şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 15 dolara alabileceğiniz wifi üzerinden kontrol edilebilen akıllı ampul. yazılımı o kadar kullanışsız yapmışlar ki uzun süre önce aldığım ampulün ayarlarını yönlendirmenin yetersiz olduğundan ve yazılım üzerinde ki bug sebebiyle, biraz uğraş ile yeni yapabildim. diğer kötü yanı yazılımın bazı bölümlerini hala çince olması. ampül ile sadece brightness kontrol edilebiliyor. 8w güç tüketiyor. ampülü resetlemek isterseniz ki benim bu konu baya başımı ağrıtmıştı 5 defa 2sn aralıklarla takıp çıkartmanız gerekiyor. 5. defa kapatıldığında ışık azalarak reset attıldığını belli ediyor. şuradan alırsınız.
    şuradan ise rgbw renklere sahip olanını satın alırsınız.

(bkz: yeelight blue ii)
    (bkz: internet of things)
  • her akşam odanın girişinde bulunan ışık düğmesine basmak için yataktan kalkıp gidip kapatıp karanlıkta yatağı tekrar bulmakla uğraşmaktan bıktığım bir anda karşıma çıktı ve düşünmeden sipariş verdim. normal beyaz ışık versiyonunu aldım ve biraz uğraşarak hemen tanıttım telefona, şimdi yattığım yerden kalkmadan ışığımı kapatıp uykuya dalıyorum. gerçekten güzel bir icat olmuş.

tabii ışığı açıp kapamanın dışında ampülü programlayarak düzenli olarak gün içinde saat kaçta açılsın saat kaçta kapansın, kurduktan x dakika sonra kendi kendine kapansın gibi çeşitli atraksiyonlar da yapılabiliyor.

ışık gücü biraz az gibi geldi ama yatak odası için yeterli bence. salonda falan kullanacaksanız biraz güçsüz kalacaktır.

umarım uzun ömürlü olur çünkü 13 dolar gibi bir para verdim ve 3-5 sene gitmesi lazım bence heheh
  • evimde kullandığım akıllı ampullerdir. bendeki versiyonu rgb renkli olanıdır. aliexpress'ten ilk çıktıklarında almıştım ömürleride son derece uzundur. evinizin ışıklarını telefonunuz üzerinden açıp kapamak son derece keyifli oluyor, otomatik modları bulunmakta buna göre kendisini açıp kapatabilme veya ışık miktarını arttırıp azaltabilme özelliğide vardır hatta gps koordinatlarınızı algılayıp eve yaklaşırken ışıkları bile açabilir, son derece kullanışlı bir üründür.
  • yüksek kiralar ve bu kiraları gözüm arkada kalmadan (biraz pinti olabilirim) karşılayamayan maaşım nedeni ile istanbul'un "yüksek giriş" diye tabir edilen ve güneş almayan 1+1'lik kümeslerinden birinde oturuyorum. sonuç itibari ile evim güneş almıyor ve hatta dışarıdaki havanın nasıl olduğunu bile ancak telefonum ile öğrenebiliyorum. sabahları kapalı perdeler ardından ışığa muhtaç bir şekilde uyanabilip kalkmak ise tam bir eziyet....

işte yeelight'ı tam da bu ihtiyacımın zirve yaptığı zamanlardan birinde gözüme kestirip aldım. kendi uygulaması yeelight ile telefona eşleştirdikten sonra ıfttt uygulamasını kullanarak sabahları güneşin doğuşunu yatak odamda simule edebiliyorum. lamba ayarladığım şekilde her sabah 07:00'de hafif ve koyu turuncu ile yanmaya başlayıp 07:30'a kadar ışık seviyesi seviyeli bir şekilde artarak maksimuma ve açık sarı rengine geliyor. güneşin yerini tutmasa da eskisine nazaran daha mutlu bir şekilde uyanabiliyorum. bu noktada kendisine tam puan verebilirim. ancak ışık seviyesi ve gücü orta boyutlu odalar için yetersiz kalabilir.

diğer sevdiğim konu ise romantik gecelerde (anlarsınız) olaya farklı bir atmosfer katması. daha önceleri mum ışığı ya da şöminenin alev dalgaları ile hafif aydınlattığı anlarda güzel zaman geçirmiş biri olarak, yeelight'ın koyu renkler için mevcut programlanabilir özelliği ile bu tip ihtiyaçlar için daha kolay bir alternatif sağladığını düşünüyorum. tabi doğal ışığın yeri başkadır ama yeelight da gereksinime göre insanı memnun etmiyor değil. şimdi düşündüm de yeelight'ın renk özelliğini şimdiye kadar başka bir amaç ile hiç kullanmamışım. ışığı yatmadan önce telefon ile bir hamlede kapatmak ise cabası.

sonuç itibari ile uzaktan ayarlanabilen ve fazla maliyetli olmayan renkli led ışık ihtiyacı olanların değerlendirebileceği bir ürün. yine de param olsa siri ile eşleştirilebilen ve ışık seviyesi biraz daha yüksek olan philips hue v3 alırdım. (bu özelliğin yeelight v2'de geleceği söyleniyor)
  • harika ötesi bir icat. hepsiburada’dan 107 tlye aldım geafbest’te 85 tl. ikea not lambadere taktım yakında 2.yi alacağım. philips gibi köprüye ihtiyaç duymuyor wi-fi’ye bağlıyorsunuz o kadar. bütün komutları 1,5 saniyede anlıyor ve uyguluyor. eve renk katıyor renkleri fazlasıyla canlı ve güzel.
  • bende de 1 tane var bundan. siri ile kullanılamıyor maalesef ama google assistant ile kullanabiliyorsunuz. yalnız yeelight varsayılan sunucu olarak çin sunucusunu kullanıyor. bu yüzden google assistant ile iletişim sağlayamıyor. öncelikle yeelight uygulamasından varsayılan sunucuyu değiştirin(çin hariç istediğinizi seçebilirsiniz. ben abd sunucusunu seçtim). daha sonra da asistan arayüzünden yeelight ile bağlantı sağlayın.
  • serverı almanya yaptıktan sonra yeelight inanılmaz stabil çalışmaya başladı. hala değiştirmeyenler değiştirsinler lütfen. zaten türkiye için almanya serveri recommended gözüküyor. yeni server çok iyi geldi.
    ayrıca mihome uygulamasıyka değil kırmızı yeelight uygulamasıyla kullanın. bu sayede tüm özelliklerine erişebilirsiniz. mihome daha çok xiaomi'nin iklimlendirme, temizlik vs. sistemleri için yapılmış.

1 tane vardı şimdi 2 tane daha aldım. almanya serverı geldiğinden beri çok memnunum kendisinden. mazimiz pek iyi değildi ama düzeltti sağolsun. eskiden philips hue'nin çakmasıydı ama son güncellemeler ve iyileştirmelerle rakibi oldu.

ayrıca yeni yeelight v2'nin homekit desteği de var. alacak olanların ipad veya iphone'u varsa v2 alsınlar.
  • film izlerken mavi yapıyorum yüzde 30 civarında çok memnunum. sanırım ikincisini de alacağım ama v2 alıp ipad ile kullanırım. ifttt ile falan da uyumlu değişik komutlar verebiliyorsunuz. uygulama olarak kırmızı logolu daha iyi onu kullanıyorum.
  • hayatına renk katmak isteyen herkesin edinmesi gereken ampul. bir tanesi 20 m2'lik odaya rahat rahat yetmekte.
  • bağlayamayanlar için uygulama üzerinden singapur'u seçebilirler. bazılarında sorun oluyormuş. wi-fi şifresi girip bağlantıyı tamamladığınızda uygulama üzerinde ışık görünmüyorsa uygulamayı kapatıp açın. uygulama üzerinden farklı kullanım özelliklerine bakabilirsiniz.

hue ile kıyaslarsak :
    -aynı özelliklere sahip, daha ucuz ve köprü gerektirmiyor.
    -kendinden müzik ile etkileşim özelliği var. bir de fazladan uygulama yapmışlar.
    -masaüstü iki üç uygulaması var farklı komutlar vermek için ve hepsi açık kaynak kodlu.
    -denemedim ancak ekranlar ile eşleşerek renk değiştirebiliyor aynı anda.
    -sanırım hue'da olduğu gibi tv ile eşleşme yapılmıyor. yapılıyorsa da ben bulamadım.