şükela:  tümü | bugün
  • amerikan hava kuvvetlerinin yeni loyal wingman “sadık yancı” insansız hava aracı.

en önemli özellikleri jet motorlu olması, havada yancısı olduğu uçağın pilotu tarafından kontrol edilmesi ve maliyetinin tek bir patriot füzesinden fazla olmaması. bu da şu anlama geliyor, amerikan hava kuvvetleri çok düşük maliyetle bu insansız uçaktan onbinlerce adet üretip havadaki her uçağının yanına bir veya birkaç yancı ekleyebilir. bu yancılar önden gidip araziyi kontrol etme, düşman ateşini üzerine çekerek hava savunma bataryalarının tespitine yardım etme, dogfightlarda avantaj yaratma, pilot başına düşen cephaneyi nerdeyse ikiye katlama, ve örneğin bir s-400 saldırısına karşı kendisini feda ederek pilotu kurtarma gibi amaçlarla kullanılabilir.
  • ilk uçuşunu 5 mart'ta yapmıştı.

ikinci uçuşunu sessiz sedasız 11 haziran'da yapmış. uçak başı maliyeti 2 milyon dolar.

hayalet jet iha. ihale şartnamesine göre 4000 km. menzil , 0.85 mach hızı olması bekleniyor. 2 milyon dolar birim maliyetle böyle bir uçak nasıl yapılıyor anlamadım. şekline bakılırsa gövde içi silah yuvası eklenecek gibi görünüyor. ileri aviyonik taşıyabiliyor.

bunların dışında eskort ettiği jetlerle birlikte tamamen otonom hareket edebilmek için onlarla entegre yapay zeka yerleştirilecek.

şu an dünyanın en gelişmiş jet ihaları northrop grumman üretimi mq-4c triton ve general atomics üretimi avenger.

fakat valkyrie bunlardan çok daha fazla insanlı uçakları andırıyor. uçağın kullanım alanıyla ilgili hala teoriler geliştiriliyor. insanlı uçaklar sadece mühimmatı taşırken, valkyrie aviyonikleri ayrı olarak taşıyabilirmiş. f-35 , f-22 ve 6. nesil uçaklara sürü eskort yapacak.

uçak rahatça feda edilebilir bir uçak olacak. uçakları korumak için kendini feda edebilecek veya kamikaze saldırısı yapabilecek.

usaf şu an yeni bütçe ayırma çalışmalarına başlamış. 2021 bütçesinden pay ayırıp projeyi başlatmayı düşünüyorlar. proje başladıktan sonra 2-3 yıl içinde seri üretim başlayacak.

başlangıç olarak, usaf testleri için 20-30 uçak üretilecekmiş. uzun ve kapsamlı bir test süreci olacak.

uçağın üreticisi kratos, usaf ve nato ülkeleri için testlerde kullanılan uçan hedef üretiminde uzmanlaşmış bir şirket. yani düşük maliyetle maksimum kabiliyet simüle etme üzerine uzmanlaşmış bir şirket. oklahoma'ya valkyrie tesisini kurmaya başlamışlar.
  • uçağın üreticisi olan kratos defence testler için 20 - 40 uçağı kapsayan ilk üretim sözleşmesine hazırlık amacıyla motor siparişlerini vermeye başlamış.

uçak, williams ınternational tarafından geliştirilen fj33 motorları kullanıyormuş.

https://www.janes.com/…tion-of-valkyrie-ucas-orders

xq-58a valkyrie usaf'ın tüm yeni nesil insanlı ve insansız uçaklarını yapay zeka ile birbirine bağlayacak, isteğe bağlı pistten tamamen bağımsız otonom hareket etmelerini sağlayacak skyborg programının parçalarından biri olarak üretiliyor.

f-35 ile entegrasyonu ise 2023'te önemli bir kırılma yaşayacak. 2023 yılında 15. üretim lotunda üretilecek f-35a'lar 25 kat güçlü harris işlemcilerine ve raytheon üretimi yeni das'lara sahip olacak. veri alışverişi inanılmaz hızlı olacak.

15. üretim lotunda üretilecek bu f35a'lar block 4 olarak tanımlanıyor ve skyborg'un ihtiyaç duyduğu işlemci gücüne sahipler. valkyrie ile entegre olacaklar.
  • önümüzdeki 1-2 hafta içinde ilk kontratın verilmesi bekleniyor. şu an 3 uçak üretilmiş. 1 tanesi* hava kuvvetlerinde, diğer 2'si şirkette. yıl bitmeden diğer uçaklardan biri 3. uçuşu yapacak.

2020 ilk çeyreğinde yükler takılı halde uçuş testleri başlayacak. bu yükler hava kuvvetlerinden değil başka bir kuruma ait. yüklerin içeriği açıklanmadı ama özerk sürüş ve iletişim - bağlantı yükleri olması bekleniyor. kurumun ismi de açıklanmadı ama muhtemelen donanma. super hornet veya f-35 ile entegrasyon testleri olabilir.

uçak gövde içi bölmesinde 4 bomba veya 2 havadan havaya füze taşıyabiliyor.

bu bölmeye havadan - havaya füze olarak, raytheon'un geliştirmekte olduğu daha hızlı ve manevra kabiliyeti gelişmiş yeni peregrine orta menzil füzesi ile lockheed martin'in cuda füzesi sığabiliyor.
  • (bkz: vf-1 valkyrie)
  • 90 dakikalık 3. uçuşunu 9 ekim'de yapmış. paraşütle iniş esnasında hava yastığında sorun olmuş, uçak sert inmiş ve hasar almış.

https://www.flightglobal.com/…uring-landing-461416/