şükela:  tümü | bugün
  • arapça bir şarkı.

çok anlamlı.

ya lili
  • (bkz: balti) sahne adlı rapper'in, hamouda adlı çocukla birlikte seslendirip 2017 sonbaharında piyasaya sürdüğü; şimdilik arap coğrafyası ve kuzey afrika'nın tamamında, avrupa'da ise fransa başta olmak üzere bazı ülkelerde çok ses getiren süper şarkısı.

bu parça bir süredir türkiye'ye de giriş yapmış bulunuyor. ülkemizde 2018 yazının hit şarkılarından biri olacak diye düşünüyorum. yalnız şarkı rap olması ve canlı bir müzikal altyapıya sahip olması vesilesiyle cluplarda göbek atan ve havuzbaşlarında kırıtan hatunlar ve o hatunların peşinden koşan tropikal kaplumbağaların malzemesi olacağa benziyor ama şarkının aslında çok duygusal bir hikayesi olduğunun bilinmesinde fayda görüyorum. gerçi çıktığı ülkelerde ölen birilerinin anısına yazılan bazı şarkılara türkiye'de göbek atıldığı, diskolarda coşkuyla söylendiği de oldu bu nedenle bu şarkının başına geleceklere şaşırmayacağıma ant içerim. iyi dinlemeler arkadaşlar.
  • şarkı ve klip yeterince bağımlısı yapıyorken üstüne, altyazılı klibini izleyip kanımca beni daha da dinlettirecek gibi gözüken süper ötesi şarkı.
  • niye ben bunu loopa aldım ki dedirten parça, klip etkili oldu galiba.
  • arapça olduğu için bi çok kişiye itici gelebilir ama bu melodiyle bence dinletisi var. alt yazılar doğru ise, yazıyla alakasız hareketler göz tırmalıyor.

az çok yurdum popcularını tanıyorsam buna türkçe sözlü bir klip çekeceklerdir :)
  • hareketli melodisine rağmen ağır duygusal sözlere sahip arapça şarkı.

sözleri aşağıdaki gibi galiba;

[hamouda]
    ah gecem, ah gecem
    anneme şikayet etmek istiyorum
    bana dediler ki ''hayır, hayır''
    sen bir çocuksun ve kalbin kaldırmaz
    uçmak istiyorum, yükseklere uçmak
    ama kanatlarımı kesmek istiyorlar
    görüyorsun, oğlun boğuluyor
    senden özür diliyorum

[balti]
    komşularımız sıkılmış tık tık tık
    hepsi hayatı karanlık görüyor
    kuru bir çöl gibi tık tık tık
    ve hepsi bekliyor
    mutlu bir hayat için
    arı bal getirene kadar bekliyorlar
    kara tahta (her yer karanlık)
    akıntı bizi yoldan uzaklaştırdı
    evet, bu beton duvarlar ve caddeler arasında kayboldum
    hırsızların arasında (kötü insanların arasında kayboldum)
    anne, beni susturdular
    hızsızlara diz çöktürdüler ve sandalyeler yere vuruyor
    evet, bu manzaradan uzaklaşmak istiyorum anne
    ölü bir hayat yaşamak istemiyorum
    komşumun oğlu gibi uyuşturucu bağımlısı olup.

kaynak
  • şurdan dinlenebilir. arap nüfusun çok olduğu yurdum kentlerinde arabalardan yükselen şarkıdır.

dinlenilesidir.sanatın,bilimin,tıbbın etnik kökeni,dilidini olmaz.
  • ya lili türkçe versiyonu küçük youtuber kuzey yılmaz tarafından yapılmış arapça şarkı. daha doğrusu parodi diyelim.
    bakınız:
    https://www.youtube.com/watch?v=zmom4zqyogo