şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evvelden not: burada bahsedeceğim konu recep tayyip erdogan dan yabanci doktor sozu başlığındaki konudan yola çıkılmış, ancak genel fikir olduğundan ayrıca bir başlık açılmıştır.

bilindiği gibi dubai, bir milyar dolar yatırım yapıyor, hastane kuruyor. burada da çalışmak için yabancı doktorlar getiriyor. bugün haberlerde görüyoruz ki tabipler odası bas bas bağrınmakta "ne demek yabancı doktor gelecek!; türk doktorları ne güne duruyor! atatürk bile beni türk hekimlerine emanet edin dedi!" tarzı açıklamalar yapmakta.

öncelikle şunu söylemek lazım, türk hekimleri, artık atatürk ün kendisini emanet etmemizi istediği türk hekimleri değiller. özellikle özel hastanelerde çalışanların çoğunun tamamen gözlerini para bürümüş, ne yaptırsam, nasıl korkutsam hangi tahlilleri yaptırıp para alsam inancındalar. kimse kızmasın darılmasın, doğru bu dediklerim. her doktor için demiyorum, her meslekte bu işleri layığıyla yapanlar olduğu gibi, mesleklerini tamamen ticari kaygılar doğrultusunda yapan insanlar -hatta insan bile dememek lazım- mevcut.

bu sadece doktordan kaynaklanan bir sorun da değil ayrıca, hastaneler de böyle istiyor. öyle bir hale gelmiş ki sağlık sistemimiz, doktorun odasına girer girmez, merhabadan sonra "neyiniz var" yerine "özel sağlık sigortanız var mı" der hale gelmiş doktorlar. var demek sıçıtğının resmidir. başlasın tahliller, röntgenler, mr lar falan filan. ben sağlık sigortam olmasına rağmen grip vb. hastalıklar için hastaneye gittiğimde "yok" diyerek, milyonlarca tahlilden kurtulup, gereken muameleyi görebiliyorum. şahsen o kadar güvenim kayboldu ki bu hastane muhabbetlerine yakın zamanda bir doktora sigortam yok dediğimde "kac paran var cebinde" derse inanın şaşırmayacağım.

insanların sağlık sorunlarını çözmek için gittikleri hastaneler artık, salt para kazanmak amacıyla kurulmuş mekanlar haline gelmişlerdir. inanın rahatsız edici hastalıklar için hastaneye gitmez olmuş insanlar, bu işin ehli profesöre giderim paramı bayılırım ancak en azından beni korkutup bıçak altına yatırmaz düşüncesi taşıyorlar.

en basit örneğini, canlı yaşadığımdan anlatıyım. tavsiye üzerine bir prof. doktor a gittim. 15 senedir zaman zaman altyapılarda olarak ancak her gün futbol oynuyorum osgood schlatter da dahil olmak üzere 10 ayak parmağının 9 u zaman içinde kırılmış, 1 kopma kırığı, yan bağ zedelenmeleri falan... bacak ile ilgili tüm sorunları zamanında kulübün doktoları veya profesörlerle çözdüğümden hangi ağrının nerde olduğunu anlayacak kadar işi biliyorum. neyse efendim gittim bu doktora, -hastane özel tabi- girdim içeri, daha neyin var diye sormadan sen hemen bi röntgene git dedi.

elbette ki elleyerek dizdeki sorunlar zor anlaşılır, ancak daha 1 hafta önceki röntgenlerim masanın üstünde duruyo, zaten ağrı başlayalı 2 hafta oldu. yani eğer bi sorun varsa o röntgenlerde de var. ayrıca bileğimdeki ağrı kemikten dizimdekiler bağdan dememe rağmen hem diz hem bilek röntgeni çektirdik. odaya geri geldik, doktor ne oldu falan derken dizdeki sorun röntgenden anlaşılamıyor miniskus olabilir, sen şurda bi mr cektir dendi. neyse, hastanenin mr merkezinde sıra cok oldugundan doktorun "çok kaliteli" diyerek "tavsiye ettiği" yere gittik. polikliniğin kapısında doktorun adını görünce şaşırmadık tabi doğal olarak...

efendim girdik mr ı da çektirdik geldik tekrar doktorun odasına. doktor mr üstünde yaptığı incelemelerden sonra "sen en iyisi bi sene spor yapma iyileşir" dedi. şimdi efendim tıp okumamış anneme de dizim ağrıyo deseydim eğer oğlum spora biraz ara ver derdi. bu durumda doktora karşı düşüncelerim "skermisin sabaha mı saklarsın" durumuna geldi. sonuç olarak kendisine insani çerçeveler içinde "spor yaparak nasıl iyileşir" sorusunu yönelttim ve dizlik tavsiye etti. evet doktordan dizlik tavsiyesi için sigortam olduğu için 1000 ytl gibi bir para tabiri caizse "domalmak" zorunda kaldım.

lan anlattın ne alaka şimdi diyenler için

bu tip çakal doktorların olduğu ülkemizde, belki yabancı doktorlar gelir, viziteleri falan daha pahalı olur ancak en azından biz, gereksiz korkutmalar " dolandırıcılık" olmadan, sağlık hizmetlerini alırız. belki o zaman özel hastaneler bu "nerden girsek de sigortalıları tahlil manyağı yapsak" düşüncesinden uzaklaşır. belki bugün sırf namuslu olduğu, ota boka tahlil yaptırmadığı için özel hastaneler tarafından "sevilmeyen", "tercih edilmeyen" hatta "kovulan" , ancak zamanında ettiği hipokrat yemini ne sağdık kalmayı tercih eden dürüst insanlar çalışmaya ve para kazanmaya başlarlar. ister uganda, ister nijerya, ister rusya ister amerika dan gelsinler, ettikleri yemine bağlı kalıp, yozlaşmış sağlık sektörümüzü azıcık olsun düzeltiyorlarsa, buyursunlar gelsinler başımızın üstünde yerleri var.
  • halihazirda varolan bir durumdur. turki cumhuriyetlerden bir sekilde turkiye'ye gelip ozel hastanelerde calismakta olanlari vardir. anladigim kadariyla hastanelerle aralarinda bir al gulum ver gulum iliskisi var. soyle ki: bunlarin ulkelerinde durum cok kotu oldugu icin, ve kacak calistiklari icin az biraz maasi dahi kabul ediyorlar, hastaneler de durumu somurup az maasa calistiracak doktor bulmusken uzerine atliyorlar tabii.

turkiye'de yabanci doktorlarin calisip calismamasi (turk doktorlarinin suyu mu cikti meselesi yani) ayri mesele. ondan once, daha onemli bir turk olsun yabanci olsun insanlarin sagliklarini ellerine teslim ettigimiz bu kisilerin ehil olup olmadiklarini belirleme sorunu var. turk olduklarinda bunu belirlemek daha kolay, tip fakulteleri belli, tustu bilmemneydi iyi kotu bir degerlendirme sistemi var. yabanci doktorlari nasil degerlendirecegiz? hadi avrupa/kuzey amerika ulkelerindeki tip egitim sistemini biraz daha iyi biliyoruz, onune gelenin onune dr. yazmadiklarina guvenebiliyoruz, ya bilmedigimiz diger ulkeler? halihazirda yabanci doktorlar turkiye'de hastanelerde calisiyor dedim, bunlarin ehliyetini kim kontrol etmis? "haydi yabanci doktor gelsin!" demekle olmuyor, doktor bu ithal etmeye calisilan araba tamircisi degil.

ne yani, gelecek yabanci doktorlar mayo clinic'ten mi gelecek sandinizdi?
  • bunu yapacaklardı madem tıp fakültelerini açmaya niye devam ediyorlar,niye buralara öğrenci almaya devam ediyorlar.ve omü zamanında bize 80 kontenjan yeter diye debelenirken niye 180+ 40(yabancı) toplam 220 kişilik kontenjanda ısrar ediyorlar.bu uygulamaya geçerse eğer kalkacağı zamanı şimdiden söyleyeyim:büyük başlardan biri bu yabancı doktorlar yüzünden masada kalınca.atatürk ne güzel demiş:"beni türk hekimlerine emanet edin"diye.bu kararı alanlar arasında atatürkçü olacağı konusunda şüphelerim var.
  • türk halkını şu tip sonuçlarla başbaşa bırakabilecek bir durumdur:
    http://www.radikal.com.tr/…21.04.2010&categoryid=77
  • doktor house'un gelmesini bekleyenler varsa onları acayip şekilde terse yatıracak olay. olması durumunda asya ve afrika'da ne kadar ıvır zıvır ülke varsa doktorları kapağı bize atmaya çalışacak. onların yanında da; aynı üniversitelerdeki yabancı öğrenci sistemi gibi orta asya türk devletleri ve avrupa ülkelerindeki türk kökenli doktorlar (ki bunlar kendi ülkelerinde bir başarıya hatta yeterliliğe bile sahip olmayacaklar muhtemelen) hastanelerimizi istila edecek.

karısına, kızına* erkek doktor baktı/bakacak diye ortalığı ayağa kaldıran, sağa sola saldıranların yüzünü poliklinikte zenci bir doktorla karşılaştığı zaman görmek enteresan olabilir tabi, bilemedim.
  • yabancı doktordan kasıt, kırgız, tacik, çinli ve az gelişmiş uzak doğu ülkelerindeki doktorlardan bahsediliyor olmalı.
    ben amerika kıtasındaki herhangi ülkeden yada avrupa kıtasından dayak yemek için kimsenin gönüllü olacağını sanmıyorum.ücret konusuna bulaşmadım bile.
    bak kaliteli türk doktorlar uzmanlık ve doktora için batıya gidiyor, kalma şansı bulan kalıyor, biz de diyoruz ki "kalan kalitesinde düşüş var, sayı yetersiz, gideni tutamıyoruz, dışardan doktor gelsin".şey gibi konya ovası öldü tahıl ithal eder hale geldik.
    tutarlıyız en azından, çöküş her alanda ve aynı seviyede oluyor.
  • onu yapana kadar tus barajini düsürüp daha cok uzman yetistirseler daha mantikli olacak diyecegim uygulama.

ne anlar arap doktor benim dilimden, ben ne anlarim onun dilinden, nasil konusacagiz?
  • (bkz: türkiye'de eğitilmis kesimin itibarsızlastırılması)

tam da bugun bunu konusuyorduk...
  • böyle doktorlar gelecekse neden olmasın.