şükela:  tümü | bugün
  • -dolar gordugu rakami unutmaz
    cok da guzel unutur, mesela $ euro ya karsi 2000 tilinda .83 seviyesini gordu ama son 18 yildir pek yanina yaklasamadi. burda kastedilen tl ye karsi gordugu rakami unutmaz saniyorum ama buda cok anlamli bir soylem degil, cunku turkiye enflasyonu , amerikan enflasyonuna gore 5%-10% civarinda daha yuksek, dolayisi ile kurun enflasyon bu kadar yuksek oldugu muddetce surekli deger kaybetmesi beklenen bir durumdur.

-2 ay once 3.8 den dolar aldim bugun 4.28 den sattim 3500tl kardayim
    hayir kardesim karda falan degilsin. turk lirasi maalesef hard bir currency degildir, yani herhangibir portfoyun degeri olculurken kullanilabilecek bir para birimi degildir, cunku surekli degerini kaybetmektedir. portfoy degerinin artip artmadigini gormek icin $ yada euro cinsinden degerini takip etmen gerekir. bu durumda pek kar etmedigini goreceksin. belki kisa vadede tl alim gucun biraz artmis olabilir ama oda gecici merak etme

-tl diger kurlara gore negatif ayrisiyor
    negatif yada positif ayrismadan bahsedebilmek icin korrelasyon bilmek gerekir ve bunu aciklamak gerekir. ben kimsenin korrelasyondan bahsettigini gormuyorum (buna turk bloombergi de dahil). ama herkesin agzinda bir negatif ayrisma. bence bu sekilde kullanilinca sadece bos laf.

-4.35 i kirarsa 4.40 a gider, 4.25 i kirarsa 4.2 ye gider tarzi teknik analiz yorumlari
    evet arkadaslar, bu tip yorumlar oyle guzelki, hatali cikma olasiligi yok. yani piyasa ne yaparsa yapsin bu yorumlarin yada tahminlerin yanlis cikma olasiligi yok. bunu turkiye'deki finans gurularida sik sik kullanmakta (!)

-urettigimizden fazla tuketiyoruz o yuzden yukseliyor
    dogru bir yorum ama buda binlerce kere soylendi, tekrarlamaya gerek yok

-yinede sahlaniyor aman linkleri
  • bu başlıkla sözlükten negatif ayrışıyorsun.
  • hiç bir klişe akaryakıt zammı başlıklarındaki "ben hep 50" diye başlayan klişelerin tadını vermiyor. her okuyuşumda yazarın: "abi bak süper bir espri yapıyorum" hissiyatını yaşıyorum.
  • simdi birde faiz artisi ise yaramadi diyen tipler turedi.

simdi yarayip yaramadigini anlayabilmek icin, faiz artisi olmasaydi kur ne olurdu ona bakmak lazim. eger tl 625 puan artisla 6.4 seviyesindeyse faiz artisi olmasa belkide $ su anda 8 olacakti canim kardesim.

faiz artislari her zaman ise yarar, biz 8% faizlerde inat etmeseydik gecen sene, su anda faizde daha dusuk olurdu $ kuru da.

araba 20yle giderken frene hafifce basarsiniz araba durur. ama yokus asagi 250km hizla giderken sert bir fren sizi ancak yavaslatir. biz frene basmakta bayagi gec kaldik. ama araba duvara toslamak uzereyken frene basma demek te pek mantikli degil.

bu konuda birde faizi aciklamak icin kullandigim kayik, delik ve yama ornegim vardi, merak eden ona da bakabilir. oda cok guzel bir ornekti. frende fena degil...
  • "yatırım tavsiyesi değildir." diyip, yatırım tavsiyesi verenler...

facebook'taki, tüm sorumluluk facebook'undur tarzı paylaşımlara benziyor.