şükela:  tümü | bugün
 • yükümlülük ve zorunlulukları olmadan evde karantina altında kalınca şımarıklık yapıp çık sıkıldık yeeaahhh bugün ne yapsak derdinde olan şımarıklar ( ki yüzdeye vurunca çok yüksek bir oran çıkıyor ) için geçerli önerme
 • arkadaş z kuşağıyla karıştırmış sanırım. daha dün 33 yaşına girmiş biri olarak söyleyeyim, canım benim biz soğuk savaşa doğmuş bir nesiliz. insanların bugünden çok daha fazla paranoya içinde olduğu, tüm dünyanın bugüne nazaran daha fazla sıkıntısı olduğu bir dönemde doğup büyüdük, onu bunu bırak ülkenin başında kenan evren vardı biz doğduğumuz zaman, gerçi o bile bazı "şahıs"lardan iyidir de, konumuz o değil şimdi. gelelim starbucks, dijital mecra, sosyal medya gibi konulara; bizden önceki kuşaklar ne kadar etkilenirse, aşağı yukarı biz de o kadar etkileniyoruz. bir de bizden önceki kuşağa biat etmememiz hakkında bir şeyler söylemiş arkadaş, ben herhangi bir kuşaktan olup da kendisinden önceki kuşaktan birine biat eden birini görmedim daha. sonuç olarak, evde fazla sıkılıp entry girmek iyi hoş da, içeriğe de dikkat etmek lazım değil mi.
 • on yaşında 17 ağustos’u yaşadık dostum. sabahına rafineri yandı, altı gün dağda mülteci hayatı yaşadık. 2008 krizininin dolaylı etkileri amatörü eğlendirmekle birlikte, askerde tam teçhizat 40 km yol yürümek ve çeşitli ikmal aksamaları beyimin vifi’sini gıdıklar mı bilmem ama y kuşağının önemli bir kısmını çok da zorluk görmediğini söyleyebiliriz.

  zorluk altın madalyasını ikinci dünya savaşı ve birinci dünya savaşı sırasında bir iki yıl öncesinde sonrasında özellikle yetişkin olan iki nesle armağan etmek istiyorum.

  edit: z kuşağının sınıflandırmaya sokulmaması normal en yaşlı küçük bir azınlığı dışında hala ergen ve çocuklar. bir zahmet zorluk görmesinler. ama onlar esas zorluğu ilerleyen yıllarda görecekler. bizler elden ayaktan düştüğümüzde işte o gün hepimiz tükeneceğiz swh
 • bu nevrozla mücadele edeceğime inaniyorum, yeter ki insanlar benden uzak dursun.

  (sonunda kendini 4 gün de olsa izolasyona alabilmis yazar beyani)
 • hassiktir diyorum hazıra konan jenerasyon her zaman x kuşağı ve boomer olmuştur.
 • yazarın z kuşağını y kuşağı sanmasına mı üzüleyim yoksa z kuşağını yetiştiren nesilin zaten x kuşağı olduğuna mı üzüleyim?

  arkadaşlar, bunlar sizin çocuklarınız. benim de z kuşağı bir kardeşim var, internet gidince kafayı yemiyor. okuyor kitap okuyor. benden iyi edebiyat bilgisi var. starbucksa gitmekten hoşlanmıyor, hoşlanabilirdi de üstelik. çocuklara sosyalleşecek alan mı bıraktınız lan? ben çocukken bizim evin arkasında küçük bir ovacık vardı, oraya pikniğe giderdim her gün. gündelik bir olaydı bu zira. dut mevsimi geldiğinde ovadaki dut ağaçlarına tırmanırdık. köy möy değil yanlış anlaşılmasın, gayet gelişmiş bir il merkezinde büyüdüm ben. ara sıra google mapsten bakıyorum o dut ağaçlarına, kesmişler ve yerine site dikmişler.

  şimdi benim kardeşim o evde büyüseydi ne yapacaktı mahallenin çocuklarıyla? mecburen kahvehanelere gidecekti. starbucks olur, başka bir cafe olur, adını sen koy.

  x kuşağının bok yemeleri ve globalleşen dünya şartları yüzünden z kuşağı bugün o eleştirdiğiniz şekilde işte. 'sosyal medya paylaşımları ile kendini teselli etmeye çalışan' denmiş, her kuşağın sosyalleşme platformunun farklı olduğunu düşünemiyor arkadaş. siz çok bilmişler beş çayları yok efendim altın günleri diye mahalledeki orta yaş kadınların toplanıp dedikodu yaptığı etkinlikler organize etmiyor muydunuz? ve hatta hala etmiyor musunuz? 'siz' diye genelliyorum dikkat edersen zira koca bir kuşağı genellediği mesajı ile başlıyor entry.

  arkadaşlar. lütfen 'corona challenge' diye tuvaleti yalayan insanları eleştirelim, bu aptallık. buna diyecek lafım yok. z kuşağının aptalları corona challenge yapıyor eyvallah ama y kuşağının aptalları da 'ben pokemonum' diye damlardan atlıyordu. x kuşağının aptalları da bugün kanal istanbul yapıyor mesela. aptalları hariç tutalım.

  ha mevzu eğer yaşam alışkanlıkları ise, lütfen birilerini eleştirirken o kişilerin yaşam şartlarına bir bakalım. z kuşağına 'starbucksta takılıyorlar, yok efendim sosyal medyayı çok kullanıyorlar' demek, afrikada'ki insanlara 'kişisel temizliklerine hiç dikkat etmiyorlar' demek gibi. sizin zamanınızdaki televizyon, altın günleri, düğünler, zıkkımın dipleri bugün yerini sosyal medyaya bıraktı. üstelik, ne yazık ki sizin zamanınızda insanın kendini gerçekleştirmesi için daha fazla olanak vardı. hem alım gücü daha yüksekti hem şehirler betonarme mezarlara dönüşmemişti.

  kısaca: boş atmayın. gerçekten beni bir z kuşağı savunucusu yaptınız, savunurum. z kuşağının 'böyle' olmasının sebebi sizsiniz (sıfat kullanmıyorum dikkat ederseniz. her kuşağın kendi içinde iyisi kötüsü vardır ve her kuşak kendi yaşam şartlarından ortaya çıkan özellikler gösterir). sizin değiştirdiğiniz dünya düzeni. üstelik sizin çocuklarınız zaten. o yüzden, tekrar ediyorum. boş atmayın ya. en sevdiğiniz şey 'suçu' gençlerde aramak. hayır. o gencin dünyaya geldiği düzeni eleştireceksin, gençleri değil!

  edit: alıngan değilim ancak savunmacıyım. zira saçmalamışsınız. 'bilmem ne kuşağı çok rererö' derken mevcut düzen şartlarını düşünemeyecek kadar dar bakışlısınız, üstelik entryde yazan hiç bir argümana yanıt verememişsiniz. anca 'ehehhe kendine dokunanlar da entry girmiş pehpehpeh' moduna geçmişsiniz. üzerime alınmadığımı zaten algılayabilseniz entryden algılayacaksınız ama öyle bir kapasiteniz olmadığını da editinizden anlıyoruz. özetle, boş atmışsınız. gülüp geçiyoruz hocam.

  edit: başlığı açan üstün muhakeme yetenekli arkadaş nedense entrysini silip kaçmış.
 • 34 yıllık araştırmacı olarak belirtmem gerekir ki; z kuşağı 1997 – 2012 yılları arasını kapsamaktadır. ki çoğunluğu x kuşağının çocuklarıdır. şimdi o diplomanı yırtıp atabilirsin.

  y kuşağı ise 1981 – 1996 arasında doğanları ifade eder. mevcut korona salgınında psikolojik olarak en güçlüden güçsüze doğru sıralama x kuşağı, y kuşağı, z kuşağı şeklindedir.

  tabi ki x ve y kuşağının içinde panik halde olanlar da var ki bunlar totalin içerisinde %1-2 yi geçmez. sebebi de götlerine girmeyenin kalmamasıdır. bunlar yokluğu da görmüştür, kuyrukları da savaşları da, aklına ne gelirse. zaten sokakta başıboş dolaşmalarının sebebi de biraz budur.

  z kuşağı ise iphone ile doğmuştur, çoğu doğru düzgün çocukluk yaşamayamadığı gibi psikolojik sorunların da en yoğun olduğu kuşaktır sevgili klinik psikolog *

  sen de kuvvetle muhtemel kolpacı bir z kuşağı mensubusun. yoksa çıkıp "edit: 25 yıllık klinik psikoloğu z kuşağı tanımını bilmemekle itham etmek abes ile iştigal olunur ki; 2000’de doğup 2020’de en büyüğü 20 yaşında kuşak z’dir. ışık alabiliyorsanız; aydınlatmak isterim." diyemezsin.

  edit: yeni editiyle birlikte diyebilirim ki kesinlikle z kuşağı bir ergendir kendisi. *
  edit2: son editiyle fena güldürmüştür. kafa kesinlikle z kuşağı ile alfa kuşağı arasında.

  edit3: şahıs arazi olmuş. nicki @psikologunuz
 • kuşakların amk. önemli olan insanlık