şükela:  tümü | bugün soru sor
  • erkeklerde fazladan bir y kromozomunun olduğu anormal durum. her ne kadar kesin bir kanıt sunulamasa da bu sendromun görüldüğü kişilerin daha agresif oldukları ifade edilmektedir.
  • üreme hücresinde dna'nın yanlış eşlenmesi ve 46 yerine 47 kromozomlu (2 y kromozomu, 1 x kromozomu ve 44 otozom kromozomu.) zigotun oluşmasından kaynaklanan ve erkeklerde görülen bir mutasyon.

    zeka geriliği,uzun boy ve iri vücut, uç noktalardaki erkeksi özellikler ve doğal olarak şiddete eğilim gösterme bu sendromun belirtilerindendir.

    elbette bu sendroma sahip olan kişilerin hepsi katil değil. yapılan bir araştırmada her 1000 erkekten birinin bu rahatsızlığa sahip olduğu tespit edilmiş. dünyada yaklaşık üç milyar yedi yüz elli bin erkek olduğunu hesap edersek, şu anda ortalama üç milyon yedi yüz elli bin erkek bu rahatsızlığa sahip. eğer xyy sendromuna sahip olan herkes katil olsaydı, dünyada bu kadar katil olacaktı.

    not:bu sendroma sahip insanlarda şiddete eğilim ve agresivite görülmesinin nedeni zeka geriliği olarak yorumlanmaktadır.