şükela:  tümü | bugün
 • kılı kırk yaran, incelediği memleketi, o memleket dahilindekilerden daha objektif süzen, ölçendir.

  kankalıkla, hadi bakalım bi deneyelimle işe girişmeyendir.
 • bankaların uluslararası kurumsal pazarlama departman yöneticileri tarafından el bebek gül bebek tutularak ağırlanan kişilerdir. strateji.
 • (bkz: #52727409)
 • ben. zira yatırıma çok yabancıyım.
 • kanalları gezerken ntv’de denk geldiğim tartışma programı yüzünden konuya değinme gereği hissettim.

  yabancı yatırımcıyı nasıl da övüyorlar, ülkeye çekilmesi gerektiğinden bu yüzden asgari ücretin yüksek olmasından, işçilerin çalışma şartlarının daha da kötü olması gerektiğinden böylece yabancı yatırımcının bizim ülkemize gelip yatırım yapabileceğinden bahsediyorlar. ekonomist değilim ama yabancı yatırımcıya bu denli bel bağlamak niyedir?

  mesela bir işletme düşünelim, kar ediyor ve bu para bizim ülkemiz hanesine yazılıyor bilançoda. ettiği kar, çalıştırdığı işçiler, ürettiği know-how hepsi bizim topraklarımız üstünde. sonra çok karlı bir satış işlemi ile çinlilere satılıyor. e çinli alıyorsa eğer bu firmayı demek ki firma iyi durumda, veya iyi duruma gelebilecek bir durumda ki çinliler almış.

  neyse efendim bu firma yabancı kaynaklı olduktan sonra bizim ekonomimize yaptığı tek katkı isdihdam yani amelelik kısmı. firmanın bütün karı çine gidiyor, bütün argesi (buraya değinilecek tekrardan) çinden geliyor, üretim hatları, hammadde bile ordan geliyor. ilk satıştaki sıcak para uğruna resmen tüm geleceğimizi satıyoruz. daha sonra bu ülkelerle aramız bozulunca veya çıkar çatışması yaşanınca veyahut bu devletler bizim ülkemizi manupule etmek isteyince zaten sermayeyi yöneten kişiler bunlar oldukları için bizi bir gecede fakirleştirebiliyorlar.

  an itibariyle ülkemizde en büyük 20 firmamız yabancı sermayeli, üniversite öğrencilerinin mezun olunca çalışmak istedikleri yerler yabancı sermayeli bile değil direk yabancı. ülkemizin en güzide okullarında okuyan, ülke geleceği için bel bağladığımız insanlarsa yabancı firmalar için arge, teknoloji üretiyorlar. peki senin ülkenin en akıllı insanları yabancılar için teknoloji üretirken, halkın bozdurduğu 5$ ile 10$ ile doların ateşi düşürülebilir mi?

  bu konuyla bağlantılı diğer bir konuysa ülkemizde faaliyet gösteren yarı yabancı yarı türk firmalar. efendim afedersiniz ama koç holding ülkenin anasını vaktinde bir bellemiş, şimdi kırk pezeveng bir araya gelse temizleyemez. şöyle ki koç holding bünyesinde yer alan otomotiv grupları yarı türk yarı italyan ve amerikalıdır. bu fabrikaların robotları, montaj hatları, arabaların çizimleri, üretilecek projeler ve hatta müşterileri bile yabancı ortakları tarafından bulunur. motor fabrikasından motor gelmezse eğer yabancı ortağa başvurularak problem çözülür. bu bir nevi buranın abisi benim demektir. arabalardaki bütün teknoloji gerektiren parçalar dışarıdan gelir. fakat reklam yapılırken utanmadan 75% yerli denilebilmektedir. hatta türk mühendisleri tarafından gururla tasarlandı bile denilebilmektedir. bre kafir el motoruyla, el teknolojisiyle gerdeğe girilir mi? senin mühendisin argede akşama kadar bagaj süsüyle geliştirme yaparken, adam motoru nasıl daha verimli yaparım diye uğraşıyor. kendi fabrikasında milyon dolarlık araç üretirken senin fabrikana verdiği proje daha ncap testlerini geçememiş araba.

  sonra sen yerli arabanı üretmeye çalışırsan da karını kaybetmemek için ite itlik yapıp, lobi çalışmalarıyla engellemek için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar. diğer sektörlerde de durum çok farklı değil sevgili suserler.
  şimdi geliyorum diğer şaklabanlıklara. haberlerde gördüğüm kadarıyla ayder yaylasının büyük bir kısmı araplara satılmış (doğruluğu araştırmadım ama doğru ya da değil, bu tarz doğru şeylerin olduğunu biliyoruz). böyle bir karaktersizlik olabilir mi? senin doğan for a few dollars more* satılır mı? ona buna peşkeş çekilir mi?
  işte suserler bu olayların hepsi ve daha fazlası bize o kadar şirin göstermeye çalıştıları yabancı sermaye.

  eğer bir yerde bir sorun varsa biz ülke olarak bu sorunu kendi kaynaklarımızla çözebilecek bir ülkeyiz fakat bu oy kaybettirebilir ve çok uzun zamanlar alabilir. bunun yerine hükümetler yabancı sermaye ile kısa zamanda hallederek (ki bu yabancı sermayenin de hükümeti bağlamak için arayıp da bulamadığı) halkı yatıştırabilirler. bu da ilk başlarda rahatlama sağlasa da sonraları tırmalamaya başlar. yani bugünkü refahımız için gelecegimizi satmak olur.

  suçlusu yine biziz diyerek çuvaldızı kendime batırıp, iğneyi acupuncture’cu arkadaşlara bırakıyorum.
 • uğruna işçilerin haklarının törpülendiği ensesi kalınlar.
  ne zaman lafı geçse haitide yabancı sermaye tarafından kurulan lüks otelde dünyanın dört bir yanından gelen ensesi kalınlara her türlü hizmet veren genç oğlan ve kızlar gelir aklıma. kendi ülkende bu kadar söz sahibi olabiliyorsun işte.

  yerli yatırımcılarımıza insaf ve izan diliyorum ki bu ülkeyi ve bu milleti şu ensesi kalınlara gebe bırakmasınlar.

  o yüzden gitmesi kaçması zerre umrumda değil. ziyanı yok zeytin ekmek de yeriz biz. yeterki kendi vatandaşını bunların insafına terk etmesin devlet.

  yukarıdaki arkadaşa da katılmıyorum. bence yabancı yatırımcının ilk baktığı şey asgari ücret ve sosyal haklardır. ona bakarsan afrika'da hiçbir yabancı yatırımcı kalmaması gerekiyor. her gün kan gövdeyi götürüyor oralarda. ona rağmen adamlar yüzyıllardır sömüre sömüre tüketemediler. neden? devletleri ama zorla ama isteyerek her türlü sömürü desteği veriyor da ondan.

  bizim devlet de inanıyor şu yabancı sermaye güzellemelerine. boşversenize. halkı kalkındır sen. tabi halkın da elini taşın altına koyması gerekiyor. devletin verdiği kobi destekleriyle havaiye tatile gitmemesi ya da arabayı yenilemek, yazlık almak gibi ciğersizliklere girişmemesi gerekiyor. ayrıca kobilere maddi destek kadar manevi yani danışmanlık destekleri de verilmeli. bilmiyorum şu an ne durumda ama yerli yatırımcı maddi manevi her türlü güçlendirilmeli. çünkü yabancısı, yaptığı yatırımı devlete karşı koz olarak da kullanabiliyor. işin bir de o tarafı var. gerçi bunu içeridekiler de yapabiliyor. kendi lüksünden kesmek yerine işçiye yol veriyor. işte burda kıdem tazminatı çok önemli. işçiden kolay kolay vazgeçememesi lazım bu vicdansızların. villalarından birkaçını sat it. öhöö.. neyse. bakmayın ben bu yatırımcıların hiçbirini sevmiyorum da işte yerli olsun bizim olsun.
 • cari açığı 47 milyar dolar olan ülkenin kesinlikle kavga etmemesi gereken yatırımcıdır. zeytin ekmek de yeriz diyen tayfayı bilgilendirelim, tüm sağlık sektörü dövize muhtaçtır. zeytin ekmek yersin ama sıçamayınca alacağın ilaç dövizle alınacak.
 • önemli yatırımcıdır.
 • iktidar partisinin baskisiyla secim iptal edildigini gören yabanci yatirimci ülkede durur mu? ekonomik krizin daha büyügü saglam geliyor.