensörü). bazanın altına ikişer adet 18mm lik takoz sıkıştırsamda altına giremedi. eufy 11s ise hem bazanın hem koltukların altına vızır vızır girip çıkmakta. bununla beraber toz haznesi yarım litre, iki günde bir temizlik yaptırdığımda evin kabasını 11s ile alıp her köşe bucak temizlensin diye s5'ı çalıştırıyorum. fiziksel üstünlük bariz bir şekilde 11s te.

fırçalarına gelirsek, ana fırça olarak xiaomi çok başarılı. iki kadın bir kedi ve iki sakallı adamın olduğu evde 11s'in fırçasını haftada bir temizlemek gerekiyor, yoksa cihaz titreme yapıyor. xiaomi yi ise bir defa temizledim, onda da en çok ön tekerleğine dolanmıştı birşeyler. xiaominin ön tekeri çıkabiliyor, amazon.de de her türlü yedek parçası 1-2 yıl yetecek şekilde 20 yuroya alınabiliyor (almanya içi kargo vergi, almancılara getirtiyorum). hem yan hem ana fırça hemde ön tekerlekte xiaomi epey önde.

çekiş gücü olarak ise birbirlerine oldukça yakınlar. ikiside çok güçlü, xiaomi biraz daha gürültülü (4 ayrı güc ayarı var, uyuyanı uyandırmayacak şekilde bile çalıştırabilirsiniz, gentle yani silme modunda)

pil süreleri ve navigasyon. bunlar birbirine oldukça yakın olduğundan aynı başlıkta ele alıyorum. eğer harita çıkaran wifi bir süpürgeniz varsa pil ömrü yarım saat bile olsa şarj olup kaldığı yerden devam edecektir, bu yüzden pil konusu rastgele süpürgelerde daha önemli. en güçlü ayarda 11s ile halısız çıplak yüzeyde 1.15 dakika ile 1.30 dakika arasında performans aldım. 110 metrekare evde xiaomi tam güçte %51 e düştü en fazla. tekrar edeyim halı yok. navigasyon konusu ise xiaomi s5 te harika, fiziksel özelliklerinin engellemediği her yere girip çıkıyor, evinizin haritasını çıkarıyor ve izlediği yolu size gösteriyor. evi öğrendikçe, temizlik tekrarlandıkça izlediği yol değişir, belki daha efektif yollar izler demiştim zamanla ama 2. süpürüşünden bu yana hiç değişmedi neredeyse izlediği yol. ha akıllı olmasnın bir avantajı da yaptığı herşeyi kaydetmesi. toplam 53 saat çalışmış, 2783 metrekare yer süpürmüş/silmiş, 139 tekrar yapmış. bu arada aldığım ilk birkaç ay sadece bir odada kullandım, o yüzden tekrar sayısı ile saat biraz dengesiz gibi. 110 metrekare evi 55 dakikada bitiriyor, üzerinden geçtiği alan yaklaşıok 53 metrekare. xiaomiyle kıyasalanamayacak olsa da, eufy 11s'in rastgele paterni beklediğimden çok daha iyi çalışıyor. 2 günde bir çalıştırırsanız haftada bir evin her yerine girip çıkmış olur. haznesi de büyük olduğundan kabasını 11s e aldırıp incesini xiaomiye yaptırıyorum, üstüne birde su tankına su sirke karışımı koyup sildirince evi 7/24 çıplak ayakla gezilebilir kılıyor, ayağınıza ne ince toz ne bok püsür yapışıyor. her yerde silme olayı biraz safsata yazmışlar ama ben çok memnunum. bütçeniz el veriyorsa ciddi düşünülür fakat paradan çok 11s in ergonomisinden kayıp vermek üzüyor. o yüzden ikisini de tutmaya karar verdim, 11s i ablama diye niyetlenip almıştım :o

özet: eufy 11s küçük olup her yere girip çıkmasıyla, hazne boyuyla ve fiyatıyla önde. xiaomi ise navigasyonu, akıllı olması (fırçasına bişey sıkışırsa durup "fırça tıkandı temizle" falan diye bildirim geliyor telefona, pil, biterse doldurup devam ediyor gibi), silme aparatıyla, ana fırçasıyla önde. yedek parça bolluğu, çekiş gücü, temizlik sürelerinde ise berabereler.

edit: görselleri ekledim.

edit2: ikisini de prime day de amazon.de den aldım xiaomi s5 375 yuro, eufu 11s 140 yuroydu. cihazlara karar vermemde vacuum wars adlı youtube kanalı etkili oldu, gözatmanızda fayda var.
  • tezime aravereyim bir bilgisayar açayım demişken bir şekilde karşıma çıkmış (vallahi alışveriş sitesi incelemiyordum) ve üstelik kendisini an itibari ile satın aldırmış alettir. roborock s6 yeni model aslında ama izlediğim videolarda s5'ten herkes pek bir memnum gibi görünüyordu. en kötü ihtimalle dandik manuel süpürge ile arasında ne gibi bir fark olabilir diye bakındıktan sonra (maalesef emiş güçlerini karşılaştırabileceğiniz ortak bir dil kullanmıyorlar, ya da, ben göremedim) aslında özellikle sert zeminlerde misal leblebi gibi büyük cisimlerde her iki makinenin de zorlandığını, hatta akıllı süpürgelerin başarı oranının daha yüksek olduğunu görünce çok da hafife almaktan vazgeçtim.

sonrasında ise pek popüler olan irobot roomba modelleri ile performans kıyasına geliyor iş. orada da roborock s5'in güç, mod çeşitliliği (sessiz, orta, vs.) ama özellikle temizliğe sınır koyma özellikleri irobot'a göre daha iyi imiş. ama şahsen ben en çok diğer akıllı süpürgeler gibi random temizleme değil de önce sınırları bir tarayıp sonra 'mantıklı' bir rotadan temizlik yapmasını sevdim. kısaca hakkaten akıllı yapmışlar makineyi.

bütün bunlara ek olarak, telefondan kontrol edilebiliyor olması gibi özellikler artık neredeyse bütün markaların bütün yeni modellerinde var. roborock'ın eski 'mi' modellerinden ve bazı diğer marka modellerinden farkı ise süpürme işine ek olarak silme işi yapabiliyor olması. tabii bunun için halıları 'dokunulmaz zone' olarak belirlemek gerekiyor; yani öyle her şeyi kendisi öğrenemiyor, en azından henüz.

neyse, bütün bu bilgiler, dinleneyim derken iki saat boyunca incelemem sonucu edindiğim bilgiler; makine gelince deneceğiz artık..

ha, köşelerde hiç iyi performans vermeyeceği düşüncesindeyim, bunun için neato modellerinin biraz daha iyi performans verdiği söyleniyor; ama ben yine de şüpheliyim. köşeleri kendiniz temizleyin bence.
  • yazilim güncellemesiyle haritadaki odalari tanimlama özelligi geliyor. böylece app'i üzerinden her seferinde alan secmeye gerek kalmadan "mutfagi temizle" diyebilecegiz. bu arada hatirlatmak gerekirse bu özellik halihazirda s6 modelinde zaten vardi. hatta bana kalirsa s5 ve s6 arasindaki en önemli fark buydu. o nedenle kendi adima cok mutluyum bu güncellemeden dolayi.

kaynaklara göre güncelleme su anda cin ve singapur sunucularindan dagitiliyor. ancak yakinda avrupa sunucularina da gelir.

kaynaklar:
    burada roborock'un aralik sonunda facebook sayfasindan yaptigi s5'in s6 özelliklerinden bazilarina kavusacaginin duyurusu var
    bu da oda tanimlama haberi (almanca)
  • xiaomi firmasının ürettiği akıllı robot süpürge. öncelikle moderasyondan bir ricam var, roborock s50, s55 vb. başlıklarının tümünün bu başlık altına taşınması gerekiyor. çünkü s50, s51, s52, s55 hepsi aynı modeller sadece renkleri farklı. xiaomi roborock s5 modelin genel ismi. bu sayede başlık ürün ile ilgili bilgi arayanlar için daha faydalı olacaktır.

ürüne gelecek olursak, banggood sitesinden vergiler dahil kargo sigortası ile birlikte satın alabiliyorsunuz. ek gümrük ücreti vs çıkmıyor.

ilk çalıştırmada şarjı az çıktı kutudan, şarj dockunda sarj olduktan sonra yazılım güncelleştirdi. sonrasında temizliğe başladığında temizlik yaparken evin haritasını oluşurdu. köşe bucak sığabildiği her yere giriyor alet, çok başarılı. :) uygulama aracılığıyla evde olmasanız bile uzaktan çalıştırabiliyor ve evin neresinde olduğunu takip edebiliyorsunuz. mesela dışarıdasınız ve beklenmedik bir misafir gelecek, hemen telefondan evi temizletiyosunuz. böylece eve geldiğinizde temiz bir ev sizi bekliyor.

paspas özelliği de var fakat henüz deneme fırsatım olmadı. deneyince yorumlarımı yazacağım.

ürünü kesinlikle tavsiye ediyorum, klasik süpürgeyi artık neredeyse hiç çalıştırmıyorum :)
  • yaklaşık üç hafta önce edindiğimiz, daha önceden almadığımıza bin pişman olduğumuz süpürgemiz. internetten ufak birkaç araştırmayla da öğreneceğiniz üzere süpürge wifi ile çalışıyor ve ilk çalışmada evin haritasını çıkartıyor. daha sonrasında tercihinize göre tüm evi ya da belirli bölgeleri süpürmesi komutunu verip evde olmadığınız zamanlarda bile kolayca yönlendirebiliyorsunuz. gücü o ufacık boyuna kıyasla şaşırtıcı seviyede yüksek. ayrıca birkaç farklı güç seviyesinde çalıştırma şansınız var.

köşelerdeki temizliğinden şüpheniz olmasın çünkü sağ köşesindeki sürekli dönen ufak fırçası sayesinde köşe bucak demeden güzelce her yeri temizliyor. evinizdeki eşikler bir parmaktan kalınsa onları aşması sorun olabilir ancak ufak yükseltileri kolayca atlıyor.

genel olarak herkes halıları temizleyemeyeceği düşüncesinde fakat aldığım günden beri büyük süpürgeyi çalıştırmadım ve evimiz pırıl pırıl. haznesini ne kadar doldurduğunu görünce hak vereceksiniz. bana göre tek can sıkıcı kısmı uzun perdeleri duvar olarak algılayıp o bölgeleri temizleyememesi. halbuki iteleyip altlarını da temizlemesini beklerdim. onu da komut vermeden önce perdeleri koltukların üstüne atarak çözüyorum. ayrıca bir defa halının püskülüne takılıp uyarı verdiği oldu ama genellikle bir yolunu bulup kendini kurtarıyor.

gürültüsü beklediğimden yüksek ancak zaten evde değilken çalıştırma şansınız olduğundan çok da sorun olmuyor.

bunların dışında bir de mop özelliği var ki evimizi çiçek gibi yaptı. süpürgeye ek olarak takılabilen, su haznesinin altına cırt cırtla yapıştırılan bezi olan bir parça. yani bir yandan süpürüp bir yandan mopluyor. çalışırken haznesindeki suyu yavaş yavaş damlatarak bezi ıslak tutuyor. ben su haznesinin yarısını su yarısını organik yüzey temizleyiciyle dolduruyorum. kaç defa yıkadıysam kirli bir bezle karşılaşmadım ama temizlik kokusunu sevdiğimden kullanırım bu özelliğini.

diyelim ki cihazı aldınız ve burayı okuyorsunuz. ilk olarak ne yapacağınızı da özetleyeyim. öncelikle mi home uygulamasına giriş yapıp cihazı yüklüyorsunuz. wifi ayarlarını tamamladıktan sonra yüzde 100 olana kadar şarja takmanızı tavsiye ederim çünkü evin haritasını çıkarması biraz vakit alıyor. şarj yüzde 20’ye düşünce otomatik olarak şarj etmek için yerine dönüyor. temizlik yarım kalsın tozlar ordan oraya uçuşsun istemiyorsanız beklemek mantıklı. ayrıca özellikle ilk gün, çalışırken cihazı kaldırıp taşımayın, çizdiği harita silinebiliyor.
  • oturma gurubunun şekilsiz çıkıntılı ayaklarına sıkışması dışında sorun yaşatmayan harika süpürge. biz de no go zone yaparak ya da sıkıştığı yerlere panduf sıkıştırarak çözdük sorunu. internetten koltuk ayağı alıp değiştirmeyi düşünüyorum şu an. bi de her çalış dediğimde “toz haznesini temizle” diyor, eskiden demiyordu. muhtemelen filtresini yıkamadığım için.

s5 daha çok yeni kurulan bir otomobil firmasının bi kaç kronik sorunlu deneme yanılmadan sonra d sınıfı full paket bir sedanla piyasaya girmesi gibi. aynı firmaya ait yeni ve amaca dönük tasarlanmış modelleri var bunun. kuru süpürmesi harika olanı, ıslak emeni, çok katlı eve uygun yazılımlı olanı vs. bunların çok daha hızlı işlemcileri var(aynı karmaşı odayı %20 hızlı süpürüyorlar) aynı zamanda daha uygun fiyatları var lakin onlarda dişli sıyırma, kafayı yeme gibi bi kaç sorun duydum. s5, vacum wars diye bi youtuberin dediği gibi daha denenmiş, kronikleri giderilmiş, çin sunucusuna bağımlı olmayan ve düzgün bir kampanya yakalarsan hala alınabilir bir model. arada insanı da güldürüyo; mesela üzerine battaniye düşürdüğünde yardım etmek için burnunu tutunca geri geri kaçmaya calisiyor. hanımın kedisi duman da aynı sekilde davranırdı.

yani faydalı ve işlevsel alet. hatta şu an salonun mop’unu bitirmek üzere % 7 batarya ve bazılarının arasına bi kaç cm ile giremediği 40-45 ayak olduğu için yarım saate yakın vakit harcadı. daha basit odaları daha hızlı hallediyor.

https://i.hizliresim.com/mry4km.png
  • tamiri için istanbulda başvurabileceğim her hangi bir yer bulamadığım robot süpürge. alalı altı ay olmasına rağmen temizlik yaparken içinden yanık kokusu gelmeye başladı ve sesi değişti. sanırım fanının değişmesi gerekiyor ama bir türlü değiştiren bir yer bulamadım. bilen kişiler yeşillendirirse çok memnun olurum.
  • sonunda beklenen haritayı odalara bölen update'i gelmiş. hoş gelmiş ama boş gelmemiş. iphone 5s'imle kullanamadım. süpürge telefona bağlanmayı resmen reddetti. bir saate yakın uğraşmama rağmen (router a restart, telefona restart, robota restart, wifi kanal ve bant genişliği değişimleri, bölge değiştirme, uygulamayı silip tekrar yükleme) fayda etmedi. sonra android tablete kurdum ve voila.

ancak odaları bölüp bir temizlik yaptırdım daha detaylı inceleme fırsatım olmadı ama güne ve saatlere göre farklı oda temizliği planlamayı deneyeceğim. unutmazsam bu postu editlerim.