şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yıllar yıllar önce bir arkadaşım vardı. yabancı öğrenci sınavını da ilk ondan duymuştum. türktü ama başka bir ülkenin vatandaşıydı. çocuk cerrahpaşa tıbbiyeyi kazandım diye depresyona girmişti. ve o zaman cerrahpaşa'ya girmek için yüzde birlik dilime girmeniz gerekliydi. sürekli şikayet edince 'derdin ne senin, ne güzel okul kazanmışsın' dedim. 'arkadaşlarımın içinde en kötü yere ben girdim' dedi.

şimdilerde mülteci olan suriyelileri de kapsıyormuş.

boşuna dememiş adam:

(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)
  • ilkokul seviyesinde sorular barındıran,bir türk vatandaşının götünü yırtsa giremeyeceği okullara sadece nefes alması yeterli olan yabancıların elini kolunun sallaya sallaya girmesini sağlayan, eğitimde fırsat eşitsizliğinin ana unsuru olan sözde sınav... bir de ebesinden nenesinden dolayı çifte vatandaş olan (hem türk hem x ülke vatandaşı olan) %100 orjinal saf türkler vardır ki bu sınava girebilmek için türk vatandaşlığından çıkarlar. türk vatandaşlığından çıkan bu adamlara da ödül niyetine cerrahpaşa,hacettepe,odtü gibi allah ne verdiyse öss'de ilk 1000 e giren bir türk vatandaşının bile zar zor girebileceği bölümlerin kapılarını ardına kadar açan sınavdır....

(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)
  • bu sınavla ilgili güncel mevzuat konusunda yardımcı olup, sorularımı yanıtlayabilecek sözlükçülere müteşekkir olacağım.
  • babası konsolos olan bir arkadaşın vatandaşlıktan çıkıp yabancı öğrenci sınavı ile mezun olduğum hukuk fakültesine elini kolunu sallayarak girmesini sağlayan sınavdır. fırsat eşitsizliğinin daniskasıdır. ülkenin eğitim sisteminin bug'ıdır.