şükela:  tümü | bugün
 • serbest çağrışım
  (bkz: yalancı hakem)
 • seneler once uygulanmistir. yerli hakemlerin yetismesiyle vazgecilmistir.
 • özellikle süper lig için ciddi ciddi gereken hakem tipidir. kaliteli yabancı hakemlerin gelmesi ile;
  1) öncelikle kendi hakemlerimizin kalitesizliğini tescil etmiş olacağız
  2) maçlar adil yönetilecek
  3) belli takımların futbolcularının futbolu aşan sertliklerine prim verilmeyeceği için bu oyuncular ve takımların oyunları avrupa standartlarına yaklaşacak.
  4) kalitesiz ve kasap defans ve önliberolar cenneti türkiye artık bu adamların kasaplıklarının önüne geçilecek ve ülkeye gelen kaliteli hücumcular yeteneklerini sahada gösterebilmeye başlayacak. futbolun seyir zevki ve kalitesi artacak.
  5) tribünler rahatlayacak.
 • aziz yıldırım seneler önce gündeme getirdiğinde galatasaray lobisinin işine gelmediği için reddedilen, bugün bir kez daha gündeme getirilmesi gereken kadro.

  (bkz: play off'larda yabancı hakemler görev alsın)
 • ben de isterdim eskiden turkiye ligi maçları icin ama markus merk'in yorumculuğu beni soğuttu. bu adamlar da parasına bakacak ve ona göre yorumlar maçları. ne de olsa uefa bile artık bizim ligde ne bok yediğimiz ile ilgilenmiyor. unutmayın bu ülkeye en değerli bir hakemi spor yorumcusu olarak getirdik adam eline verilen replikleri okudu, parasını aldı ve gitti.
 • bir an önce türkiye'de göreve başlaması gereken hakemlerdir.

  futbolcu olarak yabancı sınırı (neredeyse) kalktı. sürüyle adamı getirtiyor, parasını verip oynatıyorlar. neden? çünkü ağırlıklı olarak yerli futbolcularla oynatsan izlenecek bir futbol oynanmaz. bu sayede hem oyun kalitesi artıyor hem de ilgi çekici oyuncular ülkeye geliyor.

  yabancı hakem gelmesinin önündeki engel ne lan? hakemler bariz şekilde ligin gidişatını etkiliyor, tutarlı maç yönetemiyor, adalet hissine zarar veriyor. ya düzgün hakem yetişmiyor, ya da türkiye'deki futbol ortamı hakemleri bu hale getiriyor. bence ikisi de.

  getirin yabancı hakemleri her hafta 3 4 maçı da ekipçe onlar yönetsin. bir de bu denensin, şimdikinden daha kötü olabilir mi?
 • türkiye'de artık lig maçlarının yabancı hakemlerce yönetilmesi uygulamasında geçilmesi elzemdir.

  yerli hakemlerden herkes şikayetçi. gelecek tepkilere ya da federasyonun tavrına göre maç yönettikleri kabul edilmiş durumda. her biri maçlara kafasında kırk tilki ile çıkıyor.
  en güzel örneği de cüneyt çakır. avrupa'daki maçlarda hakemlik dersi veren bu arkadaşımızın türkiye'deki maçlarda yapmadığı rezalet kalmadı.

  ben artık yabancı hakem istiyorum.
 • seni gidi yabancı hakem
  bizim buralar hep problem
  yerliler yapamıyor madem
  kop gel süper lige hakem ol bakem

  seni gidi yabancı hakem
  federasyonun bıyıklar komple badem
  atadıkları hakemlerin hepsi bir alem
  gel kurtar bizi burası cehennem

  seni gidi yabancı hakem
  bazılarına göre senin gelmen çok ekstrem
  göster şunlara düzgün bir yöntem
  gelişin olsun bu lavuklara adeta deprem
 • sikintinin hakemin vatandasi oldugu ulkede degil, hakemin bagli oldugu federasyonun ne kadar kokusmus oldugunu goremeyenlerin getirdigi cozum onerisi.

  o federasyon hakem odasi basanlara, hakemleri tehdit edenlere ibretlik cezalar vermedigi, hakemini sahada suratina tukurup "topsun lan sen" hareketi yapan adama karsi korumadigi icin hakemler de kafasinda 40 tilkiyle cikiyor maclara. hatta kimileri durumdan vazife cikarip uzerine vazife olmayan isler de yapiyor.

  cuneyt cakir en belirgin ornek... lig performansi ile uluslararasi maclardaki performansi arasinda daglar kadar fark var.

  mesele hakemin turk / yabanci olmasinda degil. hakemin bagli bulundugu federasyon ve onun kokusmuslugu...
 • kulüpler muazzam yatırım yaptı. yayıncı kuruluş ligi duyurabilmek adına her şeyi yapıyor. sonuç olarak bakıyoruz ki; hakemler bütün maçları katletmiş. sezon başından beri büyüklere geçilen kıyağın haddi, hesabı yok.

  çıkmış bir tane götoğlu da diyor ki "yabancılar para işlerini kendi evlerinde bitirir" yani şike yaparlarmış. ya senin ben niyetini sikeyim kusuruma bakma ama yani. kötü hakemler verilirmiş. çok iyi hakemler bunlar amına koyayım.

  salak salak işler ya.