şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dil kursu).
 • english time 'ın kesinlikle tercih edilmemesi gereken kurslardır.
 • işe yarayanları için;
  (bkz: instituto cervantes de estambul)
  (bkz: goethe institut)
  (bkz: centre culturel francais)
 • fransız kültür merkezinin bile hocalarının büyük bölümü ev hanımı olduğuna göre para tuzağı olarak adlandırılacak kurumlardır.
 • yabancı dil kursları adı üstünde yabancı dil öğrenmek üzere gidilen kurslardır. tanımımızı yaptığımıza göre geçelim gözlemlere..efendim öncelikle yabancı dil kursları dil öğrenmeye meraklı lakin sosyalleşme özürlü kimseler için pek çetin sınavlara sahne olabilen yerlerdir. bu da anlaşılır bir şeydir çünkü sınıfınızdaki adamlar, ay ve gün adları konusu sırasında doğumgününüzü; tanışma diyalogları konusu sırasında doğduğunuz yeri ve ne iş yaptığınızı, hobilerinizi, evli olup olmadığınızı ya da sevgiliniz olup olmadığınızı, yer ve yön konusu sırasında yaşadığınız yeri ev adresinize kadar öğrenmişlerdir. dil öğrenmek kendinden bahsetmeyi sevmeyen insanlara göre değildir pek, amaç konuşmak olunca mevzu da hayattır kısacası. hal böyle olunca sanal bir samimiyet durumu oluşur, karşı sırada oturan kızın nerde okuduğunu, sevgilisinin adını, geçen yaz tatil yaptığı yeri filan bilirsiniz. aynı nedenle kendini evrenin merkezinde sanan ve hayatının bütün insanlarca ilgiyle takip edilmesi gerektiğine inanan insanlar için birebirdir dil kursları. ayarını bulamayıp izin verseler bütün hayatını oracıkta anlatmak isteyen insanlara sıklıkla rastlanabilir buralarda.

  diğer olmazsa olmazlar:

  organizatör ruhlu gayretkeş insan: bunlar insanlarla hemen kaynaşır, kaynaşamayanları da kaynaştırmayı kendine görev bilir. misal ders çıkışı sınıftakilerle filanca kafeye gider ondan sonra da yemek için sözleşirler. hafta sonu pikniği, sınıfta kutlanan doğumgünü gibi olaylar ufukta sıralarını beklemektedir.

  yavaş anlayan insan: hayret verirler. en basit şeyleri bile anlamaz, her şeyi sorar hocayı da illet ederler. alakasız örnekler vermek başlıca özelliklerindendir. bir süre sonra homurdanmaya başlayacağınız kişidir.

  durmadan konuşan insan: dil kursu ve konuşacağız, tamam. tartışma konuları olacak ki hocalar herkesin katılımını sağlamak amacıyla herkesi gaza getiren konuları ortaya atarlar, kadınlar mı daha zeki erkekler mi, evlilik iyi mi kötü mü, türkiye ab ye girmeli mi girmemeli mi vs. işte bunları konuşurken nihayet asıl amacın konuşma becerilerini geliştirmek olduğunu unutup tartışma konusuna dalan, herkesi kendi fikrine iknaya çalışan tipler vardır. bir de nedense bu tipler doğru dürüst konuşamayanlar arasından çıkar, öldürücü dakikalar başlar.

  kursun amacıyla tamamen alakasız insan: amaçları dil öğrenmek değildir. sosyalleşmeye gelirler. birinci grupla çok iyi geçinirler.

  daha çoktur elbet. ama uzadı entry, kalalım burda.*
 • başta ingilizce kursları olmak üzere size hayatın sırrını verdiğini sanan kurslardır ayrıca.
 • genelde sömürü yuvalarıdır.