şükela:  tümü | bugün
 • erkeklerde fazladan bir y kromozomunun olduğu anormal durum. her ne kadar kesin bir kanıt sunulamasa da bu sendromun görüldüğü kişilerin daha agresif oldukları ifade edilmektedir.
 • üreme hücresinde dna'nın yanlış eşlenmesi ve 46 yerine 47 kromozomlu (2 y kromozomu, 1 x kromozomu ve 44 otozom kromozomu.) zigotun oluşmasından kaynaklanan ve erkeklerde görülen bir mutasyon.

  zeka geriliği,uzun boy ve iri vücut, uç noktalardaki erkeksi özellikler ve doğal olarak şiddete eğilim gösterme bu sendromun belirtilerindendir.

  elbette bu sendroma sahip olan kişilerin hepsi katil değil. yapılan bir araştırmada her 1000 erkekten birinin bu rahatsızlığa sahip olduğu tespit edilmiş. dünyada yaklaşık üç milyar yedi yüz elli bin erkek olduğunu hesap edersek, şu anda ortalama üç milyon yedi yüz elli bin erkek bu rahatsızlığa sahip. eğer xyy sendromuna sahip olan herkes katil olsaydı, dünyada bu kadar katil olacaktı.

  not:bu sendroma sahip insanlarda şiddete eğilim ve agresivite görülmesinin nedeni zeka geriliği olarak yorumlanmaktadır.
 • özellikle 50' li yıllardan 80' li yıllara değin yapılan asparagas bilim haberi bombardımanları yüzünden extra y kromozomuna sahip erkeklerin potansiyel suçlu (özellikle de katil) olacakları fikri kabul ettirilmeye çalışılmıştır. bu yıllarda yapılan cinayet dizileri ve filmlerinde bile senaryolara iliştirilen bir sendrom olarak da kullanıldığı olmuştur.

  bu sendromdan muzdarip erkek bireylerin boyları uzun olur, kol ve ayak uzunlukları da vücutlarıyla orantısız derecede uzun olabilir, yüzlerinde yoğun akne izleri ve vücutlarında da kozmetik görünümü etkileyen deri hastalıkları görülebilir. mental olarak ise vasat veya vasat altı zekaya sahiptirler. ırsi bir rahatsızlık değildir. erkeklerde gamet oluşumu esnasında mayoz bölünmenin 2. evresinde görülebilen mutasyonlar sonucunda birbirinden ayrılamayan y kromozomlarına sahip spermlerden biri, olası cinsel ilişki ile yumurtaya ulaşırsa döllenme gerçekleşir ve xyy sendromuna sahip birey doğar.

  extra y kromozomu extra testosteron salgılanmasına neden olmaz. ki zaten agresyonun ve antisosyal hatta psikopatik davranışların da direkt sorumlusu fazla testestoron salgınlanması değildir. onlarca, yüzlerce çevresel değişken yüzünden olabilecek psikolojik değişimler ve bu psikolojik değişimlerin ortaya çıkardığı sosyopatlar ve psikopatlar mevcuttur.

  daha kapsamlı bilgilenmek için bkz: wiki.
  ayrıca aynı rahatsızlığı belirten diğer isimleri için;
  (bkz: super male syndrome)
  (bkz: yy syndrome)
  (bkz: jacobs syndrome)