şükela:  tümü | bugün
  • benim de içinde bulunduğum y kuşağı, günümüz kanser kuşağıdır.

starbakslarda latte içer, 3k maaş alıp bmw alır, daha çok kazanan gider keriz gibi 1 milyon liralık ev alır, 20 yıl kredi çeker, 10 bin liralık telefon alır, aynı telefona 20 tane aksesuar alır. günü birlik gider bilmem hangi ilde yemek yer gelir, parası var diye değil, sırf gösteriş için. 10k maaş alır, gider 4k kira verir rezidansta kalır. 20 yıl kredi çekip 2 odalı ev alır, mütahitleri zengin eder.

bu eşek nesil, günümüz kapitalist para babalarını zengin eden nesildir, instagrama 2 tane resim atacağım diye 1 yıl eşekler gibi çalışıp üç kuruş para biriktirir, gider 2 gün avrupayı gezer kendini lord zanneder.

bak z kuşağı pasif, ama adamlar umursamaz, yıllarca eşek gibi okuyup işsiz kalacağıma, okumam keyfime bakarım kafasında. adam çalışmak istemiyor, milyon liralık araba ev almanın peşinde değil, adam okumak istemiyor, biliyor eğitimin bir boka yaramadığını, çocuktaki mantık şu, ulan eşek gibi günde 10 saat birilerine çalışacağıma, gider ufak tefek işler yaparım, karnım doysun, keyfim yerinde olsun yeter. gezer tozarım, mis gibi. 10 bin liralık telefonum olmasa da olur kafasında.

yemin ediyorum özeniyorum bu z kuşağına.

y kuşağı ne yapıyor, boynuna 1 tane kravat takıp plazada çalışınca kendini bir bok sanıyor, 3 liralık şeyin fiyatını 30 liraya çıkarıyor, saçma sapan şeylere para harcıyor, tam bir tüketim nesli, çıkarcılık, hile, çekememe, gösteriş ne kadar boktan özellik varsa bu y kuşağında.

x kuşağına bakıyorsun, yokluk görmüşler, adam aynı pantolonu 2 yıl giyiyor, 1 ayakkabı alıyor yıllarca giyiyor, kimseye gösteriş yapma derdi yok, parası varsa bir şey alıyor kıt kanaat geçiniyor, savurmuyor.

bu boktan y kuşağı, 10 tane ayakkabı alıyor, 20 tane kazak alıyor, neymiş? moda, kafeleri ağzına kadar doldurup 2 liralık hesaba 100 lira ödüyor, bunun için de eşek gibi çalışıyor. öyle sikik şeylere para harcıyor ki, tatminsiz. kapitalist sistemi ayakta tutan, 3 5 adamı zengin eden sığırlar.

tam bir dangalak sürüsü yemin ediyorum bu y kuşağı.
  • ne kuşağı deniyor bilmiyorum ama 80'lerdeki nesil asıl daha şanssızdır. çernobil gibi bir faciadan etkilenmiştir. çernobil öncesi ve sonrasındaki kanser oranına bakılarak çok rahat anlaşılır bu olay. türkiye'de hele fındıklar ilkokullarda çocuklara dağıtılıp radyasyonlu çaylar içildiğinden daha da şanssızdır.
  • 9 ay 29 gunde dogdum ve dogdugum gun cernobilin patladigi gun.
    baska bir sey soylemiyorum.
  • ben kendimi x kuşağı olarak görüyorum. belki y kuşağına ucundan girmiş olabilirim. ancak x kuşağı için söylenenler aşağı yukarı doğru diyebilirim, mesela çevremdeki insanlara bakıyorum, şunun arabası şu marka, ben de almalıyım gibi bir yarış hiç görmedim.

y kuşağının savurgan olması, bence günümüz tüketim araçlarının aşırı artmasından kaynaklanıyor.
  • türkiyedeki varolan sorunların çoğunluğunun sebebi x kuşağı hatta baby boomer denen dünya savaşı sonrası doğan ara nesildir bu 1930 dan 1965 e kadar sürer
    siyasilere ve pek çok önemli noktadaki kişilere bakın hepsi bu nesildendir sorun budur.

çağı yakalamamak çağın gerisinde kalmak herşeyi geriden takip etmek
  • y kuşağı henüz dünyayı yönlendiren, yönetici ve siyasetçi sınıfına mensup bile değilken saçma görünen tespit. y kuşağının en büyük derdi x ve öncesinin sıçıp sıvadığı rezil dünya düzenini ve yaşam koşullarını değiştirmek olacak.

umarım y kuşağı sonrası, hali hazırda kolaycı ve doymuş olarak yaftalanan kuşağa düzgün bir dünya bırakırız da, o kuşaklar gerçekten kolay ve insanca yaşayarak hayatın tadını çıkarır.

not: kanserden bahsedilen hastalık olan kanserse tespit doğru. hepimiz gıda boyalarının, tatlandırıcıların, ucuz şekerleme ve işlenmiş gıdaların en ufak bir kısıtlama görmediği bir dünyada büyüdük. önceki kuşakların 60'lı yaşlarda karşısına gelen hastalıklar bizi 30-40 bandında vuracak.

gaviskon isteyen?
  • ben artık ciddiye almıyorum bu tarz söylemleri. sümerlilerin yazdıkları tabletlerde bile var sonraki nesillere hayıflanma. bu zamanı geçen neslin bunu kabullenmekte zorlanmasından başka bir şey değil. bunu gelecekte z jenerasyonu da yapacak ondan sonrakiler de.