şükela:  tümü | bugün
  • sony'nin yeni orta-üst seviye telefonu.
  • kodumun telefonu bir türlü çıkmadı ki alalım. 1.5 aydır beklediğim telefon.

edit: keşke çıkmasaydı da almasaydık.
  • http://teknoseyir.com/…m5-akilli-telefon-incelemesi

1000 liranın üstü 1500 liranın altı bir fiyatla gelebilirmiş.
  • teknosa çalışanlarının söylediklerine göre kasım ayı ortasında 1300 tl'den girecek olan telefon,yurtdışı kullanıcılarının deneyimlerine ve yorumlarına bakarsak daha fazla da etmez zaten.
  • full hd çözünürlüğünde 5 inç büyüklüğünde ıps ekran ile gelen xperia m5, 441 ppi gibi keskin bir piksel oranına sahip.
    ön kamera ise 13 megapiksel çözünürlüğünde. piyasadaki pek çok akıllı telefonun ana kamerası kadar başarılı fotoğraflar çekebilen ön kamera, ayrıca 1080p video kaydı da yapabiliyor.

xperia m5
  • almaya gidip, aldığım telefon. zaten elektronik cihazlarda hep böyle olmaz mı bu işler. aylardır araştırdım, sordum soruşturdum, bilgi topladım, z2 almaya karar verdim. girdim mağazaya, adam öldürücü cümleyi kullandı: "e bu parayı buna vereceğine 50 tl daha fazla ver g3 32 gb'a bak." karpuz kabuğu düştü aklıma, ama sony'ye bi sempatim olduğu için pek yanaşmadım. adam bu sefer de "e sony'nin son çıkanlarından alsana, z'nin 3'ü çıktı plus'ı, dual'ı, yeni z5 çıktı" falan dedi. ne dedim o son çıkan, m5 dedi, özelliklerine bakıp hemen aldım. pişman olmayız umarım, gerçekten güzel görünüyor hem sistem hem de tasarım açısından.

3 ram, 16 hafıza (artırılabilir), 8 çekirdek, 2 işlemci hızı. işlemci hızı da düşük gibi ancak 8 çekirdekle üstesinden gelinebilir. ön kamera kusursuz, 13 mp. arka kamerayı tanımlayacak sözcük bizim lugatta yok. 21 mp. abimin fotoğrafını çektim, sonra oturduk zoom yapıp kaşlarını saydık.

------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar bu entry'yi yazdığımdan beri bir çok kişiden mesaj geldi. yaklaşık 1 buçuk aydır kullanıyorum, hem izlenimlerimi paylaşayım, hem de gelen sorulara buradan da ayrıca cevap vereyim.

öncelikle benim izlenimim çok iyi, çok iyi !

en önemli konulardan biri şarj: şimdi şarj dolumu sıkıntı evet, tam dolumun süresi 3-4 saat arası değişiyor, şarjdayken telefonu kullanıp kullanmamanıza göre. bu uzun bir süre. belki telefondan kaynaklı, belki şarj aletinden bilemiyorum. yüksek voltajlı bir şarj aleti ile üstesinden gelinebilir ama ben orjinal şarj aletinden şaşmama taraftarıyım. hafta içleri okuldan dolayı ben elime almıyorum telefonu, dolayısıyla 1 günü çok rahat çıkarıyor, 2 günü bile bulur kasarsam. haftasonu da telefon elimden düşmüyor. sözlük whatsapp instagram twitter falan takılıyorum sürekli. 13-14 saat beni idare ediyor buna rağmen. ha siz belki daha fazla kullanırsınız benden, stamina modunda kullanın o zaman. performansda kayda değer bir düşüş olmuyor ama şarj biraz daha uzun gidiyor. bir de ultra stamina modu var ki 1 hafta idare edersiniz abartısız söylüyorum. ayrıca türkler olarak telefonun yanında verilen ıvır zıvır kağıtları okumayı pek sevmeyiz, ama ben okudum. orada bir not var. adamlar yazmış: "ilk şarj dolumları sonrasında telefon bataryası çabuk tükenebilir, ancak bu sorun 2-3 dolum sonrasında düzelecektir" vari bir not. gerçekten de öyle. telefonu aldığınızda yaklaşık %50-55 şarj olacak, onu kullanın dibine kadar, sonra telefon 8 saat şarjda duracak. sonra çabuk bitecek şarjınız, sonradan sonraya o sorun gidecek, normal tükenmeye başlayacak şarj. burada şarjı kötüleyen arkadaşların bu notu okumadığını varsayıyorum.

kamera: bilindiği üzere ön 13, arka 21 mpix. ikisi de kusursuz, ön kamera ile çekilen kaliteli bir fotoğraf 3-4 mb olurken, arka kamera ile çekilen kaliteli bir fotoğraf 8-9 mb'ı bulabiliyor. 4k video çekimi var, o da 10 saniyesi yaklaşık 60 mb. yani çok kaliteli iki kamera. bir çok ayar var, mode var, kafanıza göre ayarlayın kullanın. sıkıntısına gelecek olursak, evet flashlı çekim pek iç açıcı değil, ama kötü de diyemeyiz şimdi, ben flashla çok güzel fotoğraflar da çektim. şimdi arkadaşlar, siz telefonu akşama kadar kullanıp yorarsanız, akşam da o yorgun telefonla bir foto çekeyim derseniz, telefon kamerayı açmıyor. çünkü kamera zaten ağır 21 mpix, yorgun işlemciyi daha fazla yormamak için, yani koruma amaçlı, telefon kamerayı açmıyor, ne var bunda? kötü bir şey mi bu? ha yok hocam ben illa çekicem o fotoyu dersen, telefonu bi restart yap, sonra çek fotoğrafını, ama tavsiye etmem.

müzik: telefonun kulaklığından hiç bir şey beklemeyin, çok kıytırık. ama bu telefonun değil kulaklığın sorunu. ben kulaklığı değiştirdim, bangır bangır her notasını hissedecek kadar dinliyorum müziğimi. bir çok ayar var, ses kalitesi, pürüz giderme, farklı ekolayzır ayarları falan. kaliteli bir kulaklık alırsanız, mesela m5 uyumlu orjinal sony kulaklıkları gibi, müzik ziyafeti yaşarsınız bu telefonda.

ses gitme/gelme sorunu: yok. yok yani benim telefonda yok öyle bir sorun. abim arkadaşıyla konuştu benim telefonda geçen gün, telefonu kapattıktan sonra bana dedi ki "o ne olm meğer benim telefondan ses gelmiyormuş meğersem, hoparlör açık sandım konuşurken." aynı şey karşı taraf içinde geçerli, sessiz konuşarak gayet sesimi iletebiliyorum karşı tarafa. şimdi fakirliğin gözü kör olsun ben z2 almaya gitmeden önce pişman olmayayım diye çok araştırma yaptım, her sitede herkesin yorumunu okudum. farkettim ki z2'de de z3'de de m4'de de m5'de de bu ses sorununu yaşayanlar var. ama bu direkt serinin değil, o cihazın sorunu, 2 yıl eurasia garantisi var, gönderin donanımsal bir problemse değiştirsinler ya da yazılımsalsa düzeltsinler ya da tam tersi. nihayetinde sorunu gidersinler.

telefon sadece 1 kez üzdü beni. geçen gün messenger'da mesaj yazarken bir anda kapandı, sonra açılmadı, gittim şarja taktım açıldı. halbuki %61 şarj vardı telefonda, neden öyle yaptı anlamadım. ama bir daha da olmadı, zaten 1 kez daha olursa direkt göndericem eurasia'ya.

velhasıl kelam, ben tavsiye ediyorum. şüphesi olan varsa alsın, ben normalde elektronik cihazlar konusunda çok şanssızım, ama bu telefondan yana şansım yaver gitti. yaşadığım tek sorunu belirttim, o da sadece 1 kere. bence pişman olmazsınız. başlık altındaki olumsuz entrylere katıldığımı söyleyemem.

ayrıca şu entry'den sonra da sony'den teklif bekliyorum.*

ekleme: yaşadığım sorun tekrarlamaya başladı. 3-4 kez yaşadım. sonra günde 3-4 kez yaşamaya başladım. garantiye verdim, 20 günde geri geldi. bir daha hiç tekrarlamadı bu olay. umarım da tekrarlamaz, memnunum hala.
  • almayı düşündüğüm telefon. hatta yukardaki entryi yazan serj arkadaşa da sorup fikir almıştım. fakat internette gördüğüm bazı yorumlar içime bir kurt düşürdü. bazı kullanıcılar telefonun şarjının su gibi gittiğini , kamerasının flaşlı çekimde çok kötü olduğunu , sürekli donduğunu, fiyatını hakketmediğini falan yazmış. umarım öyle değildir. 8 çekirdek işlemci , 21 mp kamera ve 3 gb ram ile alınabilecek güzel bir orta segment telefonu gibi görünüyor.
  • internette ve ürünün sony'deki sayfasında, içerisnde gyroscope olup olmadığna dair net bir bilgi bulunmayan akıllı telefon. sosyal medya hesapları da tırt olmakla beraber sorulara cevap vermemekteler.

bilgilendirme editi: gyroscope varmış
  • aldığım gün 16 saat şarz etme vb. kurallarına uymama rağmen sonraki günlerde (4. günü) 24 saat içinde şarzının sadece sosyal medya hesaplarına girmeyle bile su gibi aktığını gözlemlediğim cihaz. zaten sadece beyaz ve gold seçeneğinin olması bile beni sonradan aldığıma pişman etmişken şarzına nasıl çözüm bulacağımı bilmiyorum bu yeni? telefonun. renk olayına geri dönersek de, yurtdışında 7 çeşit rengi olurken bize niye böyle gelir arkadaş, yine sinirlendim şimdi, satış stratejinizi seviyim e mi. beyaz sony mi olur ya*

sanırım en kısa zamanda m4 alacağım, hem de siyah, hem de boyut kocaman değil. keşke o gün alsaydım, avea hatta yanında sony extrabase kulaklık da hediye fiyatınaydı üstelik. neyse.

şarza çözümü olan beri gelsin buarada. iygünler.