şükela:  tümü | bugün
  • daha tarafsız olduğuna inandığım eylem.
  • başıma sık sık gelen hadise. eğer dertleşebilecek birisini bulursanız iyi de olur. kafan dağılıyor. o seni tanımıyor sen onu tanımıyorsun. çoğu zaman bir daha karşılaşman bile zor. senin için bir tehdit değil. içini rahatça dökebiliyorsun.
  • bir anımı hatırlattı. üniversite 1. sınıftayım. o zamanlar meşhur türkü bar tarzında mekanda sınıf arkadaşlarım ve onların üst sınıf arkadaşlarıyla biraz eğlendikten sonra akşam saat 11 gibi çıkış yaptık mekandan. üst sınıflardan güzel bir hanım evimin bulunduğu tarafta evinin olduğunu söyledi ve beraber dolmuşa bindik. yol boyunca hiç konuşmadık. dolmuştan indikten sonra evin park kısmında beni kıstırdı ve otur dedi. ilk olarak anlam veremedim. korktum... sonra geçti karşıma ve ben konuşacağım sen de dinleyeceksin dedi. kız çok güzel. dedim bu bana aşkını itiraf edecek. neyse başladı anlatmaya, 1 hafta önce 1 yıllık sevgilisinden ayrıldığını sebeplerini, konusunu, sonuçlarıyla beraber yaklaşık 1 saatten fazla anlattı. ben arada tabi haklısın diyebiliyorum sadece. konuşmanın sonunda bazen insan tanımadığı birine derdini anlatması insanı rahatlatıyor oh be rahatladım dedi ve kalktı. doğrudur kardeşim dedim. bu olaydan sonra kullanılmış bir mendil gibi kenara atıldım hissi uzun süre beni rahatsız etti..
  • yabancı birisiyle dertleşirken, daha cesur algoritmalar kullanacağınız için kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. yatırım tavsiyesidir.
  • bazen dünyanın öteki ucunda hiç tanımadığın birine her şeyini anlatmak istersin..
  • insanların psikoloğa gitme nedenlerinden biridir. iki kişinin bildiği sır değildir. çıkarlar ve dengeler değiştiğinde kendi sözleriniz ile yaralanabilirsiniz. sizi tanımayan birine anlatmak görülmemek bilinmemektir. zihin ve sözler vardır. (mesleki profesyoneller dışında) dinlemeye yetenekli birine denk gelirseniz farklı bakış açıları bile kazandırabilir.
  • karşıdaki kişinin empati yeteneği çok önemli bu konuda. o nedenle psikolog farkı ortaya çıkıyor. düşünsene bir derdini anlatıyorsun, o da sana diyor ki 'ay çok üzüldüm, durumun çok vahim, yazık sana' veya senin haksız olabileceğin bir konuda sana gaz vererek sana yanlış yaptırıyor. o nedenle, dertleşeyim de kim olursa olsun düşüncesi yanlıştır. profesyonel değilsede en azından yorum yapmadan dinleyecek birileri önemlidir. sonra harbi benim hayatım ne boktan diye düşünüp normal şartlarda girmeyeceğiniz depresyona girmeyin.
  • derdimi anlatacak kadar yabancı dil bildiğim için sorun olmayan hede.
  • çok işe yarayan eylem. ne kadar medeni ve anlayışlı insanlar varmış, haberim yokmuş. aynı sıkıntılardan geçiyor olmak elbette ilk şart sanırım... teşekkür ederim