• almaya gidip, aldığım telefon. zaten elektronik cihazlarda hep böyle olmaz mı bu işler. aylardır araştırdım, sordum soruşturdum, bilgi topladım, z2 almaya karar verdim. girdim mağazaya, adam öldürücü cümleyi kullandı: "e bu parayı buna vereceğine 50 tl daha fazla ver g3 32 gb'a bak." karpuz kabuğu düştü aklıma, ama sony'ye bi sempatim olduğu için pek yanaşmadım. adam bu sefer de "e sony'nin son çıkanlarından alsana, z'nin 3'ü çıktı plus'ı, dual'ı, yeni z5 çıktı" falan dedi. ne dedim o son çıkan, m5 dedi, özelliklerine bakıp hemen aldım. pişman olmayız umarım, gerçekten güzel görünüyor hem sistem hem de tasarım açısından.

3 ram, 16 hafıza (artırılabilir), 8 çekirdek, 2 işlemci hızı. işlemci hızı da düşük gibi ancak 8 çekirdekle üstesinden gelinebilir. ön kamera kusursuz, 13 mp. arka kamerayı tanımlayacak sözcük bizim lugatta yok. 21 mp. abimin fotoğrafını çektim, sonra oturduk zoom yapıp kaşlarını saydık.

------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar bu entry'yi yazdığımdan beri bir çok kişiden mesaj geldi. yaklaşık 1 buçuk aydır kullanıyorum, hem izlenimlerimi paylaşayım, hem de gelen sorulara buradan da ayrıca cevap vereyim.

öncelikle benim izlenimim çok iyi, çok iyi !

en önemli konulardan biri şarj: şimdi şarj dolumu sıkıntı evet, tam dolumun süresi 3-4 saat arası değişiyor, şarjdayken telefonu kullanıp kullanmamanıza göre. bu uzun bir süre. belki telefondan kaynaklı, belki şarj aletinden bilemiyorum. yüksek voltajlı bir şarj aleti ile üstesinden gelinebilir ama ben orjinal şarj aletinden şaşmama taraftarıyım. hafta içleri okuldan dolayı ben elime almıyorum telefonu, dolayısıyla 1 günü çok rahat çıkarıyor, 2 günü bile bulur kasarsam. haftasonu da telefon elimden düşmüyor. sözlük whatsapp instagram twitter falan takılıyorum sürekli. 13-14 saat beni idare ediyor buna rağmen. ha siz belki daha fazla kullanırsınız benden, stamina modunda kullanın o zaman. performansda kayda değer bir düşüş olmuyor ama şarj biraz daha uzun gidiyor. bir de ultra stamina modu var ki 1 hafta idare edersiniz abartısız söylüyorum. ayrıca türkler olarak telefonun yanında verilen ıvır zıvır kağıtları okumayı pek sevmeyiz, ama ben okudum. orada bir not var. adamlar yazmış: "ilk şarj dolumları sonrasında telefon bataryası çabuk tükenebilir, ancak bu sorun 2-3 dolum sonrasında düzelecektir" vari bir not. gerçekten de öyle. telefonu aldığınızda yaklaşık %50-55 şarj olacak, onu kullanın dibine kadar, sonra telefon 8 saat şarjda duracak. sonra çabuk bitecek şarjınız, sonradan sonraya o sorun gidecek, normal tükenmeye başlayacak şarj. burada şarjı kötüleyen arkadaşların bu notu okumadığını varsayıyorum.

kamera: bilindiği üzere ön 13, arka 21 mpix. ikisi de kusursuz, ön kamera ile çekilen kaliteli bir fotoğraf 3-4 mb olurken, arka kamera ile çekilen kaliteli bir fotoğraf 8-9 mb'ı bulabiliyor. 4k video çekimi var, o da 10 saniyesi yaklaşık 60 mb. yani çok kaliteli iki kamera. bir çok ayar var, mode var, kafanıza göre ayarlayın kullanın. sıkıntısına gelecek olursak, evet flashlı çekim pek iç açıcı değil, ama kötü de diyemeyiz şimdi, ben flashla çok güzel fotoğraflar da çektim. şimdi arkadaşlar, siz telefonu akşama kadar kullanıp yorarsanız, akşam da o yorgun telefonla bir foto çekeyim derseniz, telefon kamerayı açmıyor. çünkü kamera zaten ağır 21 mpix, yorgun işlemciyi daha fazla yormamak için, yani koruma amaçlı, telefon kamerayı açmıyor, ne var bunda? kötü bir şey mi bu? ha yok hocam ben illa çekicem o fotoyu dersen, telefonu bi restart yap, sonra çek fotoğrafını, ama tavsiye etmem.

müzik: telefonun kulaklığından hiç bir şey beklemeyin, çok kıytırık. ama bu telefonun değil kulaklığın sorunu. ben kulaklığı değiştirdim, bangır bangır her notasını hissedecek kadar dinliyorum müziğimi. bir çok ayar var, ses kalitesi, pürüz giderme, farklı ekolayzır ayarları falan. kaliteli bir kulaklık alırsanız, mesela m5 uyumlu orjinal sony kulaklıkları gibi, müzik ziyafeti yaşarsınız bu telefonda.

ses gitme/gelme sorunu: yok. yok yani benim telefonda yok öyle bir sorun. abim arkadaşıyla konuştu benim telefonda geçen gün, telefonu kapattıktan sonra bana dedi ki "o ne olm meğer benim telefondan ses gelmiyormuş meğersem, hoparlör açık sandım konuşurken." aynı şey karşı taraf içinde geçerli, sessiz konuşarak gayet sesimi iletebiliyorum karşı tarafa. şimdi fakirliğin gözü kör olsun ben z2 almaya gitmeden önce pişman olmayayım diye çok araştırma yaptım, her sitede herkesin yorumunu okudum. farkettim ki z2'de de z3'de de m4'de de m5'de de bu ses sorununu yaşayanlar var. ama bu direkt serinin değil, o cihazın sorunu, 2 yıl eurasia garantisi var, gönderin donanımsal bir problemse değiştirsinler ya da yazılımsalsa düzeltsinler ya da tam tersi. nihayetinde sorunu gidersinler.

telefon sadece 1 kez üzdü beni. geçen gün messenger'da mesaj yazarken bir anda kapandı, sonra açılmadı, gittim şarja taktım açıldı. halbuki %61 şarj vardı telefonda, neden öyle yaptı anlamadım. ama bir daha da olmadı, zaten 1 kez daha olursa direkt göndericem eurasia'ya.

velhasıl kelam, ben tavsiye ediyorum. şüphesi olan varsa alsın, ben normalde elektronik cihazlar konusunda çok şanssızım, ama bu telefondan yana şansım yaver gitti. yaşadığım tek sorunu belirttim, o da sadece 1 kere. bence pişman olmazsınız. başlık altındaki olumsuz entrylere katıldığımı söyleyemem.

ayrıca şu entry'den sonra da sony'den teklif bekliyorum.*

ekleme: yaşadığım sorun tekrarlamaya başladı. 3-4 kez yaşadım. sonra günde 3-4 kez yaşamaya başladım. garantiye verdim, 20 günde geri geldi. bir daha hiç tekrarlamadı bu olay. umarım da tekrarlamaz, memnunum hala.
  • kodumun telefonu bir türlü çıkmadı ki alalım. 1.5 aydır beklediğim telefon.

edit: keşke çıkmasaydı da almasaydık.
  • sony'nin yapamadığı telefon. özelliklerine bakarak, severek aldığım bir telefondu m5 ama maalesef ki cihaz size o özellikleri kullandırtmıyor. nasıl mı? çünkü cihaz habire kendi kendine kapanıyor! ve sadece tek sorunu da bu değil cihazın. hadi diyelim şanslı gününüzdesiniz diyelim (1500 tl gibi bi para verip şans aramakta başka kafa ya neyse, ki ben ttnet üzerinden 24 ay kontratlı aldım 1700 gibi bi paraya gelecek) cihaz kapanmadı, du bi iki resim, foto çekim diyorsunuz, kamera açılmıyor, cihazı kapatıp açıyorsunuz kamera açılıyor ama daha foto çekerken bile cihaz öyle bi ısınıyorki aman başına bi iş gelmesin diye kamerayı kapatıyorsunuz. birisini arayacaksınız di mi, yok öyle yağma! o kadar kolay olur mu hiç!! aradığınız kişiyle konuşurken ya sesiniz karşı tarafa gitmiyor ya da gitse bile bir müddet sonra görüşme yarıda kesiliyor! he biraz iyi günündeyse cihaz bunları yapmayabiliyor, herhalde geçiçi bi şeydi bunlar diyerek dışarı çıktığınız anda cihaz kendi kendine kapanıyor ve şarja takana kadar da açılmıyor. eğer ki dışardaysanız sıçtınız, çünkü cihazı fişe takıp açamayacağınıza göre sizi arayanlar ulaşamayacak demektir. he gittiniz cihazı garantiye verdiniz di mi, o da allahlık! çünkü sony cihazında hiçbir sorun olmadığını iddia ediyor!! internette ufak bi araştırma yapacak olursanız bu cihazı alanların karşılaştığı sorunları ve bu durum karşısında sony türkiyenin takındığı tutum ve davranışı hakkındaki insanların olumsuz yorumlarını çok arama yapmadan, bi iki tıklamayla görebilirsiniz. benim ttnet den aldığım cihaz daha ikinci günden bu hataları vermeye başladı ama ben belki bi güncelleme yayınlarlar ve bu sorunlar hallolur diye beklerken artık telefonla rahat rahat görüşme bile yapamaz duruma gelince ikinci haftasında garantiye verdim ve daha bekleme aşamasındayım. ama aynı benim gibi bu sorunlarla karşılaşan insanların çoğunun telefonu sorunlu bulunduğu için değiştirilme kararı çıkmış lakin 20 iş günü (yasal süre) geçtiği halde bile telefonu değişmeyen bir çok insan bulunmakta ve onlara daha da bekleyin ya da yasal hakkınızı kullanın diyebiliyor sony türkiye! düşünsenize yeni bir cep telefonu alıyorsunuz, daha aldığınız gün cihazınızda bir çok sorun çıkıyor, garantiye yolluyorsunuz ve karşınızdaki firma yasal süre içinde telefonun değişimini yapmıyor! e peki ne zaman yapar diye soruyorsunuz daha da bekleyin diye cevap veriyorlar! bu konu hakkında change.org da bile sony m5 toplatılsın diye kampanya açmış duruma gelmiş insanlar. bu ülkede size bir malı satana kadar yüzünüze gülen insanların, iş garanti süresince yükümlü oldukları sorumluluklarını yerine getirmeye gelince size o malı satmadan önce yüzünüze güldükleri gibi gülmediklerini, bırakın gülmeyi, karşınızda adam akıllı bir muhattap bile bulmakta zorlandığınızı görüyorsunuz. eğer ki benim aldığım ve şu an garantiye verdiğim cihaz da da değişim kararı çıkarsa ve karara rağmen yasal süre içinde yeni cihaz vermezse sony türkiye ve bana da gidin yasal yollara başvurun gibi (nasılsa kimse mahkeme ve onun gibi şeylerle uğraşmaz diye düşünüyorlar) baştan sağma bi cevap verirse sanmasınlar ki bu işi böyle bırakırım! tüketici hakem heyetiyse, tüketici hakem heyeti, mahkemeyse, mahkeme, sosyal medyadan bu durumu rezalet başlığı altında duyurmaksa duyurmak, her türlü yasal, hukuki, eleştirel hakkımı kullanacağımı burdan beyan ediyorum.

garantiden gelecek habere göre buraya edit yazarım.

not: yukarıda yazdığım entry bu telefonu alıpta bir çok sorunla karşılaşan, değişimi yapılmayan bırakın değişimi karşılarında doğru dürüst muhattap bulamayan insanların sorunlarına çare bulunması için yazılmıştır. günümüzde hiç bir firmanın, insanlardan 1500-1700 tl gibi bi para alıpta iş garantiye geldi mi kulağının üzerine yatmaya hakkı yoktur.

not: dediğim gibi benim telefonum daha garantide, garantiye vereli 3 gün oldu ve bana daha henüz bir dönüş yapılmadı, belki başkalarının karşılaştığı sorunlarla karşılaşmayacağım, belki her şey prosedüre uygun gelişecek ve ben az bir mağduriyet yaşayıp, garantiden gelen telefonla mutlu mesut takılacağım, bunları daha yaşanmadığı için bilemeyiz. gerçi daha yeni aldığınız bir cep telefonunun sorun çıkarması ve bu sorunları sizin gibi yaşayan insanların çok olması zaten durumu özetliyor ama yine de insan iyiye yormak istiyor.

edit: garantiyle alakalı süreci buraya yazacağımı söylemiştim. kvk'nın internet sayfasından cihazla alakalı bilgi aldım, hazır mısınız??
    cihazımda bir soruna rastlanmamış, sadece yazılımı bir daha yükleyerek onarım yapmışlar!!!
    he ben manyağın önde gideni olduğum için sorunsuz cihazı durup dururken garantiye göndererek telefonsuz kalmaya bayılıyorum!! huyum kurusun arada böyle çılgınlıklar yapmazsam duramıyorum!

cihaz bir gelsin, bi kaç gün kullanayım ve yine aynı sorunlar devam etsin göstericem ben size yazılım güncellemesini!!

edit: servis, yazılımı güncelledikten sonra cihaz kendi kendine kapanma yapmıyor ve en azından sesin karşı tarafa gitmesi gibi sorunları çıkarmıyor telefon. işin tuhafı daha önce sorun çıkartan da android 5 idi, güncelledikleri de 5 ama daha önceki sorunları çıkarmıyor telefon. he yine çok ısınıyor ve bazen kamera sorunları çıkartıyor ama eskisi kadar değil. bu telefonu alacaklara tavsiyem android 6.0 güncellemesini aldıktan sonra bu cihazı almaları olacaktır.

edit: yok bu telefon olmadı yapamadı bu telefonu sony. yine arıza çıkardı ve yine kvk üstünden servise gönderdim telefonu ve yine hiçbir şey yapmadan sadece yazılım yükleyerek geri gönderdiler telefonu. ben ki yılların sony cisiyimdir bu telefon ve sony türkiyenin tutumu yüzünden sony den soğudum. telefonun arka kamerası bozuk doğru dürüst netleme yapmıyor ve çamur gibi fotoğraf çekiyor yani lensin değişmesi gerek ama sony türkiye müşterisine değil de kvk ya inanıyor! he ben manyağım ya zaten çalışan telefonu durup dururken servise gönderip telefonsuz kalmaya bayılıyorum! kısaca sony türkiye kendine çeki düzen vermeden sony cep telefonu alınmaz.

sonuç editi: telefon 1 nisan dan sonra ülke olarak 4g ye geçince kapanmaya başladı. daha önce de kapanıyordu ama 4g ye geçtikten sonraki gibi sık kapanma yapmıyordu. bende salak gibi herhalde yazılım yüklediler hallettiler sanmıştım! bu defa kvk yerine telefonu teleservice e gönderdim onlar da pili değiştirdiler ve kapanma sorunu ortadan kalktı. lakin bu defa da arka kapağını oturtamadılar diye tam iki kere daha garantiye gitti geldi telefon ve sonunda arka kapaktaki açılma sorununu hallettiler fakat bu defa da telefonun arka kamerasını bozmuşlar! her defasında kargoyla teleservice üzerinden garantiye vermek yerine elden kvk ya verdim telefonu. klasik kvk telefonu incelediğini ve bir soruna rastlamadığını söyleyince delirdim tabii. açtım itiraz ettim, mail attım ve telefonu bir daha inceleyeceklerini söylediler ve incelediler de. daha önce 3 kere telefonda bir soruna rastlamadığını söyleyen kvk ben itiraz ettikten sonra cihazın anakartı için değişim kararı vermiş! ulan şunu baştan söyleseydiniz de beni teleservice denen firmayla hiç uğraştırmasaydınız keşke! kvk daha önce bir soruna rastlanmamıştır dediği için telefonu teleservice e göndermiştim. işe bakın ki teleservice, istanbul gibi bi yerde telefonu yapmaktansa ya izmir'e ya da ankara'ya gönderdi telefonu ve hepsinde de telefonun bir yerini yaparken başka bir yerini bozdular.

sonuç olarak telefon 6 kere daha garantiye gitti (3 kere teleservice 3 kere kvk) birinde pilini değiştirdiler diğerlerinde arka kapağında açıklık yüzünden arka kapağını ve en son garantiye verişimde de telefonun anakartı için değişim kararı çıktı hala bekliyorum değiştirecekler! işin tuhafı sony türkiye ye defalarca mail atıp telefon açmış olmama rağmen hep ağam paşam çekip sizi başınızdan atıyorlar! klasik yalanları da şikayet kaydınızı aldık sizi sony türkiyeden yetkili bi kişi arayacak demeleri ve tahmin edersiniz ki kimsenin aradığı yok! hayır benim olayımda beni asıl dellendiren şey, şikayet kaydıma geri dönmüşler ve benle konuşmuşlar ama benim haberim yok! bende güya onlara sony telefon kullanmıyorum demişim! benim yerime bir başkasını arayıp şikayet kaydımı sonlandıran bir firma sony türkiye! telefonda bağıra çağıra kavga ettim siz nasıl ben diye bir başkasını ararsınız diye! yaptıkları resmen hukuksal anlamda suç. adamlar benim yerime bir başkasını aramışlar ben diye var mı böyle bir şey ya! burayı okuyan arkadaşım sakın sony telefon alma, bu adamlara para kazandırma çünkü verdikleri satış sonrası servis hizmetleri, merdiven altı elektronik alet üreten eminönü elektronikçilerinden bile daha kötü.
  • kesinlikle sony rezaleti adı altında başlık açılıp, bu yaptıklarının yanına bırakılmaması gerekir. niye biliyor musunuz, çünkü sony türkiye'nin telefondan sorumlu birimi sadece telefon da müşteriyi oyalamak ve avutmaktan başka hiçbir şey yapmıyor, 2 aydan beri sony türkiye den yetkili biri beni arayacak hala bekliyorum düşünün! ocak ayında aldığımdan beri hep sorun yaşadım ben m5 ile. şimdi de 24 gün oldu anakart değişimi bekliyorum! sony türkiye firma olarak üzerlerine düşen hiçbir şeyi yapmıyor. varsa yoksa boş laf! yahu karşımızda bütüm iletişim bilgilerimi verdiğim halde ben diye başka birini arayan ve bu arama sonunda da şikayet kaydımı sonlandırmış bir firma var siz daha neden bahsediyorsunuz!

edit: 40 gün oldu daha hala değişim bekliyorum. sony mi bi daha asla tövbe! 6 ayda 6 kere garantiye gitti cihaz. bütün garantiye gidiş dönüşler toplam 1 ay sürse, bunun üstüne 1 ay 10 gün de değişim beklediğim süreyi eklersek, kaç oldu 2 ay 10 gün! yeni alınan bir telefonun bi ton sorun çıkarması ve sonunda da 2 ay kadar bir süre kullanılamaması! artık ne kadar beddua ettiğimi tahmin edersiniz bunlara! ve bu arada hala daha ne zaman değişim yapılacağı da belli değil he! yani toplam da 3-4 ayı bulabilir bu süreç. yani kısaca arkadaşım sony almayın aldırmayın!
  • bir alt modeli m4 aqua'nın stoklarda kalmaması sebebiyle tarifeme ek olarak aldığım yeni telefonum. almadan önce iyi ki buraları okumamışım, genelde ekşi okuyup alışverişlerimde olumsuz yorumlardan etkilenebiliyorum.

öncelikle telefona çok para vermeyi sevmeyen bir kullanıcıyım. genelde 1000 tl civarı f/p oranı yüksek ürünleri tercih ederim. bundan önceki akıllı telefonlarım huawei g7 ve motorola droid razr idi. şirketim iphone 5s verdiği için ikinci hattımda huawei g7'yi kullanmak zor oluyordu. çünkü hem iri hem de ağırdı, çift telefon taşımak eziyet oluyordu. huawei marka telefonumu ben de eşime verdim. motorolam hala duruyordu ama güncelleme almadığı için kullanması kanser ediyordu. ben de yeniden uygun fiyatlı, taşıması kolay, kulanması keyifli bir telefon alayım dedim. çok marka araştırdım. lenovo olsun, hatta casper olsun oldukça iddialı modeller var piyasada. ancak beklentimi karşılayacak model olarak xperia m4 aqua için karar kıldım. stoklarda olmayınca m5'e döndüm. benim için telefondan beklentim uygulama yükledikçe kasılmaması, akşam eve gittiğimde şarjın yarısının duruyor olması, ailecek bir etkinlikte kaliteli fotoğraflar çekebilmem. hepsi bu kadar. bu açıdan m5 beklentilerimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim. kapanıp açılma, donma vb gibi sorunlar yaşamadım. şu an kendisinden gayet memnunum. sonuçta elimde 21 mp arka, 13 mp ön kamerası, 3 gb rami olan çoğu markanın amiral ürünü ile rekabet edebilecek bir telefon var. ve ben bu telefona 2500 tl vermedim, 1350 tl gibi bir rakama yıllarca kullanabileceğim bir telefon aldım.

yeni özellikler ya da sorunlar keşfettikçe burayı editlerim.

aylar sonra edit: almayın, aldırmayın. telefon kendi kendine şarjı %90 iken dahi kapanıyordu. şarja takmadan da hiç bir şekilde açılmıyordu. güncelleme gelince düzelecek dediler. günceleme geldi sorun çözülmedi.
  • teknosa, mediamarkt gibi birçok satış merkezinden toplatılmış telefon. sorduğumda söylenen ise: sürekli sistemsel şikayetlerin gelmesi ve sony'nin telefondaki sorunları bir türlü çözememesi. kısacası bu telefondan aldıysanız ve sürekli sorun çıkıyorsa düzelmeyecek ama şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmazsanız bundan sonra karşılaşmanız düşük bir ihtimal.
  • yazılanlara rağmen alınmaması gereken telefon. forumlarda bas bas bağırıyor millet, az araştırın inceleyin yahu.
  • teknosa çalışanlarının söylediklerine göre kasım ayı ortasında 1300 tl'den girecek olan telefon,yurtdışı kullanıcılarının deneyimlerine ve yorumlarına bakarsak daha fazla da etmez zaten.
  • almayı düşündüğüm telefon. hatta yukardaki entryi yazan serj arkadaşa da sorup fikir almıştım. fakat internette gördüğüm bazı yorumlar içime bir kurt düşürdü. bazı kullanıcılar telefonun şarjının su gibi gittiğini , kamerasının flaşlı çekimde çok kötü olduğunu , sürekli donduğunu, fiyatını hakketmediğini falan yazmış. umarım öyle değildir. 8 çekirdek işlemci , 21 mp kamera ve 3 gb ram ile alınabilecek güzel bir orta segment telefonu gibi görünüyor.
  • *4 inçten 5 inç ekrana geçtim, alışmakta zorlandım ama alıştım. (çok önemli ampirik bilgi)
    *şarjı yoğun kullanımda vaat edildiği yahut reklam edildiği gibi 2 gün yetmiyor ama rahatça otuz saati görüyorum. diğer vaziyetler yani yalnız temel uygulamaların çalıştırıldığı pil modları pek iyi.
    *şarj etme süresi yaklaşık üç buçuk saat, ben bilerek aldım, şimdilik pişman değilim.
    *bir cihaza mahsus problem/lerin ürüne genellenmesini anlamıyorum ayrıca. olabilir de olmayabilir de.
    *siyah olmayanları çirkin bu telefonun. başka şeyini konuşacağımıza telefoncu kardeş ile yarım saat telefonun estetiği/tasarımı üzerine muhabbet döndürdük.
    *eski telefonum da sony idi ve kamerası rakip anılacak cihazlar kadar iyi idi. m5'in ise kameraları için diyecegim şey, teknoloji platformlarında okuyup dinlediklerinizden farklı değil: harika.
    *iki tane büyük oyun yükledim. sorunsuz şu an. tüm çekirdekleri kullanıy... üff arkadaşlar anlamadığım yerden sormayın.
    *usb girişi keşke kapalı olsaydı. burdaki kaygım saçma neyse bunu geçelim.
    *kulaklığı da philips'in on liralık yıllardır bozulmayan bir kulaklığı var ya hep çantamda hatta onun gibi. bass mas anlamam onun gibi işte. sağlam ama tatmin edici değil. biz de başka kulaklık takıyoruuz, taaktık.
    *bu sony'lerdeki bildirim ışıkları üzerine uzunca düşünen olmuş mudur? bundaki en ideal boyutta, nokta kadar, rahatsız etmiyor, seviyorum. (bu da en işe yaramayacak detay)
    *ben kendisini züğürt halimle eve atmaya utandım; köşeleri plastik değil sonuçta. şu an sony center fiyatı 1400'dü.
    *tam yedi gün oldu. ne kapandı ne dondu ne de yavaş iş gördü.
    *haydi canım yine görüşmek dileğiyle iyi forumlar...
hesabın var mı? giriş yap