şükela:  tümü | bugün
  • efendim sosyal medyayla birlikte alakalı alakasız her sike duyar kasanlara, ne kadar sinirimiz bozulsa da,ne kadar samimiyetsiz olsalarda alıştık. hayatında kedi sevmemiş adam, yavrusunu besleyen kedi vidyosu altına "şu kedi kadar olamayan insanlar var" yazar, durduk yerde kediyle kendisine kazık atmış dayısının oğlunu kıyaslar. fakir çocuk fotoğrafı altına acayip şeyler yazar, açlıktan ölen insanların görüntülerinin altına duyar kasar ama ömrü boyunca aç doyurmamıştır. zaten bırak aç doyurmayı adam çarpmayı marifet sayar. taş çalmadan okey bile oynayamaz lavuk. bilirsiniz işte,duyar fotoğrafı veya vidyosunun altındaki yorumları mutlaka okumuşsunuzdur. sanki 2-3 farklı kişi binlerce vidyonun altına yorum yapıyor gibi hepsi aynı şeyleri yazıyor. 4. yorumdan sonra kavga çıkıyor ve demin kediye duyarlananlar birbirlerinin anası ve karısını nasıl sikeceğini,klavyeye sinirden hayvan gibi vura vura devasa puntolarla yazıyor.

instagram olsun, facebook olsun takılırken yabancı duyarlıları da görüyorum. adam afrikada ajlıktan ölecek çocuğun foto altına ispanyolca,portekizce, italyanca duyar kasmış. muhtemelen bizimkilerle aynı şeyleri yazıyorlar. sonuç olarak müslüman ülkede yaşadığımız için arapça şiiri bile dua zannedip "amin" diyenler gibi italyanca duyar görünce aklıma elinde şarap kadehiyle kadına kur yapan italyan adam falan geliyor aklıma. ispanyolca,portekizce duyarlarda da genellikle cristiano ronaldo,real madrid falan geliyor aklıma ve duyara odaklanamıyorum. hani o duygusallığa giremiyorum. ne bileyim çinli duyarlılar bizden daha yüzeysel. adam duyar kasmak için 2 dakikalık film çekip,prodüksiyona giriyor ama mantık 8-10 sene öncesinin stv filmleri gibi. birine iyilik yapıyor,dükkanına hırhız giriyor,iyilik yaptığı adam soydu zannedip adama girişiyor,karnına diz falan atıyor ayı. adam da küsüp gidiyor. çinli duyar kasıcısı gizli kamerayı seyredip aslında iyilik yaptığı adamın hırsızlara saldırdığını ve dayak yediğini görüp çince bir şekilde pişman oluyor. tabi çince alışık olmadığımız bir dil olduğu için, filmi izlerken yine duyara konsantre olamayıp, çin'den çakmak veya şarj kablosu getirip,burada satarak parayı vurmayı falan düşünüyorum.

sosyal medya stv'deki kalp gözüne döndü,sanalda herkes duyarlı ama dışarıda herkes meşrebince birilerini sikmeye çalışıyor. sosyal medyada da her yerden duyar fışkırıyor amına koyayım...