şükela:  tümü | bugün
  • şu bakınızı verenin elleri dert görmesin.
  • insan hayatında her daim var olan teknolojik uyuşturucunun son dönem modası. günü kurtarmak deyiminin tam karşılığı nedir diye sorsalar vereceğim cevap olurdu. hele hele ilişkiler konusunda.

ne kadar çift tanıyorsam bütün boş vakitlerinde oturup bölüm bölüm dizi izliyorlar, bir an evvel birini bitirip hemen diğerine geçiyorlar. evde geçen boş zamanın başa açacağı nice belalardan kurtarmakla kalmıyor, ortak bir şeyler yapıyor olma halüsinasyonuyla çiftlerin birlikteliklerini pekiştiriyor, evliliklerin, ilişkilerin kirlerini paspas altına atıyor. böyle böyle evliliklerde gün kurtulmuş oluyor. tek başına aynı işi yapan arkadaşlar için de durum farklı değil. saatlerce bilgisayar başında oyun oynuyormuş gibi zombiye bağlamış moddalar. yeni bir dizi çıkmış, şu iyiymiş bu harikaymış diye oturup sezon sezon izlenerek yılların geçirildiğine şahit oldum.

ha elbet isteyen istediği boku yer yargılamak benim vazifem değil lakin bana göre artık iyice çığırından çıkıp da kafayı yemeye başlamış olan tüketim toplumunun günden güne sıklaşan açlık nöbetlerini bastırmak için önlerine atılan basit karbonhidrattan öte değil. yüksek şeker, düşük besin değeri ile geçici bir tokluk hissinden sonra yükselen insülin direnci ile birlikte bir süre sonra daha çok acıkmak, daha fazlasını istemek. üstelik eskiden bu işler televizyonda yürür, haftada bir bölüm yayınlanırdı da insanlar o günün gelmesini sabrederdi, şimdi internet sağolsun obezliğin doruğunu yaşayacağın kocaman bir açık büfe sofra önünde ve -hani- başarmak/ulaşmak/erişmek için bir sabır duygusu, bir çaba erdemi gerekir ya pedagojide çocuklara her istediğini hemen elde ettirmeyin diye telkin edilir, işte yetişkinlerde bunun günden güne yok olmasına neden oluyor.