• uygulamayi bilemem ama tabir olarak kokeni kamudur. hadiseye bir de $u acidan bakiyorum:
    bakin dikkat ediniz, "yabanci dil tazminati." yani sorsan aslinda kalite ile performans ile ilgili, ama adi tazminat.
    (bkz: tazminat)
    burada kastedilen $udur:
    devlette yabanci dil bir boka yaramiyor, bilen de fazla degil... biz zaten memur olmak icin buyumu$, egitilmi$ ki$ilerle cali$iyoruz. bilenler, ozellikle iyi bilenler bu devlette beklenmeyen adamlardir ve harcanirlar. zaten dogru duzgun para vermiyoruz. bunun farkindayiz, o yuzden bu $ekilde ekstradan haksizlik yaptigimiz insanlarin zararini "tazmin" ediyoruz diye adini tazminat koymu$lar gibi gelir bana yillar yili adi tazminat oldugu icin. hem bu konuda hem de adi tazminat olan diger ek odemelerde.
  • cv'lerinde ingilizce bilgisi kısmında ileri düzey yazan türkiye'deki akademisyenlerin %99'unun alamadığın tazminattır. tamah etmediklerinden değil, yanlış anlaşılmasın :)
  • lisede hazırlık sınıfı okuyana verilmeyen nane. hazırlık sınıfı okuyanlara +1 kademe verilir. yani hazırlık okuyan birisi, 1 yıllık devlet memurluğu görevinde bulunmuş gibi olur.

edit: üstteki silinince entry'de anlam kaybı oluşmuş.

asıl anlatılmak istenen: sırf lisede hazırlık okuduğu için herhangi bir yabancı dil sınavında yeterli puan almadan, bu tazminattan yararlanılamaz, lisede okunulan hazırlık sınıfı için +1 kademe verilir.
  • yabancı forumlarda gezinmek, farklı kültürlerden insanları tanımak, ilgilendiğim konularda türkçe kaynaklar ile kısıtlanmayıp tüm dünyayı tarayabilmek, ingilizce film ve dizileri orijinal dilinde izleyip saçma sapan çeviri hataları ile uğraşmadan tam olarak anlatılmak isteneni kavyrayabilmek gibi sebeplerle hobi amacıyla öğrendiğim ve geliştirdiğim ingilizcem sayesinde 1000 tl ekstradan para kazandıran tazminattır.
  • c seviyesindeki bir memura 300 x 0,076998 formülüyle aylık 23 lira bir ek gelir yaratan tazminattır.
  • tdk da tazminat bi zarar karşılığı ödenen para, ödence olarak tanımlanıyo.
    ilginç aslında. haksız fiil, sözleşmeye aykırılık vs. de mağdur olan tarafın tazminata hak kazanacağı düşünüldüğünde, yabancı dil biliyosunuz diye size acıyıp, telafi için tazminat veriyolarmış gibi.
  • 375 sayılı khk ye göre verilmektedir. ve ilgili dilin kurumda aktif olarak kullanıldığı kabul ediliyorsa,

70 - 80 : 300 gösterge
    80 - 90 : 600 gösterge
    90 - 95 : 900 gösterge
    96 - 100 : 1200 gösterge

eğer kullanılmadığı kabul ediliyorsa, katsayılar sırasıyla 250 - 500 - 750 - 750 dir. (90 - 95 ve 96 - 100 bandı arasında, bu durumda fark yoktur.)

bulgarca bilenlere, sanırım mülteci akınından devletimizin yabancı dil tazminatı ödemekten iflasa sürüklenmesi sebebiyle, gayet kuş kadar verilmektedir.

bunun haricinde 2005 yılı için yukarıdaki gösterge rakamları 0, 401 ile çarpılmaktadır, yani;

aktif kullananlar sırasıyla, 12.03, 24.06, 36.09, 48.12 ytl dir. kullanmayanlar için ise, 10.25, 20.50, 30.75 ytl olmaktadır.

özüm 48.12 ytl dil tazminatına hak kazanmış olup, bu seviyede dile iş bankası'nın 800 ytl verdiğini düşünüp iç geçirmektedir. ama olsundur, parayla saadet olmaz.
  • kullanılmasa bile sahip olunan bir özellik için verilen bir paraymış bu. memurluk vesaire gibi işlere pek aklım ermediğinden sadece varlığından haberdar olduğum bu uygulama sayesinde, anadolunun herhangi bir kentinde, herhangi bir banka şubesinde gişe memuru da olsanız bu tazminatı alabildiğinizi yeni öğrendim. bana garip geldi. sonuçta işinde kesinlikle kullanmadığın bir özellik için para ödeniyorsa, bu durumda ben süper masaj yapıyorum ya da yaptığım mantıların ünü cihana yayıldı diyenlere de bir tazminat ödenmeli sanki. hatta bu yönde dava açsa insanlar kazanırlar bence amerikada falan olsak. şahsen ben olsam şansımı denerdim.

şimdi bir takım arkadaşlar vay efendim verilen maaşlardan haberin var mı senin? sen kimsin lan dallama gibi fevri tepkiler verebilirler, o yüzden söyleyeyim hemen, benim alınan paralarda gözüm yok. keşke herkes ferrari alabilecek maaşlar alsa. ama kardeşim, madem bu adamın böyle bir özelliği var, onu bu yeteneğini kullanacağı bir pozisyonda değerlendirip, hiç dil tazminatı falan gibi gerekçelere gerek duymadan uygun bir maaşla ücretlendirsen daha akıllıca olmaz mı?

dil tazminatı da ne acayip laf lan. insanın aklına acayip şeyler geliyor.*
  • yökdil puanının neden bu kapsama girmediğini merak ettiğim ödeme kalemi
  • devlette ve bazi ozel kurulu$larda bilinen yabanci dil sayisi ve niteligine gore alinan ekstra para. kamuda kpds sonuclarina gore verilir.
hesabın var mı? giriş yap