şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: koyduk mu)
  • y kuşağı neden mutsuz konusunda, kariyer hedeflerinin ne kadar gerçekdışı geliştiğini anlatan bir yazı.
  • anlaması zor, anlaşması kolay nesil. olmaz mı olabilir.
  • haklarında bi yazı da engin ardıç yazmış.

''üniversite profesörü bir arkadaşım var, mayıs ayına kadar öğrencilerinden çok yakınırdı: üç dakikadan, yani bir "klip" süresinden fazla hiçbir konuya yoğunlaşamıyorlarmış, dersi içine şaklabanlık katarak anlatmazsa anlamıyorlarmış...
    taksim olaylarından sonra o hışır gençlik birdenbire gitti, "tayyip düşmanı pırıl pırıl çocuklar" geldi yerine..''
  • (bkz: millennials)
  • toplum mühendisliğinin elinde patlayan nesil. karakteristik özellikleri sayesinde, planlanan 'kontrol edilmesi kolay eğitimli nesil' köküne dinamit çakmıştır. bunun sebebi olarak da genç nüfusu şekillendirmek isteyenlerin, kapitalizm ve bileşenlerinin gerçekten insan doğasına en uygun sistem olduğuna gerçekten inanmaları olduğunu düşünüyorum. bireylerin eğitim seviyesi arttıkça bu amaca hizmet edecekleri zannedildi galiba. ancak eğitim, beraberinde özgür düşünce ve adalet kavramlarını getirir öncelikle.

içerik olarak değil ama benzetme olarak şöyle denilebilir;

sosyal darwinizm matrix ise y nesli ajan smith'dir.
  • hakkinda güzel bir yazi; almanca:

http://www.zeit.de/…014/10/generation-y-glueck-geld
  • devlet bahçeli, rte'nin facebook ve youtube kapatma girişimine ne diyorsunuz sorusuna "y gençliği gereken cevabı verecektir." demiştir.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25966447.asp
  • bagimsiz, ozgur , adil,uyumsuz, bilgili, kural tanimaz,yüksek beklentili, sabirsiz, bilgi paylasan,sahicilik, teknolojik, yüksek özgüven ,adalet, sadelik, sürece odaklı,saçmalık dedektörü, tepkisel,internet sürece odaklı, kişiye özel yaklaşım ,uyumsuz, yüksek özbeklik, ebeveyn bağlılığı,esnek- eğlenceli iş, talepkar,adalet duygusu, twitter , facebook ,yüksek özgüven,tatminsiz sade bilgi,iş- yaşam dengesi ,akran onayı, yetenekli , girişimci, aşırı bireyci, bilgi paylaşımı sağlayan gençlerin oluşturduğu 28-33 yaş arası insanların oluşturduğu kuşaktır.