şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz aylarda kaynağı halka açılan, açık kaynak kodlu olan muhteşem zihin haritalama yazılımı*. open source versiyonu her daim ücretsiz, pro versiyonu ise senelik veya aylık üyelik sistemiyle çalışıyor ve ücretsiz versiyonda olmayan ses kaydı, powerpoint formatına çevirme gibi ilave fonksiyonlar içeriyor.

ancak ücretsiz versiyonu da çok başarılı ve freemind'ın daha zayıf olduğu görsellik problemini (hem programın, hem haritanın görselliği ayrıca resim boyutlandırma ile igili sorunları) tamamen ortadan kaldırıyor, çok daha güzel görünen haritalar hazırlamanızı sağlıyor. üstelik freemind dosyalarını import edebiliyor (ancak freemind dosyası oluşturamıyor). kullanımı da kolay, freemind gibi bunda da klavye kısayolları ile hiçbir şeye takılmadan beyin fırtınası yapmanız mümkün.

mindmapping, brainstorming gibi antin kuntin ama eğlenceli araçlar işinize yarıyorsa mutlaka bir göz atın. üstelik hem linux, hem mac os hem de windows işletim sistemlerinde çalışıyor, portable versiyonu bile var:

(bkz: http://www.xmind.net/)

not: kendi sitesinden indirmek için üyelik istiyor (bu da bir feature çünkü, haritalarınızı üye olduğunuz bu siteye upload edebiliyorsunuz), ama sanırım sourceforge'dan indirince buna gerek kalmıyor. (bkz: http://sourceforge.net/…ownload.php?group_id=246829)

not 2: üstelik noel dolayısıyla 31 aralık 2008 tarihine kadar üye olmanız halinde pro versiyonunu 1 ay süreyle ücretsiz kullanabiliyorsunuz, kaçırmayın: (bkz: http://www.xmind.net/pro/downloads/)

edit: son sürümüyle birlikte freemind dosyası oluşturabilmeye de başlamıştır.
  • bir türlü toparlayamadığım zihnimi derleyip toplamak için yaptığım uzun araştırmalar sonucu karşıma çıkan ve online alternatiflerini bi anda gözümden düşüren yazılım..
  • daha önceleri freemind kullandığım fakat dün sözlükten görerek kullanmaya başladığım ve hemen benimsediğim zihin haritalama yazılımı.. gerçekten çok faydası oluyor. denemeden bilemiyor insan..
  • çok çılgın program.

kullanmayı çözeyim, düşünüp düşünüp yazacağım. okumaklara yetişemeyeceksiniz.
  • daha yeni keşfettiğim, yaptığınız brainstormingi bir sayfada toplayan ya da okuduğunuz makalelerdeki önemli yerleri düzenli bir şekilde özetlemenizi sağlayan ücretsiz bir yazılım. insanin daha da kafa patlatsı geliyor bu programı kullandıktan sonra. sürekli insani yazmaya itiyor. şahsen çok beğendim, master öğrencilerinin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.
  • web sitesinden gördüğüme göre mobil uygulaması yok gibi. ancak olsaydı işte o zaman faydası bir kaç kat daha artardı.şu halde bile çok kullanışlı program.
  • mindmap yazılımlarını uzun bir süredir kullanıyorum. bu grupta en başarılı yazılım buzanın mindmap yazılımıdır benim nazarımda. arkasından mindjet gelir ki aslında çok güzel bir yazılım değildir yani xmindin yaptıklarını yapar üç aşağı beş yukarı ancak mobil cihazlardaki desteği süperdir. dropbox üzerinden yaptığınız akıl haritalarını farklı bir sürü mobil cihaz arasında paylaştırabilirsiniz. benim gibi aklı tuvalette çalışan adamlar için bir numaradır. free mind ise bedavadır ama java tabanlıdır. kullanımı da pek user friendly değildir. tabi eklentiler ile yeni fonksiyonlar eklemek olası ancak android bir telefonum var ve tüm eforumu buna birşey ekleyip çıkarmak için uğraşıyorum. freemind için efor harcayamam. son olarak xmind gayet güzel bir uygulamadır. ancak mobil desteği olmadıktan sonra kullanmanın bir anlamı kalmıyor. yinede 3-5 dakika içinde çok güzel içerik tasarımı oluşturabilir hatta sunum diye master doktorada iteleyebilirsiniz. nuh nebiden kalma akademisyenler de vay arkadaş ne sunum yaptı aklımız uçtu der.
  • xmind'ın sözlükte bu kadar övüldüğünü görünce bir deneyeyim dedim. fakat fiyatlandırma politikasını görünce vaz geçtim. en iyisi çok havalı olmasa bile freemind'a dönmek.
  • ios için mobil uygulaması yayımlanmış çılgın zihin haritalama uygulaması.