şükela:  tümü | bugün
  • doğru bulduğum tespit. hatta bunun "ben belgesel izliyorum" versiyonu da mevcut
  • değildir. zamanını ne ile dolduracağına sen karar verirsin. bu da yöntemlerden biridir. tv izlemek ile tek farkı “izleme zamanı kadar” buluşmaktır. normalde tv izleme süreklilik içerir. eve girer tv’yi açarsın, yatarken kapatırsın. maruz kalma süresi farklıdır sadece. kâr sayabilirsin elbette.
  • kimsenin yabancı dizi izlediği için kendini kültürlü birisi ilan ettiğini görmedim. türk dizileri hep aynı döngüde, aynı tip oyuncular ve senaryo etrafında dönüp durduğu için o boktan diziler yerine yabancı dizilere yöneliyor herkes. tabii (bkz: ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi) hemen onlara da laf atar.
  • herhangi bir sey yaptigi icin kendini kulturlu sanan sacmaliyordur, konunun sadece dizi izlemekle alakasi yok.
    insan bir diziyi, filmi izlemekle kulturlu olmaz. bir yere gitmekle, dinledigin muzik tipiyle hatta okudugun kitapla bile.
    kultur bunlarin sendeki izdusumlerinin birikimidir. sen o dizilerden /filmden/muzikten/kitaptan ne aliyorsun, onemli olan o.

gereksiz onerme.
  • tespite katılmayıp yararlı olduğunu düşündüğüm aktivite. ben bu dizileri orijinal dilinde ve ingilizce altyazılı izlemeye çalışıyorum dolayısıyla ingilizce kelime bilgisi artıyor, telaffuz ve dinlemede de epey yardımcı oluyor. bunun dışında dizinin geçtiği, hayatınızda hiç gitmediğiniz şehirler hakkında bir sürü bilgi ediniyorsunuz.

the walking dead izliyorsun mesela. dizi georgia'da geçiyor ve çekimler hep outdoor, türk dizileri gibi yalıda, rezidanslarda geçmiyor. dolayısıyla hiç gitmediğin bir yere dair coğrafi, kültürel, mimari anlamda bir ton izlenim ediniyorsun onun dışında ne bileyim georgia'nın başkentinin atlanta olduğunu, eyaletin florida ve virginia'ya yakın olduğunu, şeftalisinin ve cherokee diye bir çiçeğinin ünlü olduğu gibi detay bilgiler bile aklınızda kalıyor.
  • dizi izlemenin insanın hayatından çalması,saran bir dizinin başına oturup saatlerce ekrana bakılması.bir zaman sonra tek aktivitenin dizi izlemek olması.hayatın akıp geçmesi...

dizi izlemek temelde aynı kapıya çıkar.türk-yabancı fark etmez.kaliteli dizi de zamanınızdan çalar.dizi yerine film izlemek daha güzel bence.en azından devamı yok.sonrasında istediğin altiviteye geçersin.

sonuçta sabah ezanına kadar sezon bitirmeye çalışan insanlar var.hayat kısa
    kıps
  • yabancı diziler türk dizilerine oranla daha derin araştırmalar sonucu, ince eleyip sık dokunarak, bir kısım tarihi ve bilimsel gerçeklerin objektif bir şekilde ele alınması sonucu yapılıyorlar. izlerken oldukça düşündürücü ve eğitici olabiliyorlar.

böyle türk dizileri yok mu, var.

ama işte yabancı diziyi ne ile karşılaştırdığın da önemli.

şimdi kardeş payı, leyla ile mecnun, 46 yok olan veya üsküdar'a giderken gibi dizilerle karşılaştırırsan yabancı dizileri, çok kültürel bir faaliyet olmayabilir yabancı dizi izlemek.

ama şimdi diriliş ertuğrul, payitaht abdulhamid veya börü gibi adama şovenist orgazmlar yaşatan lümpen saçmalıklarla karşılaştırırsan ya da çok uzun bakışmalı, bol entrikalı, zengin holding sahib genç erkekli ya da konaklı saçmalıklarla karşılaştırırsan pek tabi kültürel faaliyet olabilir.
  • edit'ine soktuğum