şükela:  tümü | bugün
 • yabanda yaşayan kaz. wild geese adında bir de savaş filmi vardır.
 • amerikan yerlilerine gore dogumu 22 aralik-19 ocak'a tekabul edenlerin burcu.
 • (bkz: lökeşe)
 • isveçliler’in yürürlüğe koyduğu gizli bir projeyle genetiği bozulan, yaklaşık 25 yıldır türkiye (güney doğu ülkeleri ve orta asya) yerine hollanda üzerinden uçması sağlanan kazdır. conrad lorenz isimli profesörün yaptığı açıklamaya göre yaban kazları yumurtadan çıktıkları anda gördükleri ilk canlıyı anneleri olarak bilmelerinden yararlanarak isveç'e götürülen yetişkin kazlar vasıtasıyla birçok yavru anavatanı olarak orayı tanıyor ve gidiş yolu olarak hollanda'yı seçiyor. bu doğal rotanın çarpıtılmasının altında ise hollanda bitki örtüsünün kuş türleri için son derece elverişli olması ve başta türkiye olmak üzere birçok ülkedeki bilinçsiz avlanma yatıyor.
 • (bkz: nils ve uçan kaz)

  (bkz: morton)
 • "dikkat ettiyseniz yaban kazları “v” şeklinde uçarlar. bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar. araştırma sonucunda su verilere ulaşmışlar;

  1-) "v" seklinde uçulduğunda, uçan her kus kanat çırptığında, arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akimi sağlıyormuş. böylece "v" seklinde bir
  formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini yüzde yetmiş oranında uzatıyorlarmış. yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış.

  kıssadan hisse: belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, birbirlerinde hız ve haz alarak hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.

  2-) bir kaz, "v" grubundan ayrıldığı anda uçmakta güçlük çekiyor. çünkü diğer kuşların oluşturduğu hava akiminin dışında kalmış oluyor. bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna grupla devam ediyor.

  kıssadan hisse: eğer kafamız bir kaz kadar çalışıyorsa; bizimle ayni yöne gidenlerle bilgi alışverişini ve işbirliğini sürekli kılarız.

  3-) "v" grubunun başında giden kaz hiç bir hava akımından yararlanamıyor. bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. bu durumda yorulunca en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış ve aynı oranda yorulmuş oluyor.

  kıssadan hisse: yaptığınız her işi, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerekiyor.

  4-) uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar.

  kıssadan hisse: ilerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına gereksinim duyarız. bundan alınmamalıyız; tam aksine, böyle uyarıları sevinç
  ve takdirle karşılamalıyız.

  5-) gruptaki bir kus hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kusa yardim etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta/yaralı kazın yanına gidiyor. tekrar uçabilene (veya eğer ölürse, ölümüne kadar) onunla beraber yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar.
  hiçbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor.

  kıssadan hisse: adam olmak sadece insanlara özgü değil."
 • thy'nin sembolü.
 • thy logosundaki kırmızı zeminde yer alan beyaz figür. uzun menzil uçuşuyla meşhur olduğu için tercih edilmiş. (bkz: öyle diyolla)
 • thy'nin kırmızı zemin üzerindeki beyaz nesne yaban kazını temsil ediyor. yaban kazının seçilmesinin nedeni ise çok uzun süre uçabilen ender hayvanlardan olması...
 • 8000 m. yüksekten uçuyorlarmış.şok oldum.
hesabın var mı? giriş yap