şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni çıkmış, henüz türkiyede bulunmayan allerjik astım ilacı, omalizumab içermektedir.
  anti immunoglobulin e antikorudur (sonunda -ab içeren birçok ürün antikordur zaten ; antibody'nin kısaltılmışı )
  çalışmalar umut vericidir.
 • adi sadece astim krizi geciren insanlarca söylenebilen ilactir. nefes darligini müteakip diyaframin kalan bütün güc ile asagi cekilmesi sirasinda ilacin ismi telaffuz edilir ve hastanin yakini tarafindan hemen temin edilir. böylece astim hastasi olmayanlarin ya da o anda astim krizi gecirmeyen kücük cocuklarin ilaci almasi ve kullanmasi kismen önlenmis olur.
 • türkiye'ye bu aralar gelmesi beklenen bir nevi aşıdır. haftada bir kaç kez astım krizi geçiren, ilaçlara rağmen düzelmeyen, uykusunda dahi kriz geçiren insanlara tavsiye edilen 2-3 haftalık dozun 400 $'lar düzeyinde olduğu söylenen ilaç. sadece ige seviyesini yüksek olan, alerjik astımda işe yarıyor ve ige'leri baskılayarak çalışan ilacın jeneriğinin* en erken 2020 senesinde çıkarılması bekleniyor. novartisin çıkardığı ilacın resmi sitesi;

  http://www.xolair.com/

  http://rxmediapharma.com/…dex.php?module=new&num=49
 • omalizumab ..bunu sesli ve tek seferde söylediğim gün.işte o zaman gerçek bir eczacıyımdır ben!
  haydi canlarım.aynanın karşısına geçin ve bunu kendi kendinize söylemeye çalışın.garipliği siz de farkedeceksiniz..

  canını yediğim anti ige antikorum benim.
 • astım dışında kronik ürtiker tedavisinde de son derece etkili bir ilaçtır. ancak endikasyon dışında bir ilaç olduğu için doktorunuzun bizzat sağlık bakanlığıyla yazışarak geri ödemesini alabileceği bir ilaçtır. fiyatı 1000 tl'ye yakındır.

  http://www.novartis.com/…ases/en/2014/1766627.shtml

  http://www.doktorsitesi.com/…-yeni-tedavi-modelleri

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23352531

  http://www.dermnetnz.org/…reatments/omalizumab.html

  http://clinicaltrials.gov/show/nct01264939

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…rticles/pmc3322628/#b7
 • kullanmayı düşündüğüm şey,tehlikeli bir ilaçmış,prof.cengiz kırmaz'dan faydalanabilirsiniz.
 • kurdeşen tedavisinde de kullanılan ilaçmış. galiba yan etkilerini gözetlemek için, ilk iğneyi verdikten 1 saat sonra etrafta tutuyorlar sizi
 • kronik idiyopatik ürtiker tedavisi için bir araştırma hastanesinde bir sene önce bu aşıyı aylık iki doz olacak şekilde olmaya başladım. bu iğneye başlamalarının sebebi 6 ay boyunca kullandığım tüm antihistaminik haplara vücudumun direnç gostermesiydi. yani bu haplar ben de hiç bir işe yaramıyor. bağışıklık sistemim herşeye direnç gösteriyor. çok yorulmadığım sürece bu iğne bir ay hiç bir sorun yokmuş gibi beni idare ediyor. çok yorulursam veya aşırı stres altına girersem ürtikerimi hiç bir şey engelleyemiyor. işte o zaman acilde soluğu alıyorum. bu ülkede stressiz ve yorulmadan yaşamak adeta bir mucize...

  edit: bu iğne sadece eğitim ve araştırma hastanelerinde kontrol altında yapılıyor. özel hastanelerde veya küçük devlet hastanelerinde çalışan doktorlardan daha bu ilacı duyanına rastlamadım.
 • kronik ürtiker tedavisinde kullanılan aşı. böyle bir rahatsızlığınız varsa bulunduğunuz ildeki eğitim ve araştırma hastanelerinin dermatoloji servisine gitmelisiniz. çünkü ilacın uygulanması için heyet raporu gerekli. kullanımının doktor tarafından uygun görülmesi durumunda aşıyı reçete ile eczaneden kendiniz almanız ve aynı gün uygulatmanız gerekli. kimi duyarlı eczacılar, aşıyı koydukları poşete ufak bir de buz aküsü koyup sizi bu konuda uyarıyorlar. hastanın geçirdiği nöbet sayısına ve sıklığına bağlı olarak aşının uygulanma sayısı değişmektedir. aşı, her seferinde iki doz halinde hem sağ hem de sol koldan uygulanmaktadır. oluşabilecek her hangi bir yan etkiye karşın ilk 3 uygulamada 2 saat, sonraki uygulamalarda ise yarım saat hastanede gözetim altında tutuluyorsunuz. doktorumun söylediğine göre son aşımı da olduktan sonra tamamen iyileşecekmişim. hayatım boyunca bir daha beyin uyuşturan antihistaminik hapları kullanmak zorunda kalmamak, vücudumda yanardağ büyüklüğünde kabartılar oluşmaması ihtimali bile beni mutlu etmeye yetti. tek kötü yanı, ürtiker nöbetlerim sırasında katıla katıla gülmeme sebep olan ailton dudaklarıma "elveda" diyecek olmam.
 • rekombinant dna teknolojisi ile üretilip insan ıge(bkz: immunoglobulin e) ye selektif olarak bağlanan bir monoklonal antikor olan omalizumab etken maddesini içeren ilaçtır.

  ige nin reseptörlere bağlanmasını azaltarak alerjik yanıtta yer alan mediyatörlerin salınımını azaltır. (bkz: histamin)

  omalizumab, geleneksel ilaçlarla kontrol altına alınmada zorlanılan orta ve ileri derecedeki astım hastalarında endikedir.